• 6 Grudnia 2019

Mikołajki

  Nadszedł tak długo wyczekiwany przez wszystkich dzień. 6 grudnia - wspomnienie Świętego Mikołaja, który każdego roku sprawia radość wszystkim - niezależnie od wieku. W tym właśnie dniu Święty Mikołaj rozdaje prezenty. Nasi Mieszkańcy również z wielkim utęsknieniem oczekiwali wizyty Świętego Mikołaja. Ze względu na ogrom pracy, tak jak już jest to od lat, pomagały mu Śnieżynki. Upominków jest bardzo, bardzo dużo, zatem trzeba się nieco napracować, aby je wszystkie rozdać. Już przy wejściu na każdy oddział można było usłyszeć radosne szepty, ale też entuzjastyczne okrzyki oznajmiające wizytę tak miłego gościa. Wszyscy twierdzili, że byli bardzo, bardzo grzeczni, zatem Mikołaj każdego obdarzył upominkiem. Spotkanie to - przecież tradycyjne - jednak wciąż niezwykle pasjonujące - na długo pozostanie w naszej pamięci. Teraz z ogromną niecierpliwością oczekujemy radości Świąt Bożego Narodzenia.

Elżbieta Graś
 • 22 Listopada 2019

Podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Samorządem Rejonu Lazdijai i Gminą Wieleń

  22 listopada 2019 r. na zaproszenie Pani Burmistrz, udałyśmy się do hali sportowo-widowiskowej w Wieleniu, na niezwykłą uroczystość podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Samorządem Rejonu Lazdijai oraz Gminą Wieleń, o której uchwałę Rada Miejska podjęła 11 września 2019 r.
  Lazdijai (Łoździeje) to rejon położony w południowej części Litwy, na pograniczu Polski i Białorusi, o powierzchni 131000 hektarów. To zakątek z nieskażoną przyrodą, jeziorami i lasami pełnymi grzybów i jagód. Rejon znany również z wielu pomników historii i etnografii oraz niezwykłej gościnności i serdeczności mieszkańców - dzuków zamieszkujących w niedużych wsiach na skrajach lasów i brzegach jezior. Przyjaźń pomiędzy naszymi narodami rozpoczęła się już w XIII wieku, jednak na przestrzeni dziejów różne koleje losu nas dotykały. Cieszymy się zatem ogromnie, że Pani Burmistrz Elżbieta Rybarczyk oraz Mer Regionu Pani Ausma Miškiniené w trosce o dobre stosunki, pomoc wzajemną i przyjaźń, podpisały ten dokument w imieniu mieszkańców obu gmin i życzymy, aby nasza współpraca przynosiła tylko dobre owoce.

Zobacz galerię zdjęć

S. Barbara Borowiak
 • 20 Listopada 2019

Biblioterapia z Magdaleną Witkiewicz

  Mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w akcji skierowanej do Seniorów przebywających w wielkopolskich domach pomocy społecznej, pod hasłem: „Niezapominajkowa Jesień - Biblioterapia z Magdaleną Witkiewicz w Domach Pomocy Społecznej”
  Książki Magdaleny Witkiewicz są wspaniałym przykładem lektur, które mogą pozytywnie oddziaływać na codzienność Seniora w Domu Pomocy Społecznej. Z pewnością podobają się Seniorom, wywołają uśmiech i poprawiają samopoczucie. Wśród znanych tytułów można znaleźć: „Pracownia dobrych myśli”, „Moralność pani Piontek”, „Milaczek”, „Ballada o ciotce Matyldzie”, czy „Czereśnie zawsze muszą być dwie”.
  Magdalena Witkiewicz jest autorką uwielbianą głównie przez kobiety. W swych powieściach porusza tematy samotności, poszukiwania sensu życia, dokonywania niełatwych wyborów, miłości. Nazywana specjalistką od szczęśliwych zakończeń, opowiada o poważnych sprawach w lekkim, a czasami nawet w bardzo lekkim stylu.
  Seniorzy w naszym Domu lubią czytać i lubią słuchać, kiedy ktoś im czyta, dlatego z chęcią przystępujemy w ramach zajęć z biblioterapii, do czytania nowych powieści Pani Magdaleny Witkiewicz.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 8 Listopada 2019

Dzień Niepodległości

„Podporą ci będzie i brzaskiem
  Ta ziemia, tak bujna, tak żyzna,
  Nią-ci ja jestem, na zawsze
  Twa ukochana Ojczyzna".


   Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości... Czy my dzisiaj o tym pamiętamy ? Czy doceniamy ten ogromny wysiłek wielu, tę niezłomną walkę naszych przodków stawiających na pierwszym miejscu właśnie dobro Ojczyzny i rezygnujących tym samym z realizacji osobistych marzeń ? Zbliża się 101 już rocznica tego niezwykle ważnego dla każdego Polaka wydarzenia. Odbywać się będą różnego rodzaju uroczystości, spotkania, przeżywać będziemy wzniosłe momenty, w miejscach pamięci złożymy wiązanki, wysłuchamy przemówień... Z całego serca jednak pragnę, aby pamięć ta trwała każdego dnia, a nie tylko z okazji kolejnej rocznicy, abyśmy w nieustannej pamięci zachowywali tych, którym zawdzięczamy życie w wolnym kraju. I przykrym winno by być dla nas uświadomienie sobie, że:

   „Rzadko na moich wargach -
  Niech dziś to warga ma wyzna
  Jawi się krwią przepojony,
  Najdroższy wyraz: Ojczyzna.”

S. Ewa Pollus
 • 22 Października 2019

Czarownica 2

  22 października Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami wybrali się do kina Helios w Pile, aby obejrzeć kolejną część baśni pt. ,,Czarownica 2’’. W roli głównej występowała Angelina Jolie i Michelle Pfeiffer. Okazało się, że baśń o Śpiącej Królewnie, która wprowadziła nas w świat magii i czarów, można opowiadać na wiele sposobów. W bajkowej opowieści przewija się też problem odmienności. Świat ludzi, którym rządzą dość prymitywne siły:  pieniądze, władza, chora ambicja, przedstawiony tu został jako nietolerancyjny. Z zaciekawieniem i zachwytem oglądaliśmy kolejne wątki. Czarownica numer 2 pokazała nam, że również w świecie baśni rzeczywistość nie jest czarno - biała. Jak to zwykle bywa - każdemu podobało się coś innego, ale wszyscy zadowoleni, po zakończonym seansie udaliśmy się na obiad. Po tak wykwintnej uczcie i dla duszy i dla ciała, nastąpił powrót do Domu. Może za rok spotkamy się na kolejnej części baśni, którą publiczność tak pokochała.

Magdalena Gierłowska
 • 27 Września 2019

Jesienne zbiory

  27 września grupa naszych Mieszkańców kolejny już raz udała się do Międzychodu - miasta sadów i wytwórni dżemów.
  Dzięki współpracy i szczodrości Pani Marty mogliśmy nie tylko najeść się śliwek do woli, ale również zebrać słodkie dary natury dla Współmieszkańców.
  Tegoroczne zbiory - wbrew prognozom - były bardzo obfite. Całą mroźną zimę zatem, będziemy mogli cieszyć się smakiem pysznych i zdrowych soków, kompotów i powideł.
  Długie zaś i często ponure zimowe wieczory, osłodzi nam z pewnością placek ze śliwkami.
  Jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać właścicielom sadu, za okazane serce i życzliwość.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 24 Września 2019

Zawody sportowe

  24 września odbyły się w naszym Domu 15 już zawody sportowe.
  Mieszkańcy, znając już rozkład stałych zajęć i imprez cyklicznych z niecierpliwością oczekiwali na kolejne zmagania. Byli i tacy, którzy już od kilku dni trenowali, aby poprawić kondycję fizyczną.
  Terapeuci przygotowali dla nas siedem ciekawych konkurencji - rzut w kręgle, wyścigi wózków, przeciąganie liny, bieg z jajkiem, odbijanie piłeczki, rzut woreczkiem do celu i skoki na skakance.
  Każdy z przybyłych był pełen zapału i gotowy do wzięcia udziału w sportowych zmaganiach.
  Zwycięzcy pierwszych trzech miejsc w każdej z konkurencji, otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy przygotowane przez Dyrekcję naszego Domu.
  Na zakończenie mogliśmy zregenerować siły i poczęstować się słodką przekąską w postaci ciasta upieczonego przez nasze Panie kucharki.

Zobacz galerię zdjęć

Barbara Stelmaszewska
 • 16 Września 2019

Gala wręczenia nagród

  16 września Mieszkanki naszego Domu wraz z opiekunkami pojechały do Poznania, aby tam uczestniczyć w Wielkopolskiej Gali XVII edycji Konkursu Plastycznego PFRON - „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”
  Nagrodzono wszystkich uczestników konkursu, a wyróżnieni artyści otrzymali gratulacje i upominki.
  Nasza praca została nagrodzona najwyższym z możliwych miejsc, bowiem w kategorii „Malarstwo i Witraż” zajęliśmy I miejsce. Dzieło Pani Justyny Łukaszewskiej pt. „Nad brzegiem marzeń” podbiło serca oceniających. Jednocześnie praca ta przeszła do kolejnego etapu konkursu - teraz już ogólnopolskiego.
  Szczęśliwi i dumni z sukcesu naszych artystów i ich dzieł wróciliśmy do Wielenia. Z niecierpliwością oczekujemy wyników etapu ogólnopolskiego i mocno trzymamy kciuki !

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 7 Września 2019

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Lubaszu

  7 września, kilkoro Mieszkańców wraz z Siostrami i opiekunami, wzięło udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej - Królowej Rodzin w Lubaszu. Tradycyjnie już, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w intencji osób chorych i w podeszłym wieku.
  Ksiądz Grzegorz Simon w swojej homilii, podkreślił znaczenie roli, jaką w naszym życiu odgrywają właśnie ludzie schorowani i starsi - ich doświadczenie, mądrość życiowa i wiele pozytywnych przykładów, którymi niejednokrotnie winniśmy się kierować.
  W czasie nabożeństwa, jak każdego roku, udzielono sakramentu Namaszczenia Chorych i Błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
  Dla upamiętnienia tego pięknego wydarzenia wykonaliśmy na tle Lubaskiego Sanktuarium wspólną fotografię.
  W drodze powrotnej, dziękując Matce Bożej za łaskę przeżycia tego święta, odmówiliśmy wspólnie modlitwę, prosząc o nieustanną opiekę i Boże Błogosławieństwo na każdy nadchodzący dzień.

