• 6 Grudnia 2017

Mikołajki

  6 grudnia, to od wielu lat dzień, w którym podtrzymujemy w naszym Domu mikołajkową tradycję. Znakomity w tej roli Paweł Michalak, w asyście Śnieżynek oraz Mikołaja Juniora, odwiedził wszystkich Mieszkańców Domu. Każdy, z ogromną radością i ekscytacją witał Świętego Mikołaja.
  Były piosenki, wiersze, rozmowy, a także obietnice składane cichutko Mikołajowi na uszko. Mikołaj zaś, miał dla każdego przygotowane słodkie podarki, które ukryte były w wielkim worze. Całemu pobytowi oczekiwanych przez okrągły rok gości, towarzyszyły wesołe nastroje, a głośny dzwonek obwieszczał, że sędziwy dziadek przemierza kolejne korytarze oraz pokoje naszego Domu.
  „To był fajny i ciekawy dzień, długo będziemy go pamiętać” - to słowa niektórych Mieszkańców, wspominających te radosne chwile.
  I tak naprawdę bez znaczenia jest to, czy jesteśmy dziećmi, czy już poważnymi, dorosłymi osobami. Każdy cieszy się z takiej wizyty. Warto byśmy pamiętali o jednym - dobroć i bezinteresowne wnoszenie radości w życie drugiego człowieka, są zawsze bezcenne.

Aneta Leniar
 • 30 Listopada 2017

Zabawa Andrzejkowa

  30 listopada w głównej świetlicy Domu odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Andrzejki każdego roku są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Mieszkańcy mogli zatem zapomnieć o codzienności i przejść w świat fantazji.
  Zabawy z woskiem to tradycja, którą traktuje się z przymrużeniem oka, ale daje wiele radości. Po haśle: „Hokus pokus, czary mary niech się spełnią andrzejkowe czary” - dla każdego indywidualnie wosk tworzył wymarzone postacie, czy różnorakie przedmioty. I każdy dopasował to sobie według własnej wyobraźni. Świat magii, wróżb - piękna bajka...
 Tegoroczne Andrzejki można zatem uznać za udane. Wspólne chwile pozostały na fotografiach, do których można wracać przez cały rok.

Magdalena Iwińska
 • 24-26 of November 2017

World Championship Sled Dog Race

 On Friday the 24th and Saturday the 25th of November, we had an opportunity to take part in an extraordinary event held in a small village of Koźle near Szamotuły.
 It was a World Championship Sled Dog Race, the first competition of such a great importance organized in Poland. The contenders representing 30 countries arrived from the most distant parts of the world, together with more than 1,500 dogs. Polish mushers won as many as 5 medals, including gold, silver and bronze ones.
 We had some incredible time, despite inclement weather. Instead of beautiful white snow there were torrents of cold rain and ubiquitous mud. Those terrible conditions made us realize the huge amount of effort that both the competitors and the animals had to put into their struggle against the forces of nature.
  That also encouraged us, the residents of the Associated Nursing Homes, to overcome our own weaknesses and the obstacles put in our way by our disabilities or by other adversities.
  But what moved us most was probably the contenders’ attitude towards their dogs. After the competition was finished, the exhausted mushers did not think about themselves. They first of all took care of their animals. They watered and fed the dogs, and provided them with all that was necessary after such a strenuous effort. The bonds between them, the mutual understanding and the extraordinary friendship are really enviable. And it’s only a shame that media did not give much coverage to the event. Not everybody could watch the races live, and they were really worth seeing. So, we wish every success to all the contenders and we thank them for the wonderful experiences we had during the Championship.

See the photo gallery

Caregivers and Residents of the Associated Nursing Homes
post title
 • 31 Października 2017

Zumba

Październik w naszym Domu zakończyliśmy kolejnym już w tym roku - ale jeszcze nie ostatnim - spotkaniem cyklicznym. Mieszkańcy zebrali się w Świetlicy Głównej, by uczestniczyć w Zumbie oraz olimpiadzie sportowej. Ćwiczenia ruchowe przy muzyce poprowadziła tym razem jedna z Mieszkanek - Pani Justyna Łukaszewska, która jest czynnym i prężnie działającym Członkiem Rady Samorządu Mieszkańców.
Zumba rozruszała wszystkich, którzy zamierzali powoli zapadać w zimowy sen. Podskoki, skręty i różne inne ćwiczenia zaproponowane przez prowadzącą, zainspirowały zebranych i wzmogły ich ochotę na udział w olimpiadzie sportowej. Konkurencje, takie jak: slalom, rzut woreczkiem, mini golf, skoki na skakance czy kręgle, nie tylko bawiły, rozwijały zdolność zdrowej rywalizacji, ale pokazały nam, że zawsze warto się ruszać. Ruch, to nie tylko zdrowie, ale również zabawa, która daje radość. Zabawa, której w te szare, pochmurne dni, jakimi darzy nas jesień, trzeba jak najwięcej.
Tak więc do zobaczenia już wkrótce, bo listopad w naszym Domu pełen będzie wspólnych spotkań - tych związanych z refleksją i wspomnieniami, ale i pełnych radości i zabawy. Mamy nadzieję, że w naszych sercach zapiszą one nowe wspomnienia.

Martyna Marczak
post title
 • 26 Października 2017

Dwie Korony

15 i 16 października grupa Sióstr i Mieszkanek Domu udała się do kina w Trzciance, gdzie od kilku dni wyświetlany jest film Michała Kondrata, przedstawiający niezwykłą postać Świętego Maksymiliana Marii Kolbe - Rycerza Niepokalanej. Znamy chyba wszyscy historię życia Świętego, którego niezwykła ufność w Bożą Opatrzność, to wielka lekcja dla nas wszystkich. Święty Maksymilian całe swoje życie podporządkował Maryi, oddał się Jej bez końca, powierzył wszystkie swoje dzieła. Droga do Boga, którą przebył tu na ziemi, to między innymi ogromna praca na rzecz wielu poszukujących Ewangelii. Aresztowany przez okupanta i osadzony w obozie koncentracyjnym krzepił upadłych na duchu, spowiadał i dzielił się z innymi miską zupy i chlebem... Jego heroiczna śmierć za współwięźnia, to uwieńczenie wszystkiego, co Św. Maksymilian podczas swojego krótkiego życia tu na ziemi wyznawał, a dla nas umocnienie w codziennym dążeniu do świętości
Cieszymy się, że reżyser przypomniał nam tego wielkiego człowieka, którego 10 października 1982 roku kanonizował nasz ukochany Papież - dziś już też Święty - Jan Paweł II.