K. Długa
 • 10 Sierpnia 2019

Parafiada Św. Rocha

  10 sierpnia Mieszkańcy naszego Domu udali się na organizowaną przy Kościele św. Rocha „Parafiadę”. Droga była daleka, jednak maszerowaliśmy z uśmiechem na twarzach. Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do kościoła, by w ciszy i zadumie pomodlić się i prosić o dobre przeżycie dnia. Impreza odbywała się na placu przy kościele. Pogoda nam dopisała: na niebie żadnej chmurki, delikatne powiewy ciepłego wietrzyku . . . Organizatorzy poczęstowali nas wiejską pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem oraz grochówką, zaś miłośnicy słodyczy delektowali się przepysznym ciastem i watą cukrową. Chętni mogli strzelać z wiatrówki lub też poddać się zabiegowi malowania twarzy. Moc atrakcji sprawiła, że beztrosko - jak małe dzieci - oddaliśmy się zabawie.
  Nasi Mieszkańcy brali udział w loterii fantowej, wylosowane nagrody sprawiły im wiele radości. Świętowanie tego dnia umilała nam muzyka disco polo.
  Doznaliśmy wielu miłych wrażeń i chociaż droga powrotna wymagała znów trochę wysiłku, to zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi dotarliśmy do Domu.
  Jesteśmy pełni nadziei, że ta uroczystość organizowana przez Parafię Świętego Rocha nie będzie naszą ostatnią i w przyszłym roku również tam zawitamy.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Gierłowska
 • 31 Lipca 2019

Piknik nad Marcinówką

  Ostatni dzień lipca Mieszkańcy naszego Domu spędzili na pikniku przy „Marcinówce” Przelotny, poranny deszcz nie był w stanie zatrzymać naszej wesołej gromadki, która wraz z opiekunami, już w porannych godzinach wyruszyła w drogę.
  Tradycyjnie, na piknikowych stołach znalazły się słodycze i napoje chłodzące, a po wzmacniającym posiłku rozpoczęły się gry i zabawy, a co za tym idzie - spalanie kalorii.
  Największym zainteresowaniem wśród gier, cieszyły się „piłkarzyki” Cały czas towarzyszyła nam muzyka, przy której Mieszkańcy pięknie się bawili. Miłą niespodzianką były pyszne lody. Dzień ten okazał się bardzo udanym. Wspólne zabawy, niekończące się rozmowy, żarty - wszystko to sprawiło, że nasi Mieszkańcy zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń wrócili do Domu.
  Teraz z ogromną niecierpliwością czekamy na zbliżający się wielkimi krokami, jedenasty już Piknik Rodzinny, który odbędzie się w naszym Domu..

Karolina Długa
 • 20 Lipca 2019

Dni Ziemi Wieleńskiej

  W sobotnie popołudnie udaliśmy się na Stadion Miejski w Wieleniu, gdzie nastąpiło otwarcie uroczystych obchodów Dni Ziemi Wieleńskiej.
  Do Wielenia przybyli z tej okazji znani artyści, którzy rozegrali mecz towarzyski z drużyną reprezentującą miasto i gminę Wieleń.
  To plenerowe spotkanie było okazją do świetnej zabawy, podczas której nasi Mieszkańcy mogli spotkać znane i lubiane gwiazdy polskiej telewizji - tym razem w roli piłkarzy.
  Spotkanie uświetnił sławny komentator sportowy - Pan Dariusz Szpakowski, który na żywo relacjonował rozgrywający się mecz.
  Rywalizacja była zacięta, wszyscy głośno dopingowali swoich faworytów, jednak ostateczne zwycięstwo odniosła Reprezentacja Polskich Artystów, pokonując drużynę piłkarzy Wielenia 2:1.
  Wydarzenie, w którym wzięliśmy udział, dostarczyło nam wielu pozytywnych wrażeń. Sam mecz był niezwykle emocjonujący, a możliwość spotkania osób znanych tylko z ekranu telewizora zdarza się niezmiernie rzadko.

Małgorzata Antkowiak
 • 11 Lipca 2019

Wakacje w Gąskach

"Lato odzwierciedla - najpiękniejsze
  barwy tęczy po deszczu
  to łąki pachnące ziołami i polnymi kwiatami
  drzewa okryte szatą młodych liści
  i te barwne motyle unoszące się nad łąkami
  jak spadające płatki różnobarwnych kwiatów -
  słońce od samego poranka pieści ziemię
  żarem swych promieni"


  Każdy z nas - ciągle zajęty, pędzący bez wytchnienia, wciąż zapracowany - w głębi serca oczekuje z niecierpliwością na ten piękny czas, na czas wakacji, urlopów, czas odpoczynku.
  I wreszcie lato . . . Planujemy dalekie podróże, czasem krótkie tylko wyjazdy do pięknych zakątków naszego kraju i tak zwyczajnie cieszymy się relaksem, poznawaniem nowych miejsc.
  Rozglądamy się wokół i widzimy piękne dzieła Boże, podziwiamy je i mam nadzieję, że dziękujemy za to wszystko, czym Pan nas otacza i że również podczas wakacji, pamiętamy o tym, że On na nas czeka.
  Nasi Mieszkańcy także korzystają z piękna długich dni, bo chociaż każda pora roku ma swój urok, to jednak lato kojarzy się zwykle z oderwaniem się od codzienności, z różnego rodzaju rozrywkami, większą swobodą i wycieczkami.
  Życzę zatem wszystkim odpoczywającym i tym, którzy dopiero planują wakacje, aby słonko świeciło każdego dnia, życzę dobrego wypoczynku oraz nabrania nowych sił i zapału do codziennych zajęć.

  Szczęść Boże

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 13 Czerwca 2019

Zabawa taneczna

  Wakacje jeszcze przed nami, a my już spragnieni pląsów na łonie przyrody! Zamiast siedzieć przed komputerem czy telewizorem warto z koleżankami i kolegami przedsięwziąć coś interesującego. Perspektywa zabawy tanecznej w zielonym zakątku naszego parku ucieszyła nas zatem niezmiernie. Z uwagi na bardzo upalne dni, nasza impreza rozpoczęła się już rankiem i trwała niemal do południa. Było bardzo miło i wystarczyło do tak zwanego rozruszania się, ale też naładowania naszych osłabionych akumulatorów.
  Umiejętności taneczne uczestników zabawy, to rzecz drugorzędna - każdy robi to na swój sposób, a efekty samego ruchu mówią same za siebie. Ważna jest atmosfera spotkania, przebywanie ze sobą, radosne rozmowy i nawet przekomarzania się, piękna oprawa. . . Żadna bowiem dekoracja nie dorówna pięknej zieleni drzew, krzewów i kwiatom rozsianym na soczystej trawie.
  Zmęczeni, ale radośni już oczekujemy na następne takie spotkanie. I koniecznie na łonie natury.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 3 Czerwca 2019

Wycieczka do Poznania

„Wiesz dlaczego dzieci są szczęśliwe?
  Bo myślą tylko i wyłącznie
  O tym co tu i teraz
  Nie zamartwiają się przeszłością i przyszłością.
  Rób tak samo, a wszystko będzie dla Ciebie prostsze”


  Nasi Mieszkańcy chętnie wracają do beztroskich lat dzieciństwa, dlatego też pragnąc wspólnie świętować miniony Dzień Dziecka, w poniedziałek 3 czerwca wyruszyli do Poznania, by cieszyć się cudownym dniem, pięknym słońcem, wzajemnym towarzystwem, a przede wszystkim doświadczyć czegoś nowego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Ogrodzie Botanicznym. Piękna pogoda pozwoliła nam zachwycić się głęboko darami natury. Kolory, zapachy otaczających nas piwonii, irysów, kwitnących cudownie drzew i krzewów zatykały dech w piersiach…
  Drugim przystankiem było nowe ZOO, w którym poznaliśmy gatunki zwierząt, o których wielu z nas nie miało pojęcia. Zadziwiający świat fauny, to te maleńkie stworzonka z rodziny myszowatych, ale też żyrafy, które choć z wysokości - spoglądały na nas przychylnym okiem. Niektórzy z uczestników wycieczki w bardzo bliskim kontakcie odkrywali przyjaźń , jaką darzą nas zwierzęta, bowiem między innymi gęsi, kozy i osiołki , bardzo chętnie podchodziły do nas domagając się głaskania.
  Każdy potrzebuje sił, by zdobywać nowy świat, nowe doświadczenia, zatem naszą eskapadę zakończyliśmy obiadem w McDonald’s. Czekamy z niecierpliwością na nowe przygody, które zapewne już wkrótce. . .
  Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania., jak każde dziecko pragniemy poznawać i cieszyć się każdym dniem, każdą chwilą.

Zobacz galerię zdjęć

Marczak Martyna
 • 21 Maja 2019

Wiosna nie zna różnic wieku

„Wiosna nie zna różnic wieku
  - każdy wydaje się młody i radosny.
  Troski idą na chwilę w zapomnienie,
  a serca pulsują przeczuciem nieśmiertelności”


  Lucy Maud Montgomery


  Nadeszła wiosna - czas budzącej się przyrody. Ptaki śpiewają od rana do zmierzchu, rozkwitają pąki drzew, kwiaty, trawy tworzą puszyste, zielone kobierce. . .
  Każda pora roku jest piękna w swoim rodzaju, każda potrafi nas zauroczyć, jednak wiosna zachwyca nas swoją radością i sprawia, że tak zwyczajnie - chce się żyć.
  Obudziła też ta wiosna nasz park - kolorowe motyle, ptaki, żabki nad pięknym stawem. Wśród tej cudownej przyrody mnóstwo ławek, stolików i pergoli osłaniających przed chłodniejszymi powiewami wiatru. Wszystko to zachęca do odpoczynku na łonie natury, do kontemplowania cudu nowego życia.
  Nasi Mieszkańcy chętnie korzystają z tego i jak tylko stan zdrowia pozwala - tak zwyczajnie cieszą się wiosną. Jeszcze pewnie kilka dni i nasza siłownia „Pod chmurką” stanie się miejscem, gdzie będą doskonalić swoją kondycję fizyczną. Serdecznie wszystkich do tego zachęcamy i życzymy, aby ten piękny okres w pełni wykorzystać i cieszyć się każdym wiosennym dniem.

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 15 Maja 2019

50 urodziny Małgosi

"Życie jest krótkie, Jak sen majowy.
  I pędzi wciąż naprzód, Jak strzała.
  Dla nas jest ono, Tylko jedną chwilą.
  Nie pozwól, By się ta chwila, ZMARNOWAŁA!"


  15 maja obchodziliśmy jubileusz pięćdziesiątych urodzin Pani Małgorzaty. Uroczyste spotkanie odbyło się w świetlicy oddziału, gdzie Pani Małgosia mieszka już od kilku lat. Więzi łączące ludzi przebywających z sobą każdego dnia zacieśniają się, więc cóż ważniejszego i milszego być może, jak spędzenie tak szczególnego dnia urodzin, w gronie najbliższych. Każda zresztą chwila razem spędzona jest dla naszej wspólnoty niezwykle cenna . . .
  Głośno zaśpiewane „Sto lat”, symboliczne 50 klapsów czerwoną różą, świeczki, tort i moc słodkości zawitało na stołach, a nad wszystkim górowała masa prezentów. Jednym słowem - wszystko, co mogło uradować jubilatkę i dać jej to co najważniejsze, nie tylko od święta ale każdego dnia - szczere gesty miłości no i szczęście . . .Piękne, bardzo ciepłe i serdeczne chwile: życzenia, łzy wzruszenia i nadzieja na przeżycie kolejnych lat w miłej, rodzinnej atmosferze.
  Kończąc spotkanie Pani Małgosia powiedziała „ Już niedługo 60 – tka, a to będzie jeszcze piękniejszy czas” I tego właśnie z całego serca jej życzymy.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 4 Kwietnia 2019

Zebranie Samorządu Mieszkańców

  04.04.2019 r. w naszym Zespole Domów, odbyło się coroczne zebranie sprawozdawcze Samorządu Mieszkańców. W zebraniu, które rozpoczęła Pani Kierownik Działu Opiekuńczo - Terapeutycznego i przedstawiła porządek spotkania, wzięli udział przedstawiciele Mieszkańców wszystkich czterech typów domu, przedstawiciele Samorządu oraz pracownicy socjalni i terapeuci zajęciowi.
  W pierwszej części spotkania, Pani Justyna Łukaszewska zastępca Przewodniczącej Samorządu, przedstawiła sprawozdanie z działalności Rady za rok 2018
  Wobec faktu, że z funkcji Przewodniczącej Rady zrezygnowała Pani Teresa Tarczyńska przystąpiono do wyboru nowego kandydata na to stanowisko. Przeważającą liczbę głosów zdobyła Pani Barbara Stelmaszewska, która odtąd pełnić będzie tę funkcję.
  Szeregi Rady Samorządu Mieszkańców zasiliła również Pani Małgorzata Susfał, zastępując Mieszkankę, która opuściła naszą placówkę w związku z usamodzielnieniem się. Jako członek rady będzie ona reprezentowała Dom dla osób niepełnosprawnych fizycznie.
  Nowa Rada Samorządu została przez Mieszkańców powitana gorącymi brawami, a jej członkowie zobowiązali się do czynnego działania i godnego reprezentowania społeczności naszego Domu.

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 28 Marca 2019

Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne to szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauki, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi - tego czasu nie można zmarnować.

  W naszym Domu również przeżyliśmy piękne chwile rekolekcji, bowiem od niedzieli mogliśmy codziennie być bliżej Ukrzyżowanego, wielbić Go i prosić o tak potrzebne wszystkim łaski. Za sprawą Ojca Stanisława, który przybył do nas aż z Krymu, na nowo zagłębialiśmy się w Mękę naszego Pana. Rekolekcje zakończyła uroczysta Msza Święta, w której wszyscy braliśmy pobożny udział i podczas której nasza Współmieszkanka Małgosia, podziękowała Ojcu Stanisławowi za słowa do nas kierowane, życząc mu dalszych owocnych spotkań z wszystkimi, którzy jak my, pragną duchowo uczestniczyć w Krzyżowej Drodze naszego Zbawiciela.

S. Małgorzata Gryczan
 • 11 Marca 2019

Spotkanie z Senatorem RP - Panem Mieczysławem Augustynem

  Naszym głównym celem jest niesienie pomocy bliźniemu - każdemu, kto z różnych względów jej potrzebuje. Staramy się wciąż udoskonalać metody i formy naszej pracy, ale również wymieniać doświadczenia, które w przeszłości sprawdziły się w domach pomocy społecznej. Z tego też względu, 11 marca odwiedził nas Pan Senator Mieczysław Augustyn. Z racji sprawowanych niegdyś funkcji współpracował z naszym Domem i Siostrami, niezwykle sobie ceniąc i bardzo dobrze tę współpracę wspominając. Czas płynie nieubłaganie i wkrótce już osoby z powojennego wyżu demograficznego osiągną wiek, kiedy to wszelakie dolegliwości zaczną przysparzać kłopotów. Za tym kryją się oczekujące nas różnorodne uciążliwości związane z możliwością zapewnienia tym osobom w mniejszym lub większym stopniu, opieki. (Już teraz wielki problem stanowi na przykład brak personelu, a szczególnie pielęgniarek.) Wszystko to wymagać będzie ogromnego zaangażowania i wielu środków, o które już teraz należy zabiegać, ale też przewidywać ogromną ilość różnego rodzaju problemów, a jednocześnie myśleć o sposobach ich rozwiązania.
  Spotkanie, przesycone troską o przyszłość wspomnianych działań, o zadania, jakie czekają nas i naszych następców, upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że współpraca na tej niwie będzie kontynuowana i będzie owocnym działaniem na rzecz potrzebujących.

S. Ewa Pollus
 • 27 Lutego 2019

Zabawa karnawałowa

„Naprawdę istnieje tylko jedna radość: obcowania z ludźmi.”
  Antoine de Saint-Exupery

  Od samego rana wśród naszych Mieszkańców niezwykłe poruszenie - przygotowują się do radosnego wydarzenia, jakim jest kolejna w tym roku zabawa karnawałowa. Zabawa, a raczej Bal Przebierańców, kończący bardzo w tym roku długi karnawał.
  Gorączkowe przygotowania do balu: kompletowanie strojów czy makijaże Pań trwały niemal do obiadu, a o godzinie 13,30 rozpoczęło się . . .
  Główna Świetlica zapełniła się po brzegi, a wśród naszych Domowników znaleźli się - w ramach współpracy - zaproszeni goście z sąsiedniego domu pomocy społecznej.
  W gronie przebierańców można było spotkać warzywa: np. marchew, osiągnięcia techniki w postaci telefonu komórkowego, jak i przedstawicieli różnych zawodów - tu królował kierownik budowy. Nasi mili goście, którzy przybyli do nas wraz ze swoim opiekunem, również przygotowali uzupełniające ich stroje, karnawałowe akcenty.
  Radość przebywania z sobą, tańce - parkiet wciąż był zajęty - posilanie się słodyczami i owocami przy wspólnym stole, to jest coś, co łączy ludzi, co daje motywację do optymistycznego spoglądania w przyszłość. Każdy uczestnik balu otrzymał drobny upominek, a upominki niezmiennie sprawiają wiele radości obdarowanym.
  Wszyscy zadowoleni, roześmiani i tak zwyczajnie szczęśliwi, choć niewątpliwie nieco zmęczeni, udali się wieczorem do swoich domów i pewnie wrażenia nie pozwoliły niektórym zbyt szybko zasnąć.
  Nadchodzi jednak czas Wielkiego Postu i chociaż wg Świętej Hildegardy: „Muzyka tworzona przez ludzi jest środkiem do odzyskania początkowej radości i piękna raju.”, wsłuchamy się wkrótce w muzykę wyciszoną, podporządkowaną pokutnemu charakterowi tego okresu.
  Dobremu Bogu zaś, dziękujmy za wszystkie wspólne, dobre i radosne chwile.

Zobacz galerię zdjęć

S. Barbara Borowiak
 • 11 Lutego 2019

Światowy Dzień Chorego

 Jan Paweł II w jedenastą rocznicę zamachu na swoje życie, ustanowił specjalny dzień poświęcony chorym. Ustanowił go między innymi po to, aby uwrażliwić wszelkie instytucje służące chorym na „konieczność dowartościowania cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej”
 Pragnę zatem wszystkim, którzy powierzeni są naszej opiece, złożyć najserdeczniejsze życzenia, aby Matka Boża z Lourdes, której święto w tym samym dniu wspominamy, wszystkich Was drodzy Mieszkańcy, zawsze otaczała swoją nieustającą, Matczyną troską.
 My zaś, którzy każdego dnia towarzyszymy Wam w Waszych cierpieniach, obyśmy zawsze wcielali w życie słowa Papieża Franciszka: „Gesty wielkodusznego daru, jak te miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji”

 Szczęść Boże
 S. Ewa Pollus - Dyrektor ZDPS RM.

S. Ewa Pollus
 • 3 Lutego 2019

Poświęcenie Kaplicy Adoracji

  Jan Paweł II powiedział kiedyś:

„Jezus, nasz Pan, godny jest najgłębszego uwielbienia.
  On czeka...”