S. Ewelina Ridigier
post title
 • 26 Października 2017

Wizyta WTZ - Szamotuły

Na Pikniku Rodzinnym, który miał miejsce 7 sierpnia br. gościliśmy uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szamotułach, którzy prezentowali u nas swoje prace. Szamotulskie warsztaty wydają informator, który jest odzwierciedleniem wydarzeń, jakie mają miejsce w ich życiu, pokazuje wykonane prace, a także opowiada o wyjazdach na różne imprezy. W numerze 43 kwartalnika, który ukazał się we wrześniu br. umieszczono opatrzony kilkoma zdjęciami artykuł, będący relacją z pobytu na Pikniku Rodzinnym w naszym Domu.
Cieszymy się, że według relacji naszych gości „było rodzinnie i radośnie” Zapraszamy do obejrzenia strony WZT Szamotuły, gdzie można podziwiać i zakupić piękne prace wykonane przez Siostry i uczestników wspomnianych wyżej warsztatów.

S. Ewa Pollus
post title
 • 29 Września 2017

Wrześniowa zabawa taneczna

W Głównej Świetlicy Domu, która 28 września zmieniła się w pięknie udekorowaną balonami i serpentynami salę balową, zebrali się Mieszkańcy, którzy lubią dobrą zabawę. Z tego też powodu z wielką ochotą pomagali Paniom terapeutkom w przygotowaniu i dekoracji pomieszczenia.
Z każdego pawilonu, z uśmiechami na twarzach i błyskiem w oku, przybywali więc licznie już na długo przed rozpoczęciem imprezy.
Kolorowe światła i doskonała muzyka sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili tańcząc, klaszcząc, nawet nucąc znane melodie. W czasie przerw tradycyjnie już posilali się słodyczami i chłodzili zimnymi napojami.
Zabawa trwała do wieczora i wszyscy jej uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że „była udana”.
Kolejne takie szaleństwo, to zabawa andrzejkowa. Już teraz trzeba zacząć przygotowania - czas tak szybko mija i ciągle go za mało.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon-Szmyt
post title
 • 24 Sierpnia 2017

WYCIECZKA DO BIAŁEJ

Piękna, słoneczna pogoda, której niestety tak mało dało nam tegoroczne lato, jak na zamówienie sprawdziła się w czwartek 24 sierpnia. Wtedy właśnie grupa naszych Mieszkańców postanowiła odwiedzić pobliską miejscowość Biała - tzw. „serce Puszczy Nadnoteckiej”.
Szum drzew, zapach grzybów leśnych, woda, plaża i słońce ... o czym więcej marzyć w wakacyjny dzień ? Dzień wolny od trosk, zajęć i obowiązków? Było wszystko, albo jeszcze więcej. Zapaleni grzybiarze nie omieszkali zmarnować okazji, by choć na chwilę wybrać się do lasu. Siostra Weronika i kilkoro Mieszkańców znaleźli nie tylko jagody, jeżyny, czy pięknie kwitnący malowniczy wrzos ale także prawdziwki, kurki i zajączki. Wyprawa zatem zakończyła się niewątpliwym sukcesem.
A poza tym: dla każdego coś miłego. Zabawy ruchowe z chustą Klanza, gra w badmintona, piłkę plażową, leżakowanie i opalanie się na kocach, wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary oraz ćwiczenia z kijkami. Na zakończenie zaś pieczenie pysznych kiełbasek przy ognisku.
Wyjazd był bardzo udany. Naładowani pozytywną energią i ciepłymi promieniami słońca czekamy na kolejny, który odbędzie się już niedługo.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
post title
 • 25 Czerwca 2017

VII NADNOTECKI FESTIWAL MUZYCZNY "PIĘKNY ŚPIEW"

W niedzielę - 25 czerwca, grupa naszych Mieszkańców wraz z opiekunami wybrała się na VII Nadnotecki Festiwal Muzyczny "Piękny śpiew" - "Koloraturowe szaleństwa", który odbył się w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała w Wieleniu.
Podczas tegorocznego koncertu publiczność miała okazję usłyszeć najwyższy głos, jakim może się poszczycić niewiele osób - sopran koloraturowy. Sopranistki - w tym gość specjalny Pani Iwona Hossa - przy akompaniamencie fortepianowym prof. Izabeli Górskiej -Krasiel, wykonały m.in. utwory W.A. Mozarta, G. Verdiego, L. Delibes, a także Ch. Gounod, G.Donizettiego czy L. Arditi. Zwieńczeniem koncertu była aria W.A. Mozarta pt. "Alleluja" w wykonaniu wszystkich sopranistek. Ogromnymi brawami publiczność nagrodziła wykonawców i organizatorów tego niezwykłego widowiska.
Sekretarz Gminy Pani Krystyna Heppner, w imieniu Pani Elżbiety Rybarczyk - Burmistrza Wielenia, podziękowała Panu Tomaszowi Zagórskiemu - Dyrektorowi Artystycznemu Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego "Piękny śpiew" - za kolejne, piękne przeżycie. Zaprosiła też artystów w imieniu całej publiczności, na kolejny festiwal za rok.
Muzyka klasyczna to coś, z czym nie spotykamy się, na co dzień, więc do Domu wróciliśmy z nadzieją, że będzie nam dane uczestniczyć w przyszłorocznym koncercie. A jaki jej rodzaj będziemy mogli wtedy podziwiać? To niespodzianka.

Magdalena Łukomska-Korniewicz
post title
 • 30 Maja 2017

FESTIWAL PROZY, POEZJI I DRAMATU

30 maja - na zaproszenie sąsiedniego Domu Pomocy Społecznej - udaliśmy się na Festiwal prozy, poezji i dramatu pod hasłem ”Dzieło mówi samo za siebie, jeśli ma dla kogo”.
Spotkanie to - przy akompaniamencie przecudnie śpiewających ptaków - odbywało się na wolnej przestrzeni.
Przybyli tam też podopieczni Domu Pomocy Społecznej z Nowej Wsi, Chojna, Trzcianki i Gębic oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Uczestnicy festiwalu przygotowali min. w ramach teatrzyku kukiełkowego opowieść „O złotej Rybce”. Na uwagę zasługuje fakt, iż historia opowiedziana została z użyciem języka migowego. Zaprezentowano też cytaty i aforyzmy znanych autorów oraz wiersze o szczęściu, przyjaźni i starości.
Nasz Dom reprezentował Pan Piotr Rychły, recytując wiersz opowiadający o przyjaźni. Mimo ogromnego stresu doskonale sobie poradził - jesteśmy z Niego dumni.
Spotkanie, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć jest dowodem, że i poezja, i proza, i dramat są żywe, że sprawiają, iż codzienne życie staje się piękniejsze i pełne blasku.
Po występach zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek i wtedy nastał czas na wesołe rozmowy i tak zwyczajnie - bycie z sobą.
Na pamiątkę tych miłych chwil zostaliśmy obdarowani drzewkiem wykonanym przez Mieszkańców goszczącego nas Domu. Drzewkiem, które symbolizuje nadzieję, piękno, wiedzę oraz mądrość.
Była to dla nas niezwykle interesująca wyprawa, zachęcająca do zgłębiania lektury, delektowania się poezją - dziękujemy.