  Od 3 lutego On czeka na nas w Kaplicy Adoracji w kościele wieleńskim. To właśnie ta szczególna niedziela, ta szczególna data, od której możemy trwać ciągle na modlitwie i adorować Go w pięknej kaplicy.
  Długo na ten moment wszyscy czekali i wreszcie podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, nasza kaplica została uroczyście otwarta i poświęcona.
  W tym wydarzeniu my również wzięłyśmy udział i wraz ze zgromadzonymi przy ołtarzu Kapłanami, władzami miasta oraz obecnymi w kościele parafianami, dziękowałyśmy Bogu za ten dar.
  Pani Elżbieta Rybarczyk - Burmistrz Wielenia powitała Księdza Arcybiskupa słowami: „Spotykamy się w tej świątyni, która na przestrzeni wieków była świadkiem wielu doniosłych uroczystości, gdzie w jej murach tysiące wiernych znajdowało duchowy pokój i ukojenie, a także czerpało siły do budowania własnej tożsamości”, a dzisiaj „dorobek ten na co dzień pielęgnują i pomnażają nasi Duszpasterze oraz Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi współtworząc dzieła służące tej społeczności”
  Ksiądz Arcybiskup wygłosił homilię, podczas której zachęcał do różnych sposobów wielbienia Boga . . .

  Dziękujemy Dobremu Bogu za wszystko, czego dostąpiliśmy w tym dniu i za to, że możemy powtórzyć za Świętym Janem Pawłem II:
„Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany Uczeń oprzeć głowę na Jego piersi, poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca”
  I trwać - trwać przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa każdego dnia i każdej chwili i nieustannie czuć Jego bijące dla nas serce.

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 27 Stycznia 2019

Noworoczny koncert kolęd

 27 stycznia br. o godzinie 15, odbył się w naszej kaplicy koncert kolęd w wykonaniu Chóru Harmonia, działającego przy parafii Św. Rocha. Koncert został zorganizowany przez Siostrę Barbarę Borowiak - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Świętego Zygmunta Felińskiego. To dzięki Niej mogliśmy poprzez piękny śpiew nacieszyć się kończącą się już atmosferą Świąt Bożego Narodzenia. W kolędowaniu brali udział nasi Mieszkańcy, Siostry, Seniorzy z klubu seniora ”W kwiecie wieku”, Mieszkańcy miasta Wielenia i nasi Pracownicy. Wspólny śpiew jednoczy, zatem mogliśmy raz jeszcze, głęboko przeżywać treści związane z Bożym Narodzeniem.

Zobacz galerię zdjęć

A. Ziglewska
 • 21 Stycznia 2019

Zabawa karnawałowa

 21 stycznia, to każdego roku data szczególna - Dzień Babci. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Siostry Łucji, na parterze Oddziału Wojciechówka odbyła się - między innymi z tej okazji - zabawa karnawałowa. O godzinie 13:00, uśmiechnięte i chętne do zabawy Mieszkanki spotkały się w jadalni, której karnawałowy nastrój podkreśliły samodzielnie wykonane ozdoby oraz słodki poczęstunek. Do tańca zachęcała wesoła muzyka.
 Mieszkanki pozostałych pięter ochoczo dołączyły do radośnie roztańczonych koleżanek i personelu. Dobre nastroje i wszechobecny dobry humor zainspirował uczestniczki zabawy do wcielenia się w różnobarwne postacie ze świata bajek i baśni. Po miło spędzonym czasie zmęczone, ale uśmiechnięte Babcie, oraz pozostałe Panie, nucąc wesołe melodie, rozeszły się do swoich pokoi.

Zobacz galerię zdjęć

Joanna Czerwińska
 • 8 Stycznia 2019

Koncert Danuty Mizgalskiej

„ MUZYKA TO DUSZA WSZECHŚWIATA
 SKRZYDŁA UMYSŁU, LOT WYOBRAŹNI
 I WSZELKIE ŻYCIE”

Platon

 8 stycznia 2019 roku to dzień, w którym Mieszkańcom naszego Domu w sercach zagrała muzyka. Dzięki uprzejmości Siostry Przełożonej w godzinach przedpołudniowych, w Kaplicy Domu odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu znanej poznańskiej artystki i piosenkarki - Pani Danuty Mizgalskiej.
 Siostra Dyrektor powitała licznie przybyłych do Kaplicy Mieszkańców, personel oraz zaprzyjaźnionych członków klubu seniora w Wieleniu.
 Podczas występu panowała radosna atmosfera, a zgromadzeni z ochotą włączali się w śpiewanie kolęd, co pozwoliło podtrzymać nastrój minionych Świąt Bożego Narodzenia.
 Repertuar artystki przeniósł wszystkich w świat wspomnień i refleksji, wywołując łzy wzruszenia, a jednocześnie radość ze wspólnego biesiadowania.
 Spotkanie napełniło wszystkich zgromadzonych pozytywną energią, a zadowoleni z pięknie spędzonego czasu Mieszkańcy, podziękowali Pani Danucie owacjami na stojąco.
 Serdecznie dziękujemy Siostrze Przełożonej za zorganizowanie tak miłego przedpołudnia, które mimo pochmurnej aury za oknem sprawiło, że w duszach Mieszkańców i gości zaświeciło słońce.

Zobacz galerię zdjęć

Joanna Czerwińska wraz z Samorządem Domu
 • 4 Stycznia 2019

Spotkanie noworoczne

  Pod hasłem "Sukcesem każdego z nas jest pokonywanie samego siebie" odbyło się 4 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej spotkanie noworoczne z lokalnymi liderami.
 Wśród gości był Pan senator Mieczysław Augustyn oraz posłowie na Sejm: Pani Maria Janyska, Pan Zbigniew Ajchler i Pan Krzysztof Paszyk.
 Odpowiadając na zaproszenie Pani Elżbiety Rybarczyk - Burmistrza Wielenia, wraz z Siostrą Dyrektor Ewą Pollus wzięłyśmy udział w spotkaniu, które było podsumowaniem roku 2018 i uhonorowaniem raz jeszcze laureatów wszystkich otrzymanych w minionym roku nagród.
 Nasz Dom, w czerwcu 2018 roku, podczas III Targów Produktu Lokalnego, otrzymał Nagrodę Burmistrza Wielenia dla Przedsiębiorcy Roku, kategoria -„EKSTRA”, w związku z czym znaleźliśmy się wśród Liderów, którzy stanowią siłę wieleńskiego samorządu.
 Spotkanie zakończyły występy artystyczne : Szkoły Tańca z Wałcza Astra Luna, zespołu Dixi Band, skrzypaczki – Pani Liliany Obst oraz Orkiestry Dętej działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

 S. Barbara Borowiak
 Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego

S. Barbara Borowiak
 • 27 Listopada 2019

Zabawa Andrzejkowa

  Spotkania andrzejkowe odbywają się najczęściej w wigilię Świętego Andrzeja. Wielowiekowa już tradycja to miła zabawa, pod warunkiem, że wróżby związane najczęściej z zamążpójściem są przyjmowane z przymrużeniem oka. Motyw przewodni „Andrzejek”, to lanie wosku, ale czas umilają też inne wróżby. Dziś zabawy andrzejkowe są dostępne dla każdego, ale dawniej mogły w nich uczestniczyć tylko panny.
  W minioną środę - 27 listopada i nasi Mieszkańcy przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Liczne konkursy: taniec na gazecie, taniec z balonem, rzuty monetą do celu, losowanie karteczek z wróżbą na przyszłość, zabawa z pantofelkiem - wszystko to sprawiło, że radosne chwile bardzo szybko minęły.
  Znalazł się również czas na słodki poczęstunek i zregenerowanie sił.
  Kolejne, wspólne chwile i zabawa minęły. Rozpoczął się radosny czas oczekiwania…

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 20 Listopada 2019

Dzień Pracownika Socjalnego

„Szczęście zaczyna się w Tobie
  Zaczyna się na dnie twojego serca,
  a ty możesz je wciąż powiększać,
  pozostając życzliwym tam, gdzie inni bywają nieżyczliwi;
  pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga;
  będąc zadowolonym tam, gdzie inni tylko stawiają żądania.
  Szczęście znajduje się w tobie.
  Ty potrafisz się uśmiechać tam, gdzie się narzeka i lamentuje…”


  - Phil Bosmans

   Czcigodne Siostry, drodzy Pracownicy
   
   Kolejny już raz będziemy obchodzić Dzień Pracownika Socjalnego, który świętujemy od 1990 roku.
   Pracujemy wśród tak wielu Mieszkańców, którzy oczekują każdego dnia naszej opieki, nie schodzącego z twarzy uśmiechu, wrażliwości i empatii, spotykamy ludzi, którzy oczekują naszej pomocy i wsparcia.
   Z okazji tak pięknego święta pragniemy nam wszystkim moi kochani złożyć najserdeczniejsze życzenia - tak w imieniu własnym, jak i Pani Burmistrz, która przesłała „wyrazy szacunku i uznania za zaangażowanie w codzienną pracę na rzecz osób zmagających się z trudnościami i problemami, które często wydają się być nie do przezwyciężenia”.
   
   Życzymy zatem przede wszystkim siły i wiary w to, że trudna Wasza praca każdego dnia przynosi komuś radość, bo przecież

   „czasami wystarcza...
   jeden promień słońca...
   jedno miłe słowo...
   jedno ciepłe spojrzenie...
   wyciągnięta dłoń..
   jedno pozdrowienie.
   jeden uśmiech...
   Potrzeba tak mało, by uszczęśliwić tych,
   którzy znajdują się obok nas.”

   
   S. Ewa Pollus - Dyrektor ZDPS RM.
   S. Barbara Borowiak - Zastępca Dyrektora ZDPS RM.

S. Ewa Pollus | S. Barbara Borowiak
 • 9 Listopada 2019

Wyścigi psich zaprzęgów

  9 listopada 2019 r. Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami skorzystali z otrzymanego zaproszenia i z wielką radością wybrali się do Koźla pod Szamotułami, na wyścigi psich zaprzęgów.
  Pan Stanisław Jaskółka - znawca sportów zaprzęgowych oraz aktor małego i dużego ekranu, barwnie opowiadał o tym, co działo się na starcie i trasie biegów.
  Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć zaprzęgi w różnych kategoriach - począwszy od biegacza, a skończywszy na dużych zaprzęgach, liczących nawet 8 psów.
  W zawodach mogły brać udział psy różnych ras, dominowały jednak Syberian Husky i silne Alaskan Malamuty.
  Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich rzucająca się w oczy niezwykła więź między maszerem, a psami, które z wielkim zaangażowaniem wykonywały jego polecenia. Mimo niesprzyjającej aury Mieszkańcy z zachwytem oglądali wyścigi, podziwiając jednocześnie pięknych przedstawicieli tak wielu ras.
  Zwycięzcom składamy gratulacje, a organizatorom serdeczne podziękowania za pamięć i kolejne już zaproszenie na tak ciekawą imprezę.

Zobacz galerię zdjęć

Kamila Trenka
 • 28 Października 2019

Wszystkich Świętych

  Kolejny październik dobiega kresu . . .
  Nadchodzi ten szczególny dzień - dzień zadumy, wspomnień. Wzmaga się tęsknota za tymi, których już nie ma, którzy uprzedzili nas w tej najdłuższej drodze - drodze, którą i my podążymy kiedyś - każdy z własnym bagażem i dorobkiem życia. Dzień Wszystkich Świętych dobitniej niż każdy inny dzień nam ten fakt uświadamia i zmusza do refleksji.
  Życzę wszystkim i sobie również, aby uczynki każdego z nas w czasie danym tu na ziemi, dały świadectwo naszej Wiary. Aby zadecydowały o tym, że w wieczności spotkamy się z naszymi bliskimi, za którymi tak bardzo tęsknimy.
  Święty Ojciec Pio w swojej książce wspominał, że …”gdy umieramy, przychodzą po nas dusze naszych zmarłych oraz te dusze czyśćcowe, za które się modliliśmy”
  Prośmy zatem, aby Świętych Obcowanie dotyczyło kiedyś każdego z nas.

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 16 Października 2019

Jesienna praca

  Tegoroczna jesień obdarowała nas nie tylko pysznymi owocami i grzybami, ale również złocistym słońcem i wysoką jak na tę porę roku temperaturą.
  Utrzymująca się od kilku dni piękna pogoda i ciepłe promienie październikowego słońca, zachęciły więc Mieszkańców naszego Domu do aktywnego spędzania czasu.
  Park, który powoli przygotowuje się do zimowego snu, ciągle jednak zachwycający różnobarwną gamą cudownych kolorów, przyjął grupę chętnych osób, które z wielkim zaangażowaniem grabiły piękny dywan ułożony z wielokolorowych liści. Kolejny cudowny dzień, wspólnie spędzony w przepięknej scenerii na łonie przyrody, minął niezwykle szybko.
  Te radosne chwile dały nam dużo szczęścia i kolejny raz utwierdziły w przekonaniu, że wygląd otaczającego nas świata w ogromnej mierze zależy od nas samych.
  Przyroda nas otaczająca to wspólne dobro, zatem dbanie o to, by jak najdłużej cieszyła nasze oczy, ma przeogromne znaczenie dla każdego mieszkańca tej Błękitnej Planety.

Katarzyna Kubiak
 • 26 Września 2019

Zabawa taneczna

  26 września w tanecznych rytmach pożegnaliśmy lato, a powitaliśmy jesień. Mieszkańcy i ich opiekunowie przy hitach disco polo oraz melodiach lat osiemdziesiątych, bawili się radośnie do późnego wieczora.
  Zabawa jednak nie mogłaby się odbyć, gdyby nie przychylność Siostry Dyrektor i Siostry Przełożonej, za co serdecznie dziękujemy i czekamy na kolejne takie radosne spotkanie - pełne uśmiechów, żartów i wspólnej zabawy na parkiecie, który jak zawsze ani na chwilę nie pustoszał .

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Ziglewska
 • 20 Września 2019

22. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej - Toruń 2019

  Od 18 do 20 września, uczestniczyłyśmy w Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej, która odbyła się w Centrum Kulturalno - Kongresowym Jordanki w Toruniu. Tegoroczna konferencja dotyczyła tematu demencji, Alzheimera i innych chorób otępiennych.
  Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej została zorganizowana przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych oraz Fundację "Razem zmieniamy świat" powołaną również przez TZMO.
  Konferencja ta, to wydarzenie na skalę światową, które pozwala nie tylko na nawiązanie nowych kontaktów, wymianę poglądów, ale przede wszystkim jest doskonałym źródłem inspiracji do działania i szansą na integrację.
  W Konferencji wzięło udział około tysiąca osób z 31 krajów. Większość z nich to profesjonaliści zajmujący się chorobą Alzheimera i innymi formami demencji: lekarze, naukowcy, pracownicy domów opieki.
  Uczestnicy zastanawiali się między innymi nad problemem, zrozumienia zachowania się osoby z chorobą Alzheimera lub innymi formami demencji, dostosowania otoczenia, minimalizowania negatywnych objawów tej choroby czy poprawy jakości życia chorego.
  Wśród wykładowców była niezrównana terapeutka, ale też genialny pedagog - nauczyciel opiekunów Teepa Snow. Tak prosto i sugestywnie, jak ona, nikt nie potrafi wytłumaczyć skomplikowanych tematów związanych z demencją. Od lat jeździ - głównie po Stanach Zjednoczonych i prowadzi szkolenia dla opiekunów profesjonalnych, ale też nieformalnych, którzy nie dysponują dużą wiedzą medyczną.
  Dla pracowników wieleńskiego zespołu domów pomocy społecznej, powyższe wykłady są niezwykle przydatne, bowiem różnorodność schorzeń występujących wśród naszych podopiecznych jest ogromna. Wymaga to zatem codziennego uzupełniania wiedzy osób opiekujących się naszymi Mieszkańcami, aby choroby, które ich dotknęły stały się mniej uciążliwe i pozwalały na w miarę normalne funkcjonowanie.

Zobacz galerię zdjęć

Żaneta Jurdeczka
 • 12 Września 2019

Happening ziemniaczany

  12 września Mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w Happeningu Ziemniaczanym, który odbył się na terenie zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Chopina.
  Była to kolejna okazja do spotkania integracyjnego Mieszkańców okolicznych Domów Pomocy Społecznej i uczestników wieleńskich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jednym z punktów programu spotkania był konkurs wiedzy na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki - w tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora. W ramach zajęć praktycznych odbył się też konkurs rzeźbienia instrumentów muzycznych z surowych ziemniaków. Zadanie to nie należało do łatwych, jednak chodziło przede wszystkim o dobrą zabawę, a tej z pewnością nie brakowało.
  Wszystkie drużyny otrzymały nagrody wraz z pamiątkowymi dyplomami.
  Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem. Z racji tematu, jaki nam towarzyszył, nie mogło zabraknąć pieczonych ziemniaków. Na stołach pojawiły się również pyszne ciasta i napoje. Czekamy na kolejne tak piękne i radosne spotkanie przy ognisku i raz jeszcze serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Adam Nowakowski
 • 25 Sierpnia 2019

Piknik Rodzinny 2019

„Rodzina jak gałęzie na drzewie….
  Wszyscy rośniemy w różnych kierunkach
  Lecz korzenie mamy wspólne”


  Co może być ważniejszego dla człowieka niż spotkanie z ludźmi, których się kocha i tęskni za nimi? Z ludźmi, z którymi nie widziało się tak wiele dni i po części gdzieś w zakamarkach pamięci obraz kochanej babci, matki, brata czy wnuczka po prostu się rozpływa. Nie ma ważniejszej sprawy. Bo wspólnota, miłość, bliskość to jest najważniejsze i zawsze wydaje się, że mimo starań i chęci jest tych spotkań za mało.
  Jednak nie w naszym Domu. Dzięki opatrzności Bożej i opiece Matki Najświętszej po raz kolejny mogliśmy spotkać się z bliskimi na XI już Pikniku Rodzinnym zorganizowanym przez Dyrekcję Domu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
  Piękny, ciepły, słoneczny dzień pozwolił na to byśmy wszyscy murem stanęli i zadbali o najdrobniejszy szczegół, bo przecież ”RAZEM TWORZYMY WSPÓLNE SZCZĘŚCIE” i wraz hasłem tegorocznej imprezy „W Bożych rękach” tworzyliśmy dzieło, aby sprawić radość
  Dyrekcja, panie kucharki, pracownicy z działu socjalnego i gospodarczego, opiekunki, pielęgniarki… nieważne było dla nas stanowisko czy miejsce, jakie zajmujemy, na co dzień w naszej społeczności – wszystko robiliśmy wspólnie to dla naszych Mieszkańców i żadne wyzwanie nie było ponad nasze siły, bo gdzieś obok był ktoś, kto pomoże jak nie dobrą rada to silnym ramieniem. Tak jak w rodzinie, którą jesteśmy, na co dzień dzięki nowym wyzwaniom nasze więzi zacieśniają się, a wspólna miłość i szacunek wzrastają. Każda z takich chwil pozwala nam coraz lepiej rozumieć siebie i otaczających nas ludzi.
  Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej. Następnie Siostra Dyrektor Ewa Pollus wraz z Siostrą Przełożoną Barbarą Borowiak powitały zaproszonych Gości.
  Kolorowe balony, lampiony i pompony, fruwające bańki mydlane, rozchodzący się zapach przysmaków przygotowanych przez panie z naszej kuchni. Wszystko to napawało radością i jeszcze większą ochotą do wspólnej zabawy. Skoczne rytmy zaproszonego zespołu zachęcały wszystkich do tańca. A skoro o tańcu mowa…. I w tym roku nie zabrakło występów w wykonaniu naszych Mieszkańców. Układ Zumby wykonany z dodatkiem pomponów dał wszystkim wiele radości.
  Piękne chwile spędzone w gronie najbliższych zakończyliśmy wspólną modlitwą. Siostra Przełożona pięknym i donośnym głosem zaintonowała Apel Jasnogórski.
  A my z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wspólne chwile….