Magdalena Iwińska
post title
 • 21 Maja 2017

TRENINGI NORDIC WALKINGU

Regularnie w naszym Zespole Domów Pomocy Społecznej odbywają się treningi nordic walkingu i zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. 21 maja 2017 spotkanie z naszymi Mieszkańcami poprowadziły s. Weronika z dwiema postulantkami Malwiną i Ewą. W pięcioosobowych zespołach poznawaliśmy siebie poprzez wspólne zabawy, taniec i śpiew. Najbardziej wyczekiwanym i zarazem punktem kulminacyjnym spotkania była nauka i trening z kijkami.

Uśmiechnięte twarze świadczyły o pełnym zaangażowaniu i radości płynących ze spotkania.

Zobacz galerię zdjęć

Postulantki: Ewa i Malwina
post title
 • 11 Kwietnia 2017

"WIELKANOCNA KURA"

  11 kwietnia 2017 r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury „Strzelnica” rozstrzygnięto konkurs plastyczny na „Wielkanocną kurę”. Celem konkursu było kultywowanie polskiej tradycji oraz rozwijanie kreatywności twórczego myślenia i wyobraźni plastycznej.
Komisja artystyczna w składzie: Martyna Drab, Alicja Adamczyk i Urszula Baranowicz oceniła 96 prac i przyznała nagrody oraz wyróżnienia dla poszczególnych kategorii wiekowych. Nagrody wręczała Sekretarz Miasta i Gminy Wieleń, Pani Krystyna Heppner. Nasi Mieszkańcy, za wspólnie wykonaną pracę plastyczną, zajęli I miejsce w kategorii osób dorosłych. Ten wyjątkowy konkurs dostarczył wszystkim uczestnikom wielu wrażeń estetycznych, ponieważ prezentowane prace, to wręcz małe arcydzieła. Arcydzieła. które w tym przedświątecznym czasie, cieszyły oczy wszystkich, którzy mieli okazję je zobaczyć.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
post title
 • 07 Kwietnia 2017

Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej „Łagodne Klimaty”

  Wiosna - czas, kiedy przyroda budzi się do życia, ale też czas spotkań z kulturą. W tym roku już dwudziesty raz w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury „Strzelnica” odbył się Turniej Poezji Mówionej i Śpiewanej pt. „Łagodne Klimaty”.
Tradycyjnie, grupa Mieszkańców naszego Domu zasiadła na widowni, by posłuchać interpretacji wierszy w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej i starszej. Usłyszeliśmy utwory Baczyńskiego, Herberta, Różewicza, Szymborskiej i innych, a także fragmenty prozy i poezję śpiewaną.
Po prezentacjach młodych wykonawców wystąpiła folkowa grupa „Good Staff”, grająca muzykę do tekstów znanych poetów, a przede wszystkim do utworów swojego patrona - Leopolda Staffa.
Po porywającym koncercie nadszedł czas na wyłonienie laureatów. Gorąco oklaskiwaliśmy nie tylko nagradzanych przez jury, ale wszystkich wykonawców, którzy chcieli i mieli odwagę, by zaprezentować przed publicznością swój talent recytatorski i wokalny.
Dziękujemy, że po raz kolejny mogliśmy obcować z poezją w takim właśnie wydaniu i życzymy organizatorom dalszej, owocnej pracy na niwie kultury.

Zobacz galerię zdjęć

Katarzyna Kubiak
post title
 • 08 Marca 2017

Dzień Kobiet

"Z wiatrem w zawody tabory jadą, słychać cygańską muzykę,
  ze starej harmonii czardasz wyskoczył, gonią go skrzypce...”


Dzień Kobiet - kwiaty, życzenia, czasem słodki upominek ...
W tym roku niektóre Panie z naszego Domu spędziły kilka chwil tego dnia nieco inaczej - w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, na specjalnie zorganizowanym z tej okazji koncercie.
„Wieczór w krainie czardasza” - bo taki tytuł nosił koncert - to pierwsze z cyklu spotkań z muzyką operową. Grupa muzyków pod przewodnictwem światowej sławy skrzypka - Artura Banaszkiewicza - zabrała Panie w cygańską podróż po Europie. Bardziej i nieco mniej znane utwory z Węgier, Rumunii, Francji, Hiszpanii i Włoch przybliżyły nie tylko folklor Romów. Muzycy wykonali też klasyczne utwory z repertuaru takich kompozytorów jak Ferenc Liszt czy Franz Lehar.
Muzyczną podróż zakończyła piosenka z tekstem polskiej poetki Agnieszki Osieckie j - „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”. Owacjom na stojąco, które zakończyły ten cudowny występ nie było końca.
Organizatorzy przygotowali również słodki poczęstunek oraz symboliczny goździk dla każdej z Pań.
Wieczór w tak pięknej scenerii i przy cudownych dźwiękach dostarczył wszystkim wiele radości i wzruszeń. Oczekujemy na kolejne spotkania z muzyką klasyczną, w których mamy nadzieję uczestniczyć.

Katarzyna Kubiak
post title
 • 11 Lutego 2017

Światowy Dzień Chorego

  W rocznicę ukazania się Matki Bożej w Lordes - 11 lutego, obchodziliśmy w naszym Domu kolejny już Światowy Dzień Chorego. Tradycją stała się uroczysta oprawa tego święta. Zebraliśmy się w naszej kaplicy na liturgii, którą sprawował Ojciec Grzegorz, w koncelebrze z Ojcem Dezyderiuszem i Księdzem Kapelanem. Każdy z obecnych na Mszy Świętej mógł przyjąć Sakrament Chorych. To przeżycie umacnia człowieka - zwłaszcza chorego - dodaje mu sił w pokonywaniu trudności, cierpienia i własnych słabości.
 Msza Święta zakończyła się uroczystym błogosławieństwem dla zgromadzonych w kaplicy, a wszyscy, którzy nie mogli tam przybyć otrzymali takie błogosławieństwo w swoich pokojach. Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci. Pokrzepieni i radośni przystąpimy do dalszych zmagań z wszelkimi czekającymi nas zdarzeniami, bo przecież Pan jest z nami.

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Nadlewska
post title
 • 31 Stycznia 2017

Zabawa karnawałowa – Hawajskie Klimaty

„Człowieku, ucz się tańczyć,
bo cóż będą z Tobą robić aniołowie w niebie”

Św. Augustyn

  Karnawał to czas zabaw i radości, wspólnego tańca, śmiechu i hucznych balów. Swoją tradycją sięga aż do czasów starożytnego Rzymu. Przez wieki ludzie w różnych miejscach na ziemi kultywowali w najróżniejsze sposoby ten wesoły czas. Zwyczaj ten również u nas jest wciąż żywy.
  Grupa Mieszkanek z naszego Domu otrzymała zaproszenie od Panów z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej na bal karnawałowy zatytułowany Hawajskie Klimaty. Panie z radością odpowiedziały na zaproszenie i w czwartkowe popołudnie ubrane w tradycyjne, hawajskie spódnice hula, z girlandami kwiatów na szyjach udały się na zabawę. Przybyli tam również goście z innych Domów - między innymi z Gębic czy Trzcianki.
  W pięknie ustrojonej sali powitały nas hawajskie tancerki. Zabawa rozpoczęła się odtańczeniem tradycyjnego tańca Hula. Później wszyscy bawili się w rytmie nowych i tych trochę starszych przebojów disco. Na parkiecie wirowały kolorowe pary, rozbrzmiewał śmiech i gwar rozmów. Odżyły zawiązane w przeszłości znajomości i przyjaźnie, nawiązały się też nowe, które – mamy taką nadzieję - przetrwają przez wiele kolejnych lat.
 W chwilach przerwy między tańcami można było posilić się słodkościami i owocami. Tradycyjnie już na gości czekała też pyszna kolacja.
 Wróciłyśmy zmęczone, ale bardzo szczęśliwe - ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Teraz czekamy na Bal Karnawałowy w Naszym Domu. I kto wie? Może i do nas zawitają mili goście...

Zobacz galerię zdjęć

Karolina Grzybowska
post title
 • 27 Stycznia 2017

72 rocznica wyzwolenia Wielenia

Przed Urzędem Miasta powiewają dziś biało - czerwone flagi, a przy pamiątkowym kamieniu powoli gromadzą się ludzie z bukietami kwiatów. Biało - czerwonych kwiatów...
  W samo południe, 27 stycznia przedstawiciele władz miejskich Wielenia złożyli pod Tablicą Pamięci Ofiar II wojny światowej wiązanki kwiatów, by w ten sposób upamiętnić 72 rocznicę wyzwolenia Wielenia. W obchodach brały udział także delegacje lokalnych zakładów pracy, placówek oświatowych, organizacji, stowarzyszeń i związków. Przy tablicy przez cały czas straż honorową pełnili harcerze. Hołd poległym złożyły dzieci z przedszkola i przedstawiciele Klubu Seniora, młodzież i kombatanci. Również delegacja naszego Domu w symboliczny sposób - poprzez złożenie kwiatów - wyraziła swoją wdzięczność dla tych, którzy polegli, byśmy my dzisiaj mogli cieszyć się wolnością.
  Dziękujemy i pamiętamy.

Karolina Grzybowska
post title
 • 22 Stycznia 2017

Kolędowanie to nie tylko śpiew ...

„Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem."
Św. Augustyn

  Dzień Bożego Narodzenia minął już kilka tygodni temu, jednak wciąż jeszcze rozbrzmiewają w nas słowa kolęd. W styczniowe, niedzielne popołudnie spotkaliśmy się w kaplicy naszego Domu, by raz jeszcze złączyć swoje głosy we wspólny, radosny śpiew na chwałę Nowo Narodzonego.
  Kolędowanie to nie tylko śpiew, ale również dzielenie się radością, zatem nie mogło zabraknąć gości. Tradycją jest już, że w czasie Bożonarodzeniowym nasz Dom odwiedza Chór Harmonia z Parafii Św. Rocha wraz z księdzem Grzegorzem Grabowskim, by cieszyć nas najpiękniejszymi polskimi kolędami i pastorałkami. W tym roku szeregi chóru zasilili młodzi soliści z Marianowa. Występ ten, jak i możliwość wspólnego radowania się z Narodzenia Pana, dał wiele radości i wzruszeń nie tylko nam - zgromadzonym w Kaplicy - ale również tym, którzy ze względu na swój stan zdrowia łączyli się z nami za pośrednictwem domowej telewizji.
  Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Niech wasze śpiewanie przekracza granice! Wiecie, że słowo Anioł oznacza posłany. Wy jesteście na swój sposób posłani, aby szerzyć Bożą radość i przez wasz śpiew ukazywać, że wiara jest mocniejsza niż wątpienie, że nadzieja jest silniejsza niż beznadziejność, że miłość jest mocniejsza niż śmierć”. W duchu tych słów czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczne spotkanie kolędowe, na którym mamy wielką nadzieję, znów gościć Chór Harmonia.
A za niedzielne spotkanie składamy serdeczne Bóg Zapłać.

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Nadlewska
 • 4 Grudnia 2017

Imieniny s. Przełożonej

  Święta Barbara to jedynaczka, urodzona w Nikomedii, która wbrew woli ojca przyjęła chrzest, za co zginęła śmiercią męczeńską. Jest patronką budowniczych, architektów i górników, a podczas II wojny światowej i stanu wojennego, Świętej Barbarze - opiekunce podziemia - polecała się polska konspiracja.
  Ta jedna z najbardziej czczonych świętych chrześcijańskich, jest patronką Siostry Przełożonej, której imieniny obchodziliśmy w naszej wielkiej wspólnocie zakonnej i świeckiej.
  Już w niedzielę po śniadaniu Siostra Ewelina w imieniu wszystkich Sióstr złożyła Solenizantce najserdeczniejsze życzenia, które uświetnił piękny śpiew zgromadzonych w sali rekreacyjnej.
 Wieczorną porą natomiast - w kaplicy - Siostry przedstawiły piękny, wzruszający niezwykle, oparty na Ewangelii i wysławiający Maryję montaż słowno muzyczny.
  Mój Bóg - Jest pełen miłości i serdeczności Jest bogaty w miłość i miłosierdzie, które wylewa szczególnie na ubogich i grzeszników Jest moim Zbawicielem i Panem Jest potężny, święty, ujmuje się za Izraelem, pysznych usuwa z tronu, wywyższa pokornych….”
  Wielbiąc Maryję, Siostry z ogromną czcią mówiły:
 „Maryja - Słucha sprawczego Słowa Boga Wierzy w Słowo i postępuje zgodnie ze swoją wiarą Zachowuje Słowo w swoim sercu Zapamiętuje Słowo żyje słowem” W poniedziałek rano, Siostry, Mieszkańcy i pracownicy świeccy modlili się podczas Mszy Świętej w intencji Solenizantki, której przewodniczył Ksiądz Kapelan Andrzej Wojciechowski w koncelebrze ze zgromadzonymi w kaplicy Kapłanami.
  Życzymy raz jeszcze, aby Maryja czuwała nad naszą Siostrą Przełożoną każdego dnia, aby pocieszała w smutku, wspierała w trudnościach i towarzyszyła w chwilach radosnych. Aby orędowała u Boga w Trójcy Świętej Jedynego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

S. Ewa Pollus
 • 28 Listopada 2017

Goście z DPS w Poznaniu

  28 listopada gościliśmy w naszym Domu delegację pracowników Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu, z Panem Dyrektorem i jego zastępcą na czele.
  Podczas tej studyjnej wizyty, dzieliliśmy się radością z osiągnięć, ale również troską spowodowaną wieloma trudnościami. W tak specyficznych placówkach, spotykamy się z różnymi wyzwaniami i ciąży na nas ogromna odpowiedzialność - szczególnie za powierzonych nam Mieszkańców. Wszelkie dobre doświadczenia zatem i logistyczne rozwiązania w wielu kwestiach, są niezwykle cenne i warto o nich rozmawiać.
  Nasi goście odwiedzili Mieszkańców w ich pokojach.Zwiedzili też pokoje gościnne, gabinet lekarski, gabinety zabiegowe i rehabilitacyjne. Z podziwem oglądali prace wykonane przez Mieszkańców w salach terapii zajęciowej.
 Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy się wymieniali dobrymi, sprawdzonymi metodami, które nam pomogą w pracy, ale i sprawią, że Mieszkańcy będą jeszcze bardziej zadowoleni z pobytu w naszych Domach.