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 2 Sierpnia 2019

Praca konkursowa

  Nasi Mieszkańcy podjęli w tym roku nowe wyzwanie. Wzięli udział w konkursie organizowanym przez PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Temat konkursu - „Podróże moich marzeń” - idealnie zgrywa się z trwającą właśnie porą roku. To właśnie lato sprzyja podróżom, poznawaniem nowych miejsc, rozkoszowaniem się pięknem przyrody i tak zwyczajnie - szczęśliwym chwilom wśród najbliższych: rodziny, przyjaciół . . . To też czas wypoczynku i nabierania nowych sił do czekających w ciągu całego roku zadań i osiągania wciąż nowych celów. Nie zawsze udaje się spełnić swoje plany czy wyobrażenia ponieważ czasem wybiegają one daleko, daleko po za nasze możliwości. Marzeń jednak nikt nam nie odbierze, a ubarwiają one rzeczywistość i często pomagają oderwać się od codziennych trosk i problemów.
  Nasze Mieszkanki pozwoliły sobie zatem dać się ponieść chwili i w swoich pracach przedstawić właśnie marzenia …
  Dzięki współpracy Pani Barbary Stelmaszewskiej i Pani Anny Tarczewskiej powstało dzieło pod tytułem „Podróż tęczowym Balonem”. Wspólne godziny spędzone nad haftem krzyżykowym wymagającym wiele trudu i ogromu pracy, zaowocowały pięknym dziełem.
  Sam konkurs pozwalał uczestnikom wybrać dobrowolne techniki i sposoby ukazania własnej twórczości i zdolności manualnych. Szkic, rysunek, fotografia, haft czy też witraż -wybór należał do wykonawców i tylko ich wyobraźnia była motywacją do wykonania własnego dzieła.
  Również Pani Justyna Łukaszewska spróbowała swoich sił przy tworzeniu witrażu. Przedstawione na nim przepiękne, błękitne niebo i turkusowa woda, pozwoliły na chwilę stanąć „nad brzegiem marzeń” i przenieść się w cudowny krajobraz Grecji. Perłowe chmury rozpływające się tuż nad wodą zachęciły do uruchomienia wyobraźni. Zza chmur bowiem zwykle wychodzi słońce, dające nadzieję na lepsze jutro, zachęcające do zabaw na piaszczystych, nadmorskich plażach, do szukania pięknych przygód, do rozkoszowanie się latem właśnie . . .
  Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” dał nam wiele radości oraz szansę na stworzenie dzieła swojego życia. Siostra Dyrektor i Siostra Przełożona oraz opiekunki wspierające, są dumne z dzieł naszych Pań i wierzą w to, że zdolności i możliwości naszych Mieszkańców nadal będą się rozwijać i pozwolą stworzyć jeszcze wiele pięknych dzieł, które cieszyć będzie oczy przez wiele, wiele lat. Konkurs kolejny raz pozwolił nam udowodnić samym sobie, że pomimo niedoskonałości jesteśmy w stanie stworzyć coś pięknego.

Martyna Marczak
 • 21 Lipca 2019

Dni Ziemi Wieleńskiej

  W ramach obchodów Dni Ziemi Wieleńskiej, w niedzielny wieczór - 21 lipca, Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami udali się na kort miejski w Wieleniu, na którym odbył się koncert gwiazdy polskiej estrady - Dody wraz z zespołem Virgin. Koncert ten nie był jedyną atrakcją tego dnia, bowiem poprzedził go występ Pana Damiana Holeckiego, jednak popularność wyżej wspomnianej gwiazdy sprawiła, że nasi Mieszkańcy zachwycali się właśnie jej śpiewem.
  Wokalistka poza talentem wokalnym przygotowała dla publiczności widowiskowe show, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Poza tym sam fakt spotkania na żywo piosenkarki, którą dotąd każdy oglądał i słuchał tylko za pośrednictwem telewizji ekscytuje - zwłaszcza mieszkańców tak małych miast, jak nasze.
  Również dla Mieszkańców naszego Domu, udział w takich właśnie wydarzeniach, to wielka radość. W drodze powrotnej zastanawiali się więc nad tym, jacy goście zaszczycą święto naszego miasta w przyszłym roku.

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 17 Lipca 2019

Oczekiwania i przygotowania

„Rodzina jest jak muzyka: występują w niej wysokie i niskie tony,
  ale wspólnie zawsze tworzą wspaniałą melodię.”


  Jak od jedenastu już lat, nadszedł znów czas oczekiwania . . .
  Oczekiwania i przygotowania się do tego wielkiego dnia - dnia Pikniku Rodzinnego, który odbędzie się 25 sierpnia.
  Nasi Mieszkańcy pod przewodnictwem swoich terapeutów, z wielką radością, ale też niecierpliwością uczestniczą w próbach układów, jakie pragną przedstawić swoim najbliższym, dokonują wyborów kreacji, w jakich chcą wystąpić, przygotowują eksponaty na kiermasz, ale też wspominają minione już pikniki i zastanawiają się nad tym, kto odwiedzi ich w tym roku . . .
  Każde spotkanie z rodzinami, to wielkie święto, bo chociaż są kontakty listowne, telefoniczne, to jednak możliwość spędzenia całego dnia w otoczeniu swoich najbliższych, jest czymś wyjątkowym.
  Przygotowania trwają zatem w całym naszym zespole domów, bowiem oczekujemy, że zaproszeni goście nie zawiodą i przybędą w tak wielkiej liczbie, jak w minionych latach. Prosimy Boga o dobrą pogodę i błogosławieństwo - tak w przygotowaniach, jak i w samym dniu radosnego spotkania z drogimi gośćmi. I kibicujemy naszym Mieszkańcom, którzy pragną - zresztą jak i my -jak najpiękniej przyjąć i ugościć tak oczekiwane przez cały rok rodziny.

S. Ewa Pollus
 • 25 Czerwca 2019

Nad Bałtykiem

  25 czerwca pod nasz Dom zajechał autokar, który zabrał nas na wspaniałą wycieczkę do Ustronia Morskiego. Na takie wyjazdy czekamy cały rok, są dla nas wspaniałym przeżyciem.
  Podróż minęła nam bardzo szybko i miło, gdyż urozmaiciliśmy ją śpiewem oraz modlitwą i już przed południem moczyliśmy nogi w morzu. Pływaliśmy i leżakowaliśmy na złotym piasku plaży. Pogoda dopisała a słońce musnęło wszystkich piękną opalenizną. Po zabawach w wodzie i na plaży nieco zgłodnieliśmy. Na obiad wszyscy zamówiliśmy sobie morską rybkę z frytkami i surówką, a dla ochłody zimne lody.
  Tak błogo mijał czas, że nie wiadomo kiedy i już byliśmy w Wieleniu. To był piękny czas, który na długo pozostanie w naszych wspomnieniach, które zostały utrwalone na zdjęciach.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 7 Czerwca 2019

Miejsce to wybrał Pan...


„Miejsce to wybrał Pan,
  Aby wysłuchać nas. . . „


  Prawdziwą świątynią Boga jest Chrystus, jednak my - chrześcijanie z szacunkiem traktujemy miejsca, w których możemy się gromadzić, wspólnie modlić, uczestniczyć w Jego Najświętszej Ofierze, a także przechowywać Eucharystię.
  Nasze stowarzyszenie ściśle współpracuje z Zespołem Domów Pomocy Społecznej, którego Mieszkańcy i nie tylko oni, uczestniczą w mszach świętych i nabożeństwach sprawowanych w kaplicy na jego terenie. Sam budynek kaplicy jest już bardzo stary i właśnie nadeszła chwila jego remontu. To ogromne wyzwanie, bowiem konstrukcje stanowiące jego podstawę wymagają szczególnego traktowania, a to wielka odpowiedzialność dla tych, którzy będą wykonywali wszelkie prace tak konserwatorskie, jak i remontowe. Wszystkich zatem, dla których kaplica, to miejsce szczególnie ważne, proszę o modlitewne wsparcie tej niezwykłej inicjatywy.
  Z głęboką ufnością zwracamy się dziś do Patronki naszej kaplicy - Matki Bożej Częstochowskiej, aby rozpoczynający się właśnie remont otoczyła swoją przemożną opieką i czuwała nad każdym dziełem i nad wszystkimi, którzy będą je wykonywać.

„Matko potężna na niebie i ziemi
  Ty, co nie gardzisz prośbami naszymi
  Oto Twe dzieci głos wznoszą do Ciebie
  Wspieraj Maryjo, wspieraj nas w potrzebie”


  S. Ewa Pollus
  Dyrektor ZDPS RM Wieleń

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 29 Maja 2019

XVII Festiwal Piosenki Seniorów w Szamotułach


  29 maja, kolejny raz uczestniczyliśmy w Festiwalu Piosenki Seniorów w Szamotułach. Tegoroczne hasło ,, Duch Święty Umacnia Naszą Radość Życia” zostało zaczerpnięte z programu duszpasterskiego, w którym kościół odsłania przed nami Trzecią Osobę Boską - Ducha Świętego. W Festiwalowej radości brało udział 11 zespołów seniorów, którzy między innymi wykonywali utwory o tematyce religijnej i patriotycznej.
  W przerwach między występami swoje umiejętności zaprezentowała Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa z Poznania oraz podopieczni świetlicy socjoterapeutycznej ,, Betlejemka”.
  Gościem specjalnym był Pan Krzysztof Koniarek, który rozbawił całą publiczność najpopularniejszymi biesiadnymi hitami, w połączeniu z dużą dawką humoru. Po raz pierwszy w historii festiwalu, publiczność tańczyła w rytm piosenek i skocznych melodii. Była też loteria fantowa, w której każdy zakupiony los był wygrany.
  Nasi Mieszkańcy, bardzo zadowoleni z występów i pełni wrażeń wrócili wieczorem do Domu.
  Organizatorom dziękujemy za serdeczną gościnę i pyszny poczęstunek - do zobaczenia za rok!

Zobacz galerię zdjęć

Aleksandra Sarnowska
 • 16 Maja 2019

VI Festiwal poezji, Prozy i Dramatu

  16 maja, na zaproszenie zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Wieleniu, pięcioro naszych Mieszkańców wzięło udział w VI Festiwalu Poezji, Prozy i Dramatu.
  Swój talent artystyczny zaprezentowała Pani Małgosia, recytując wiersz o Stanisławie Moniuszko, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodziliśmy 5 maja.
  Jako podziękowanie, Pani Małgosia otrzymała dyplom oraz statuetkę.
  Pragniemy w tym miejscu wyrazić swoją wdzięczność za wieloletnią współpracę, za częste spotkania i wspólne imprezy oraz nadzieję na dalszą między nami owocną przyjaźń.