Zobacz galerię zdjęć

S. Barbara Borowiak
 • 24-26 Listopada 2017

Mistrzostwa Świata Psich Zaprzęgów

  W piątek i sobotę - 24 i 25 listopada, mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym widowisku, które miało miejsce w małej wsi Koźle, pod Szamotułami.
  To pierwsza impreza tak wysokiej rangi w Polce - Mistrzostwa Świata Psich Zaprzęgów. Przyjechali tam zawodnicy z najdalszych zakątków kuli ziemskiej -z 30 krajów - i przywieźli ze sobą ponad półtora tysiąca psów. Reprezentanci naszego kraju zdobyli aż 5 medali, w tym złoto, srebro i brąz.
  Przeżyliśmy niezwykłe chwile mimo, iż pogoda nie sprzyjała. Zamiast pięknego, białego śniegu - strugi zimnego deszczu i wszechobecne błoto… Te straszne warunki atmosferyczne uświadomiły nam ogrom trudu, jaki musi włożyć tak człowiek, jak i pies w zmagania z naturą.
 Dla nas - Mieszkańców ZDPS, była to też wielka lekcja dopingu do pokonywania własnych słabości i barier stawianych na naszej drodze - czy to z racji kalectwa, czy innych przeciwności losu.
 Najbardziej chyba jednak wzruszył stosunek człowieka do psa... Po skończonych zawodach, mimo ogromnego zmęczenia, zawodnicy nie myśleli o sobie, ale w pierwszej kolejności zadbali o swoje czworonogi. Napoili, nakarmili, zapewnili wszystko, co jest konieczne po takim wysiłku. Łączącej ich więzi, wzajemnego zrozumienia i niezwykłej przyjaźni, można pozazdrościć.
 I tylko szkoda, że tak mało mówiły o tym media. Nie każdy mógł zobaczyć to na żywo, a naprawdę było warto. Życzymy zatem wszystkim uczestnikom dalszych sukcesów i dziękujemy za cudowne wrażenia, których mieliśmy szczęście doznać podczas tych zawodów.

Zobacz galerię zdjęć

Opiekunki i Mieszkańcy ZDPS
 • 14 Listopada 2017

Wycieczka do kina

  14 listopada Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami wybrali się na kolejną już część filmu „Listy do M”.
  Warto było czekać na nią cały rok, ponieważ ta część okazała się o klasę lepsza od poprzednich. Relaksuje znakomicie, a jednocześnie wprowadza widzów w świąteczny nastrój. Tak, jak poprzednie części - rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Poznaliśmy dalsze losy najmniej sumiennego Świętego Mikołaja i dwóch poznanych wcześniej rodzin. Znajdujemy też jednak nowe wątki i nowych bohaterów, ale to już każdy musi zobaczyć sam.
  Nasi Mieszkańcy wychodzili z kina niezwykle rozbawieni, ale również poruszeni. I jak to zwykle bywa - każdemu podobało się coś innego.
 Kto wie . . . Może za rok spotkamy się na kolejnej części filmu, który publiczność tak bardzo pokochała.

Katarzyna Dymek
post title
 • 30 Października 2017

Pamięć o zmarłych

„Jeżeli człowiek przeżywa swoje życie z Chrystusem, wkracza niejako w czas Jezusowy, to znaczy w miłość przemieniającą czas i otwierającą wieczność”
Joseph Ratzinger

  Wkrótce listopad, a w nim dni, których charakter skłania do nas do refleksji, zadumy...
  Dni, kiedy ożywia się pamięć o tych, którzy odeszli - modlimy się o spokój ich dusz, o wieczną radość dla nich, ale też myślimy o spotkaniu się z nimi w przyszłości.
  Na naszym domowym cmentarzu, jak na wielu innych, gromadzimy się przy odświętnie przybranych grobach, zapalamy znicze, spotykamy krewnych, znajomych - bardzo często właśnie raz w roku - modlimy się i wspominamy...
 Wspominamy, ale też mimo - iż wiara chrześcijańska jest zwrócona ku życiu - zastanawiamy się, kto z nas pierwszy stanie przed obliczem Najwyższego.
 Za chwilę znów odwiedzimy nasze cmentarze i niech przeżycia związane z dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, zachęcą nas w szczególny sposób do tego, „abyśmy odważyli się żyć prawem i prawdą”

S. Ewa Pollus
post title
 • 24 Października 2017

Dzień Papieża Jana Pawła II

16 października 1978 r. Dzień, który odmienił oblicze świata. Dzień, w którym Kardynał Karol Wojtyła został 264 Papieżem. Dziś - 39 lat po tym wydarzeniu wiemy, że to jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku.
W tym właśnie wyjątkowym dniu, Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunem, jak co roku udali się do Kapliczki w Białej, którą postawiono na cześć Papieża Polaka. W latach młodości, a ostatni raz latem 1977 roku spędzał On tam swój wolny czas.
Czcząc pamięć naszego Papieża zapaliliśmy znicze, zaśpiewaliśmy Jego ulubioną Barkę i pomodliliśmy się do naszego ukochanego Świętego z prośbą o Jego orędownictwo za nami u stóp Najwyższego.

Wioletta Nowak
post title
 • 29 Września 2017

JUŻ STAROŻYTNI GRECY

Już starożytni Grecy ogromną wagę przywiązywali do uprawiania sportu i w miejscach zwanych palestrami lub gimnazjonami starali się doskonalić swoją sprawność fizyczną. W dzisiejszej dobie komputerów, telewizji i innych dóbr, które „przychodzą” do naszych domów, ludzie nieco mniej o tę właśnie sprawność dbają.
Z zaangażowaniem zatem przyjęliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w inauguracji Trzeciej Edycji Europejskiego Tygodnia Sportu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II. Siostra Weronika Jeżak oraz Mieszkanki naszego Domu: Pani Ania i Pani Teresa, wzięły czynny udział w tej imprezie, maszerując z kijkami w towarzystwie innych uczestników spotkania. Przedtem cennych porad udzielili wszystkim goście honorowi: Pan Stefan Helwich i Pan Kamil Kliczka - tegoroczni Mistrzowie Polski Nordic Walking, w swojej kategorii wiekowej. Ruch na świeżym powietrzu jest niezbędny dla naszego zdrowia, a poza tym jesteśmy tak zwyczajnie zadowoleni z siebie, z własnych osiągnięć i pokonywania codziennych słabości. Z niecierpliwością czekamy więc na następne takie spotkanie, które jednocześnie integruje, pozwala na wymianę zdań i nawiązywanie znajomości.

S. Ewa Pollus
post title
 • 29 Września 2017

BRZECHWA DLA DOROSŁYCH

„Miłość Ci wszystko wybaczy
Smutek zamieni Ci w śmiech.
Miłość tak pięknie tłumaczy:
Zdradę i kłamstwo i grzech.
Choćbyś ją przeklął w rozpaczy,
Że jest okrutna i zła,
Miłość Ci wszystko wybaczy
Bo miłość, mój miły, to ja.”

W miniony piątek - 29 września, kilkoro naszych Mieszkańców obejrzało spektakl teatralny „Brzechwa dla dorosłych” składający się z trzech krótkich aktów. Opowiadał on o burzliwych uczuciach, które łączą dwoje, a czasem więcej ludzi.
Miłość, zazdrość, zdrada, różnica poglądów i spojrzeń na świat, to temat od lat poruszany w poezji i sztuce i chyba nieprzemijający. Twórczość Brzechwy poruszająca te właśnie kwestie, pozwala spojrzeć z przymrużeniem oka na wiele spraw dotyczących powyższych kwestii. Dowcip, ironia i przejaskrawienie sytuacji, zmieniają obraz trudnych na co dzień uczuć, w żart i zabawę.
Wśród wykonawców ujrzeliśmy osoby dojrzałe, ale też w wieku studenckim, licealnym i gimnazjalnym. Rozpiętość wiekowa między artystami potwierdza powiedzenie, że „sztuka łączy pokolenia”. Warto podkreślić ogromne zaangażowanie występujących, bo choć każdy z nich jest amatorem, to grali jak zawodowi aktorzy. Trudno też kogokolwiek wyróżnić. Na scenie każdy dał z siebie wszystko - mimika, głos, wykonywane ruchy, nieprzeciętne zaangażowanie i przede wszystkim ogromne serce.
Serdecznie dziękujemy za cudowne chwile i możliwość spojrzenia na życie i uczucia z innej strony - z humorem i z tak często brakującym nam dystansem.

Martyna Marczak
post title
 • 28 Września 2017

ZAWODY SPORTOWE

Jeszcze trochę lata, ale już i trochę jesieni - piękny, ciepły dzień. Mieszkańcy naszego Domu spotkali się zatem na łonie natury, by jak każdego roku wziąć udział w zawodach sportowych.
Przed rozpoczęciem rywalizacji, Siostra Weronika poprowadziła krótką rozgrzewkę, prezentując zestaw ćwiczeń ogólno - usprawniających.
Mieszkańcy - jak zawsze - licznie przybyli na spotkanie i do każdej konkurencji zgłaszało się wielu chętnych. Rzut piłeczką w kręgle, bieg z przeszkodami, odbijanie piłeczki, bieg w parach oraz dwie konkurencje przeznaczone dla uczestników poruszających się na wózkach: wyścigi oraz rzut piłeczką do celu - wszystko to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.
Zawodnicy wykazali się niespotykanym zaangażowaniem i umiejętnościami sportowymi, za co zostali nagrodzeni przez jurorów.
Udział w zawodach sportowych daje Mieszkańcom radość z osiągnięć i własnych umiejętności, pozwala im poznać znaczenie sportu dla zdrowia, znaczenie samej, zdrowej rywalizacji, a przede wszystkim pozwala rozwijać i wzmacniać kontakty interpersonalne.
Wiele radości i dobrych wspomnień zabrali Mieszkańcy do swoich Domów, deklarując jednocześnie swój udział w swego rodzaju naszym święcie sportu, w przyszłym roku.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon-Szmyt
post title
 • 21 Września 2017

HEPPENING ZIEMNIACZANY

21 września nasi Mieszkańcy zostali zaproszeni do zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Wieleniu, na kolejne „Święto ziemniaka”. Wraz z innymi gośćmi wzięliśmy udział w zawodach polegających na wykonaniu z ziemniaków budowli przestrzennej oraz projekcie zorganizowanym z okazji Dnia Wisły pt. „Budowle z nadwiślańskich miast”.
Spotkanie odbyło się w parku przyzakładowym. Ciepło jesiennego już słoneczka wspomagało rozpalone ognisko, z którego unosił się cudowny zapach pieczonych ziemniaków.
Radosna atmosfera towarzyszyła przez cały czas zabawy, który - jak to zwykle bywa - zbyt szybko upłynął. Pozostały nam cudowne wspomnienia i oczekiwanie na następne tak miłe spotkanie.
Już za rok . . .

Agnieszka Nadlewska
post title
 • 13 Września 2017

UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE KU CZCI MATKI BOSKIEJ LUBASKIEJ KRÓLOWEJ RODZIN W LUBASZU

W dniu 09 września 2017 r. liczna grupa Mieszkańców z naszego Domu wraz z Siostrami wyruszyła autokarem na pielgrzymkę do Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu. Eucharystia ze szczególnym uczestnictwem parafian z Dekanatu Wieleńskiego rozpoczęła się o godz. 11.30, a przewodniczył jej ks. dziekan Sławomir Olejniczak - proboszcz Piłki.
Jeden z naszych Mieszkańców, Pan Stefan Radecki, miał ogromny zaszczyt przeczytać Pierwsze Czytanie - Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian.
Podczas Mszy Świętej wszystkim potrzebującym, chorym, i cierpiącym udzielony został Sakrament Namaszczenia Chorych, a także zgromadzeni wierni otrzymali Błogosławieństwo Najświętszego Sakramentu. Modliliśmy się do Matki Boskiej Lubaskiej o wytrwałość i siłę w znoszeniu naszych cierpień.
Wzmocnieni przyjętymi sakramentami, po przemyśleniach związanymi z ofiarowaniem Bogu swojego cierpienia wróciliśmy do Domu, jednocześnie mając nadzieję, że za rok spotkamy się znowu we wspaniałym Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu.

Magdalena Łukomska-Korniewicz
post title
 • 31 Sierpnia 2017

PIKNIK W POTRZEBOWICACH

31 sierpnia liczna grupa Mieszkańców naszego Domu wyruszyła na wycieczkę do Potrzebowic. Część z nich zdecydowała się przebyć tę trasę pieszo. Wszyscy z wielką ciekawością i zapałem ruszyli na wędrówkę, mając do pokonania kilka kilometrów. Dopisywała nam piękna pogoda, a otaczające krajobrazy zadziwiały swoją malowniczością. Trzeba było jednak uważać i maszerować zgodnie z przepisami. Szczęśliwe dotarcie na miejsce było dla piechurów ogromną satysfakcją.
Na miejscu odważnych przywitali Mieszkańcy i pracownicy, którzy z różnych względów dojechali tam samochodem. Nasz piknik miał miejsce pod piękną, drewnianą wiatą. Chłonęliśmy zatem klimat lasu, zapach ogniska i przypiekających się na ruszcie kiełbasek. Po posiłku nadszedł czas na wspólną zabawę na polanie. Niektórzy odpoczywali na kocach rozłożonych pod drzewami, zaś chętni do wypoczynku czynnego, wzięli udział w zabawach z kolorową chustą i piłką. Nie mogło też zabraknąć śpiewu przy dźwiękach gitary oraz tańca zumby.
Wszyscy uczestnicy wyprawy jednogłośnie stwierdzili, że tak pięknie przeżyty dzień, wywołał na ich twarzach uśmiech i radość. Mieszkańcy podziękowali serdecznie Siostrze Dyrektor oraz pracownikom, za trud włożony w zorganizowanie wycieczki oraz niezapomnianą atmosferę.
Z tych wspaniałych przeżyć czerpać będziemy moc na dni, które wciąż przed nami, bowiem „Każda radość, którą niesiemy innym, zawsze do nas powróci”.