Beata Lewandowska
 • 8 Maja 2019

Szkolenie...

  Podwyższanie kwalifikacji pracowników jest niezmiernie ważną sferą w każdym zawodzie, jednak pracownicy placówek opiekujących się długoterminowo ludźmi potrzebującymi szczególnej troski, winni szczególnie starać się o to, by zdawałoby się znaną ogólnie wiedzę, ciągle doskonalić.
  Dyrekcja naszego Domu kładzie ogromny nacisk na wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy, które w obliczu różnorodności osób oddanych pod naszą opiekę, a co za tym idzie - wielości zagadnień i problemów wyłaniających się codziennie, są niezbędnymi. Pracownicy wciąż borykają się z nowymi sprawami wymagającymi nie tylko rozległej wiedzy, ale również umiejętności jej wykorzystania - stąd też udział w takich szkoleniach jest konieczny.
  Od 7 do 8 maja, pracownicy nasi uczestniczyli w kolejnym szkoleniu, które zorganizowały Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.
  Szkolenie prowadziła Pani Urszula Wawrzynek - Trener, doradca biznesowy oraz Pan Leszek Guga - specjalista do spraw szkoleń.
  Dotyczyło ono między innymi: wspierania komunikacji i przeciwdziałania sytuacjom konfliktowym w instytucjach opieki długoterminowej, roli motywacji, a także znaczenia zaburzeń w komunikacji zespołów współpracujących.
  Spotkania takie są również okazją do wymiany doświadczeń - stare przysłowie mówi, że „Praktyka bez teorii jest kulawa, ale teoria bez praktyki jest ślepa”
  Korzystajmy zatem z wszelkich możliwości pogłębienia wiedzy nie tylko teoretycznej, ale szczególnie wykorzystujmy sprawdzone metody osób z naszego kręgu zawodowego. Wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia są zaś najlepszą okazją do takiej właśnie wymiany zdań na temat sprawdzonych i praktycznych sposobów w życiu domów takiego typu jak nasz.

S. Barbara Borowiak
 • 16 Kwietnia 2019

Miłość i miłosierdzie

  16 kwietnia, Mieszkańcy Domu wraz z opiekunami wybrali się do kina, aby obejrzeć film fabularny pt: ”Miłość i miłosierdzie”
  Film ten, to dokument mówiący o Bożym Miłosierdziu i misji Siostry Faustyny Kowalskiej, ogłoszonej Świętą przez Papieża Jana Pawła II. Przedstawia on wiele faktów, dotyczących kultu Bożego Miłosierdzia - kultu znanego na całym świecie. Jednak to Siostra Faustyna dostąpiła tej ogromnej łaski i naprawdę widziała Jezusa, który pragnął przypominać ludziom o Nieskończonym Miłosierdziu Boga. Żyjemy w trudnych czasach, kiedy Boże Przykazania spychane są na ostatni plan . . .
  Dwie godziny spędzone przed ekranem na tak wymownym filmie uświadomiły nam, że w życiu należy kierować się miłością i darzyć wszystkich miłosierdziem, aby samemu tego miłosierdzia dostępować każdego dnia.
  W czasie Wielkiego Tygodnia, film przypominający o tym, byśmy nie oceniali innych, to przepiękny dar umacniający nas w wierze, że Bóg kocha wszystkich i jest Nieskończenie Dobry.

Wioletta Nowak
 • 28 Marca 2019

Wielkanocne ozdoby


  Wartość zajęcia i pracy jako środka leczniczego, znana już była w starożytności. Rzymski lekarz Galen, w swoich rozprawach pisał, że „zajęcie jest najlepszym naturalnym lekarzem i podstawą szczęścia człowieka”.
  Mieszkańcy naszego Domu oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego, podczas swoich spotkań i pod czujnym okiem terapeutek zajęciowych, również z wielkim zaangażowaniem wykonują różne, bardzo piękne dzieła. Najczęściej są to rzeczy związane z czasem ich wykonywania - na przykład ozdoby świąteczne, ale również wiele innych, w zależności od inwencji wykonawców.
  Przedmioty wykonane na zajęciach terapeutycznych, można podziwiać w naszej galerii zdjęciowej, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 22 Marca 2019

Festiwal Poezji mówionej i śpiewanej

  Kolejny raz, liczna grupa naszych Mieszkańców miała zaszczyt uczestniczyć w niezwykle wartościowym spotkaniu kulturalnym, które odbyło się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu.
  XXII już Festiwal Poezji mówionej i śpiewanej odbył się 22.03.2019. Wydarzenie zgromadziło młodzież z okolicznych szkół podstawowych i średnich a na widowni zebrały się chyba wszystkie pokolenia: począwszy od małych, kilkuletnich dzieci, które miejmy nadzieję zakochały się w poezji i już za kilka lat pozwolą nam usłyszeć słowa narodowych pisarzy
  i piosenkarzy w ich wykonaniu, przez wieleńską młodzież, która podziwia piękne występy swoich rówieśników, jak i seniorów podziwiających odwagę, siłę i wrażliwość młodszych pokoleń w ukazywaniu piękna, szczerości i mądrości zapisanej lata temu przez wieszczy i w każdym czasie brzmiącej inaczej - prawdy.
  Spotkanie to sprawiło, że nasi Mieszkańcy mogli doznać głębszych chwil przemyśleń, poczuć dobro, odnaleźć w sobie i bliźnim jeszcze więcej szlachetności i wrażliwości. Na chwilę przenieśliśmy się w świat pięknych słów i dźwięków które tak naprawdę na co dzień są dookoła nas, jednak w biegu dnia codziennego coraz mniej zdajemy sobie z tego sprawę. A czego więcej pragnąć w tym pięknym czasie Wielkiego Postu, który jest dla nas coroczną okazją do pracy nad samym sobą ?
  Wierzymy że słowa Marka Grechuty, które tak głęboko wryły się w nasze serca na zawsze w nich pozostaną i pozwolą nam stać się jeszcze lepszymi ludźmi- bo na tym zależy nam najbardziej:


„Bo wolność- to wśród mądrych ludzi żyć,
widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
Wolność - to wśród życia gór i chmur
poprzez każdy bór i mur znać przejście…

Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew,
które pną się w słońce, każda w swoją stronę.
Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech,
którzy wolność swą zdobyli na obronę-

Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości,
spokoju, szczęścia, zdrowia i godności.
Wolność to diament do oszlifowania
a zabłyśnie blaskiem nie do opisania…

A wolność, to królestwo dobrych słów,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi..

Wolność,
ją wymyślił dla nas Bóg.
Aby człowiek wreszcie mógł
w Niebie się zbudzić”

Martyna Marczak

 • 5 Marca 2019

Wielki Post


„Odwieczna prawda znana od pradziada
  Z prochu jesteśmy, w proch się obracamy
  Tę starą prawdę popiół przypomina
  Gdy przed kapłanem głowy pochylamy”


  Józef Jeżowski

  Skończył się karnawał. Pogasły już światła balowych sal, zamilkły dźwięki muzyki i nadszedł ten szczególny w naszym życiu czas - czas wyciszenia, czas refleksji, czas potrzebny do ponownego zastanowienia się nad sobą …
  I czas, który poprzez mękę i śmierć naszego Pana przygotowuje nas do radosnego Zmartwychwstania.
  Spróbujmy zatem kolejny raz przystanąć, zadumać się może, dokonać pewnych podsumowań i kochać. Tak zwyczajnie kochać Boga i człowieka.
  Na progu Wielkiego Postu życzę tego wszystkim Wam, moi kochani i sobie. Sobie również.

  Szczęść Boże

  S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus

 • 11 Lutego 2019

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie


„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”

  To hasło, pod którym 27 już raz cieszyliśmy się Światowym Dniem Chorego - świętem ustanowionym przez naszego umiłowanego Papieża - Świętego Jana Pawła II.
  Centralne obchody tego niezwykłego dnia obchodzone były w tym roku w Kalkucie - mieście Matki Teresy, która całe swoje życie, wszystko co miała, poświęciła chorym i której postać w swoim orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Chorego przypomina Papież Franciszek mówiąc: że to właśnie ona "uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych"
  Każdego roku z tej właśnie okazji, w wielu kościołach odprawiane są uroczyste liturgie połączone z udzieleniem Sakramentu Chorych. Również w naszej kaplicy - jak od wielu lat, tak i w tegorocznym, szczególnym dla naszych Mieszkańców dniu, odprawiona została uroczysta Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił Ojciec Hieronim Stypa z Wronek oraz Ojciec Włodzimierz Trendowicz - również z Wronek i Ksiądz Kapelan Andrzej Wojciechowski.
  Nasi Mieszkańcy wzięli czynny udział w liturgii: czytali Słowo Boże oraz złożyli dary ołtarza: światło, owoce, kwiaty, chleb i wino. Wszystkim obecnym Kapłani udzielili Sakramentu Chorych, natomiast po zakończeniu Mszy Świętej został wystawiony Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie i udzielone zostało Błogosławieństwo Lourdzkie.
  Na zakończenie uroczystości Ojcowie Franciszkanie odwiedzili wszystkie oddziały udzielając chorym, którzy z racji stanu zdrowia nie mogli przybyć do kaplicy Błogosławieństwa Lourdzkiego.