Judyta Ostrowska
post title
 • 06 Sierpnia 2017

IX PIKNIK RODZINNY

6 sierpnia miał w naszym Domu miejsce kolejny - IX już - Piknik Rodzinny.
Jak każdego roku, spotkanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą, dziękując za wszystko, czym Pan nas obdarza i prosząc o Błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla naszych Mieszkańców i ich Rodzin.
Zgromadzonych powitała Siostra Dyrektor, zapraszając najpierw na obiad, a później do wspólnej zabawy, na którą przybyli też członkowie klubu seniora „W kwiecie wieku”, oraz Panowie z sąsiedniego Domu Pomocy Społecznej.
Pogoda nie zawiodła, frekwencja rodzin przerosła nasze oczekiwania, a orkiestra sprawiła, że nasi podopieczni, jak i ich goście nie opuszczali „parkietu”. Tak, jak w ubiegłym roku, chętni na przejażdżkę konną mogli podziwiać przyrodę parku z kozła bryczki ciągniętej przez pięknego konia. Nasi „aktorzy” pod kierownictwem Pań terapeutek, przygotowali i przedstawili nagrodzone ogromnymi brawami przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”.
Wielkim zainteresowaniem cieszył się kiermasz, podczas którego zaprezentowano prace wykonane przez Mieszkańców naszego Domu, ale również - co jest w tym roku nowością - przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szamotułach oraz Słupi pod Kępnem.
Kilkugodzinna zabawa wymagała regeneracji sił, a to zapewnił zespół Pań kucharek wraz z Panem piekarzem - pracowników naszego zespołu Domów, którzy przygotowali posiłki. Gorące kiełbaski, chlebek, ogórki, ciasto, napoje - zimne, gorące - według życzenia i zapotrzebowania.
Czas mile spędzany płynie szybciej. Kończąc spotkanie, Siostra Dyrektor podziękowała za wspólne, radosne chwile i zaprosiła gości na następny piknik, Siostra Przełożona zaś zaintonowała pieśń „Zapada zmrok”, którą z radością wszyscy śpiewali. Apel Maryjny zwieńczył nasz wspaniały dzień. I nadszedł czas rozstania … Do zobaczenia za rok.
Wszystko, co mogliśmy w niedzielę przeżyć, zostało utrwalone na wielu fotografiach, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

Zobacz galerię zdjęć

Zobacz relację filmową

Tu zobaczysz wszystkie nasze pikniki rodzinne

S. Małgorzata Gryczan
post title
 • 20 Lipca 2017

WARSZTATY CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ

Jeszcze w czerwcu, odbyła się w Mórkowie II sesja Warsztatów Ceramiki Artystycznej - „Nie święci garnki lepią". Tym razem w magiczny świat gliny pojechali również nasi Mieszkańcy.
Seniorzy - chętni, zainteresowani i gotowi do wyzwań - poznawali techniki lepienia z gliny. Instruktorzy zapoznali się z tym już podczas pierwszej sesji, dlatego mogli wspierać swoich podopiecznych w stawianiu pierwszych kroków w poznawaniu techniki prac manualnych.
Nie zabrakło też iskierki nowości dla wszystkich - zarówno Seniorów jak i terapeutów. Wykonane przedmioty przed oddaniem ich do użytku, muszą przed ostatecznym wypaleniem w piecu, zostać pokryte szkliwem. Wielobarwność i odmienna specyfika szkliw sprawiały, iż ich wybór był trudny. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że wszystko jest możliwe, a bariery może nam stawiać tylko i wyłącznie wyobraźnia. Tej ostatniej mogliśmy na warsztatach pozwolić na wszystko. Kolory... Od złota do gwieździstego nieba, przez bursztynowe brązy i koralowe odcienie, posypane drobnym pyłem, nadającym jeszcze delikatniejszy i bardziej malowniczy efekt. Chociaż tak do końca nikt nie wiedział, jaki będzie ostateczny wynik jego pracy. Niektóre barwniki to cała gama kolorów - np. limonka - w naczyniu jest biały, na próbce gotowego szkliwa daje piękny, zielony kolor, a po nałożeniu szkliwa okazuje się być zielonym, jednak z drobnymi odcieniami żółtości. Wszystko zależy od sposobu i czasu nakładania szkliwa, od wypalenia, ale szczególnie jednak od zaangażowania w wykonanie swojej pracy.
Pierwszą część warsztatów porównałyśmy do drugiej, w której udział wzięli nasi Seniorzy i otrzymaliśmy doskonały obraz całości - teoria (o ile można to tak nazwać) –s potkała się z praktyką. I tak, jak każdy artysta dopieszcza i poprawia swoje dzieła, tak terapeuta dba o swojego podopiecznego, pozwała mu się rozwijać, dojrzewać i nabierać odpowiednich „kształtów". Każdy ma inne potrzeby, problemy i zainteresowania - tak zwyczajnie - inne widzenie świata, a czy wesprzemy go i pomożemy jego dobrym cechom ujrzeć światło dzienne, rozwiniemy jego zdolności, nauczymy nowości i radzenia sobie z wydawałoby się niemożliwymi do przekroczenia barierami, zależy od naszego zaangażowania. Im więcej starań ze strony terapeuty, im bardziej sprzyjające stworzy warunki i otworzy przed Seniorem możliwości, tym wyraźniejsze będzie dzieło. Chociaż, jak ze wspomnianym wyżej efektem szkliwienia - tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy będzie idealnie tak, jak to sobie wyobraziliśmy, coś zupełnie innego. Jednak zawsze będzie to dzieło. Dzieło, które zawsze możemy doskonalić.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
post title
 • 13 Lipca 2017

KONSULTACJE SPOŁECZNE LOKALNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI

Rewitalizacja to metoda ożywiania zdegradowanych dzielnic miasta. Jest inicjowana i koordynowana przez samorząd miasta. Rewitalizacja, jak mówi jedna z licznych definicji, to: skoordynowany proces, prowadzony wspólnie przez władzę samorządową, społeczność lokalną i innych uczestników, będący elementem polityki rozwoju i mający na celu przeciwdziałanie degradacji przestrzeni zurbanizowanej, zjawiskom kryzysowym, pobudzanie rozwoju i zmian jakościowych, poprzez wzrost aktywności społecznej i gospodarczej, poprawę środowiska zamieszkania oraz ochronę dziedzictwa narodowego, przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
13 lipca w ramach trwających obecnie prac nad Lokalnym Program Rewitalizacji Gminy Wieleń oraz związanych z nim konsultacji społecznych, Siostra Dyrektor wzięła udział w konsultacjach władz samorządowych z przedstawicielami lokalnego biznesu, jako przedstawiciel jednego z największych pracodawców gminy Wieleń. Jednocześnie Stowarzyszenie „Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego” było reprezentowane podczas konsultacji z organizacjami samorządowymi. Aktywny udział w konsultacjach bierze także Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi – Dom Zakonny w Wieleniu. Zgromadzenie do Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Wieleń złożyło projekt pod nazwą „Życie może być piękne ... zawsze” a obejmujący społeczną sferę życia naszego miasta i gminy taką jak:
- aktywizacja osób niepełnosprawnych, seniorów, integracja międzypokoleniowa oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
- przełamywanie barier, w przyjaznych warunkach, poprzez wprowadzanie nowych form aktywności.