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Woźnica
 • 10 Lutego 2019

Spotkanie dla Sióstr oddanych posłudze medycznej i pielęgniarskiej

 Każdy, kto codziennie styka się z cierpieniem spowodowanym chorobą czy niesprawnością, mimo, iż czasem bardzo duże posiada w tej kwestii doświadczenie, wciąż na nowo pragnie uzupełniać swoją wiedzę. Wiedzę dążącą do doskonalenia opieki nie tylko ściśle medycznej, ale również dotyczącą sfery duchowej i tak zwyczajnie: umiejętności samego przebywania wśród osób powierzonych naszej opiece, a dotkniętych różnymi dolegliwościami.
 Taki właśnie cel spełnić miało spotkanie, które odbyło się w dniach od 08 - 10 lutego w Domu Prowincjalnym w Poznaniu, podczas którego mogliśmy wysłuchać wykładów min. Doktora Nauk Medycznych Pani Haliny Bogusz, Doktora Nauk Medycznych Pana Błażeja Szuflaka i Doktor Romualdy Kosmatki.
 Bardzo dużo już ukazało się publikacji na tematy związane z chorobami, z lecznictwem, ale naukowcy ciągle pracują nad tym, aby ze strony medycznej wykorzystać wszystkie możliwości w ulżeniu cierpieniom fizycznym.
 Niezmiernie jednak ważną, a raczej chyba najważniejszą sprawą, jest duchowa strona - indywidualna, jak indywidualną istotą jest każdy człowiek.
 Jednym z najważniejszych „podręczników” dotyczących wyżej wspomnianych kwestii jest „Nowa karta pracowników służby zdrowia”
 Głównym celem karty uznawanej za testament zmarłego w lipcu 2016 roku Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia - Arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, jest przypomnienie znaczenia moralnego, etycznego, duchowego elementu natury ludzkiej, która znika w obliczu rozmywania się zasad społecznych i relatywizacji sumień.
 Służba życiu - tak nazywana jest działalność pracowników służby zdrowia, którzy są miłosiernymi samarytaninami z przypowieści - jest „formą świadectwa chrześcijańskiego”, a „Ich zawód każe im strzec ludzkiego życia i służyć mu” bowiem nie wystarczy „biegłość naukowa i zawodowa” ale potrzeba „osobowego uczestnictwa w konkretnych sytuacjach poszczególnego pacjenta”
 Stąd też koniecznością jest kształtowanie pracowników służby zdrowia w dziedzinie moralności i etyki.
 Niezmiernie ważnym zagadnieniem jest tak często w ostatnim czasie rozważana możliwość decydowania o swoim życiu. Otóż z całą bezwzględnością stwierdzić należy, iż „Człowiek nie jest panem swojego życia, ale otrzymuje je, aby nim użytkował: nie jest właścicielem, ale administratorem, ponieważ sam Bóg jest Panem życia”
 „Śmierć należy do życia, jako jego ostatnia faza” - stąd do naszych obowiązków należy zapewnienie chorym prawa do umierania w spokoju, z zachowaniem godności ludzkiej i chrześcijańskiej.

 Bardzo ciekawym i z pewnością wielce pouczającym punktem szkolenia było spotkanie z wspomnianą wyżej Panią Haliną Bogusz, która poprzez swoją książkę pt. „Hospicjum - drzewo życia” przybliżyła nam historię poznańskiego hospicyjnego drzewa życia, jego powstanie i pierwsze 18 lat rozwoju.
 Przywrócenie życia umierającym - małego skrawka życia, który im pozostał - czy to nie jest właśnie zadanie hospicjum ? Potem także przywrócenia życia ich rodzinom - nowego, zmienionego życia osieroconego przez śmierć, ale też życia w dniach umierania ich najbliższych. Hospicjum to życie przywracające życia. Jego symbolem jest drzewo - wyrosłe na żyznej glebie z maleńkiego nasienia; rośnie kwitnąc i owocując, aby stać się drzewem twardym, dającym cień i schronienie i zachowującym w sobie ożywcze soki, które pozwalają mu ciągle na nowo odradzać się i ciągle na nowo przynosić owoc. Czy hospicjum jest drzewem życia ? Trafiło przecież na podatną glebę społecznej gotowości i chęci działania i ukorzenione zostało w tradycjach opieki nad chorymi i umierającymi. Wyrosło i wydało wielorakie, dobre owoce, a w jego cieniu znalazł wytchnienie niejeden wędrowiec, kierujący się ku swej ostatniej drodze. Drzewo to dało również zasiew dla innych. Teraz zdrętwiał już jego giętki pień, ale żyje nadal, aby przywracać życie tym, którzy zdają się go już nie mieć.

 Pragnąc jednak wszystko powyższe wykonywać z pełną odpowiedzialnością, jak również zadowoleniem z własnego postępowania i umieć sobie radzić w trudnych sytuacjach - w zgodzie ze sobą i innymi, należy zgodnie z wykładem Pani Doktor Romualdy Kosmatki przede wszystkim:
 - przypatrzyć się sobie uważnie
 - mówić o emocjach, nie blokować się, nie udawać, że nic się nie dzieje
 - uprawiać sport i oddychać
 - nie podchodzić do życia zbyt poważnie
 - pamiętać, że błąd, to nie katastrofa
 - radzić sobie ze stresem poprzez przejęcie kontroli nad interpretacją wydarzeń
 i nadawanie im pozytywnego wymiaru
 - znalezienie sensu w sytuacji, gdy życie postawi nas przed trudnym doświadczeniem
  choroby czy utraty bliskiej osoby, w indywidualny sposób: poprzez wiarę, religię, filozofię,
  czy niesienie pomocy innym, znajdującym się w podobnym położeniu
 - popełniać błędy i uczyć się, ponieważ błędy pomogą zorientować się we własnych mocnych i słabych stronach
 - zrobienie sobie autocoachingu.
 Osobiście uważam, iż wszystkie wykłady na tym szkoleniu były - mimo wielu już lat pracy wśród chorych - dobrą, owocną lekcją i utwierdziły mnie w przekonaniu, że ciągle na nowo musimy odkrywać potrzeby ludzi chorych, ale też codziennie wypracowywać nowe, lepsze metody ulżenia ich cierpieniom.

 S. Ewa Pollus
 Dyrektor ZDPS RM.

S. Ewa Pollus
 • 27 Stycznia 2019

1% na rzecz Stowarzyszenia

  Jan Paweł II powiedział kiedyś:

„Czujesz się osamotniony.
  Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny.”


  Powołując do działalności Stowarzyszenie Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego, którego wielką troską byli ludzie starsi, pragniemy zaprosić naszych Seniorów do częstych spotkań, do wzajemnych odwiedzin…
  Myśląc o zapobieganiu wykluczenia osób starszych z środowiska, w którym dotąd egzystowali, organizujemy spotkania w naszej świetlicy, ale również zbudowaliśmy „Siłownię pod Chmurką”
  Miejsce to jest nie tylko miejscem, w którym można poprawiać swoją kondycję, ale również tak zwyczajnie - spotykać się, rozmawiać, dzielić smutkami, a także radościami.
  Nasze stowarzyszenie ściśle współpracuje z Mieszkańcami ZDPS, ale także z klubem seniora „W kwiecie wieku”, którego członkami są wieleńscy seniorzy.
  Pragniemy ciągle udoskonalać warunki, w jakich razem możemy przebywać, dlatego ośmielamy się Państwu przedstawić nasz numer KRS, albowiem nasze stowarzyszenie zostało uprawnione do pobierania 1% z rocznego podatku każdego z nas.
  Jeżeli będzie taka wola Państwa, prosimy o wzięcie pod uwagę przekazania swojego 1%, na dofinansowanie naszych inicjatyw na rzecz miejscowych Seniorów.

  S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus
 • 16 Stycznia 2019

Zabawa noworoczna

  Styczeń to również karnawał - to czas dobrej zabawy, tańca, muzyki i ucztowania. Każdego roku nasi Mieszkańcy - tradycyjnie już - z wielką radością biorą udział w Zabawie Noworocznej i zawsze jest to dla nich wielkie przeżycie. Odbyła się ona w głównej świetlicy Domu 16 stycznia.
  Pięknie udekorowana sala,  wesoła, skoczna muzyka i wspaniałe humory - wszystko to sprawiło, że na parkiecie wciąż wirowały rozbawione pary.
  Taniec to również duża porcja ruchu, więc Dyrekcja Domu zaserwowała wszystkim uczestnikom balu przepyszny, słodki poczęstunek oraz orzeźwiające napoje.
  Czas w przyjaznym towarzystwie niezwykle szybko minął. Cudowna atmosfera sprawiła, że na wszystkich twarzach gościł radosny uśmiech, a wspomnienia pięknych chwil, długo jeszcze będą w pamięci tych, którzy razem ten rozpoczynający się rok witali.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona zagozdon - Szmyt
 • 8 Stycznia 2019

Koncert Danuty Mizgalskiej

"Pogodę w życie nieś
  Bo to, co w sercach nam trwa
  To, co naprawdę ma sens
  To śmiech i łza . . ."


  Jakże pięknym dniem stał się wtorek, 8 stycznia ...
  A wszystko to za sprawą naszego przemiłego gościa - Pani Danuty Mizgalskiej, która pięknym swoim śpiewem rozświetliła ten jakże pochmurny od rana dzień. Pani Danuta, której kariera piosenkarska rozwija się od początku lat siedemdziesiątych, przyjechała do nas z Poznania, w którym się urodziła i w którym dotąd mieszka. W kaplicy Domu zebrali się licznie: Siostry, Mieszkańcy i Pracownicy oraz duża grupa członków zaprzyjaźnionego z nami klubu seniora "W kwiecie wieku". W serdecznych słowach powitała piosenkarkę Siostra Dyrektor Ewa Pollus. Artystka swoim przepięknym śpiewem sprawiła nam ogromną radość, ale popłynęły też łzy wzruszenia. Piosenki sprzed wielu lat - czasem dawno nie słyszane - wywołały wiele wspomnień. Wspólnie śpiewaliśmy dobrze wszystkim znane kolędy, bo przecież Święta Bożego Narodzenia były tak niedawno, a w naszych sercach ciągle jeszcze trwają. Wraz z Siostrą Dyrektor i Siostrą Przełożoną, które również w naszym imieniu pożegnały Panią Danutę - dziękujemy. Dziękujemy za te piękne, wspólne chwile, za ciepłe, serdeczne słowa, ale przede wszystkim za wspaniały śpiew. Jesteśmy niesłychanie wdzięczni żywiąc jednocześnie nadzieję, że spotkanie to nie było spotkaniem ostatnim, że wspólnie jeszcze niejednokrotnie zaśpiewamy:

"Tu jest twoje miejsce,
  Tu masz swój ciasny, ale własny kąt,
  Tu jest twoje miejsce,
  Tu jest twój dom . . ."

Zobacz galerię zdjęć

S. Małgorzata Gryczan