Zobacz galerię zdjęć

Administrator
post title
 • 08 Lipca 2017

"WARSZTATY SENSORYCZNE”

W minioną sobotę nasze stowarzyszenie zorganizowało warsztaty sensoryczne.
W tym celu zaprosiliśmy Panią Zuzannę Majewicz – logopedę i trenera sensoplastyki, która od bieżącego roku jest również członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Świętego Zygmunta Felińskiego.
Mieszkańcy Domu - w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu - mogli doświadczać działania każdego ze swoich zmysłów. Wszystko to działo się dzięki znanym każdemu produktom: mące, wodzie i barwnikom spożywczym. Ze względu na proste zasady, w tej terapii stymulującej zmysły, może brać udział każdy. Każdy też może wybrać konsystencję własnego dzieła, jego kolor - sami wybieramy barwniki - a co najważniejsze: angażuje się do tego każdą część ciała: ręce, nogi ...
Wszystko po to, aby nasz mózg pracował lepiej, sprawniej.

Zobacz galerię zdjęć

S. Weronika Jeżak
post title
 • 30 Czerwca 2017

„ZAMIESZANIE W KRAINIE BAJEK”

Przyzwyczajeni jesteśmy do występów teatralnych w wykonaniu dzieci przygotowujących je dla dorosłych: rodziców, dziadków, czy nauczycieli. W sobotni poranek jednak, na zaproszenie władz Stowarzyszenia Przyjaciół Świętego Zygmunta Felińskiego przybyli do naszego Domu rodzice dzieci z wieleńskiego przedszkola i zaprezentowali Mieszkańcom swój talent aktorski.
Przedstawienie pt. „Zamieszanie w krainie bajek” przygotowali oni dla własnych dzieci, jednak po premierze bajki w przedszkolu, stwierdzili, iż warto pochwalić się tym również w naszym Domu. Zwrócili się zatem do Prezesa Zarządu Stowarzyszenia - Siostry Barbary Borowiak o wyrażenie zgody na umilenie czasu Mieszkańcom Zespołu Domów Pomocy Społecznej, z którym na co dzień stowarzyszenie współpracuje. Aktorzy brawurowo odegrali role: Jasia i Małgosi, Czerwonego Kapturka, Złego Wilka, Czarownic, Siedmiu Krasnoludków, Króla Bajek, Dobrej Wróżki i Kota w butach. Każda z wymienionych postaci przedstawiona została wyjątkowo i oryginalnie, a doskonałą grę uzupełniały fantastyczne stroje.
Mieszkańcy byli zachwyceni. Słowa uznania i podziękowania w Ich imieniu i w imieniu Stowarzyszenia, wyraziła Siostra Barbara Borowiak, wręczając na ręce Dyrektor Przedszkola - Pani Aldony Grzebyty i Pani Bernardyny Nowakowskiej, upominki dla dzieci przedszkolnych.
Pani Dyrektor Aldona Grzebyta dziękując za występ powiedziała, że widziała już wiele teatrzyków, w których grali profesjonalni aktorzy, ale żaden z nich nie zrobił na niej takiego wspaniałego wrażenia. I my potwierdzamy.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon Szmyt
post title
 • 27 Czerwca 2017

ZABAWA TANECZNA

27.06.2017 r. w naszym Domu miała miejsce zabawa taneczna. Skoczna muzyka sprawiła, że nogi same rwały się do tańca, a poczęstunek osłodził te miłe chwile przybyłym do świetlicy Mieszkańcom. W radosnej i przyjaznej atmosferze wszyscy bawili się w rytm znanych przebojów z disco polo: „Jesteś szalona”, „Za twe oczy zielone”, „Ruda tańczy, jak szalona” i wielu innych. Na parkiecie królowały: wężyki, kółeczka, nie mogło także zabraknąć kaczuszek i tradycyjnego pociągu, który wyjechał aż poza salę taneczną.
Zabawa trwała do godzin wieczornych i do samego jej końca wszyscy świetnie się bawili. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkanie, które odbędzie się już w sierpniu, kiedy to odbędzie się kolejny Piknik Rodzinny.

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Mądrawska
post title
 • 26 Czerwca 2017

SPOTKANIE POETYCKO - MUZYCZNE

26 czerwca 2017 roku, w Świetlicy Głównej odbyło się kolejne już w tym roku Spotkanie Poetycko - Muzyczne. Tematyka, jak podpowiada nazwa miesiąca, w którym miało miejsce spotkanie, dotyczyła lata - pięknej pogody i słonecznych marzeń związanych z nadchodzącymi dniami i pięknymi perspektywami, jakie niosą wakacje. Opowiadania Mieszkańców o pięknych dniach, które każdy w sercu nosi, przeniosły nas w świat wyobraźni, a specjalnie przygotowane na czas kanikuły utwory muzyczne znanych polskich piosenkarzy, podkreśliły radość i przyjemność powracających wspomnień.
Podczas spotkania ciepło i z pełnym szacunkiem - z racji obchodzonego 23 czerwca Dnia Ojca - uczciliśmy również mieszkających w naszym Domu Ojców. Wspomnienia rodzin zawsze wypełniają nasze serca gorącym uczuciem, a słowa poetów podkreślają doniosłość corocznego święta.
A gdy komuś zabraknie słów, by wyrazić swą miłość i szacunek dla Ojca - zacytujmy:


„Mój tatusiu kochany
Kocham cię zawsze i wszędzie
Pamiętaj mój tato narwany, że Mania jest i zawsze będzie
Więc jutro wstaniemy raniutko, by pobiec do szkoły z ochotą
I opór dać żalom i smutkom
I łezkom i małym tęsknotom”

Martyna Marczak
post title
 • 22 Czerwca 2017

ZUMBA

Piękna słoneczna pogoda pozwoliła nam na to, by czerwcowe zajęcia sportowe „Zumba” odbyły się na świeżym powietrzu. Na placu znajdującym się tuż za pawilonem Wojciechówka licznie zgromadzili się Mieszkańcy Naszego Domu. Nie tylko ci biorący czynny udział w zajęciach, lecz i ci, którym zdrowie już nie pozwala, jednak radość życia i chęć przebywania z innymi wciąż żyje w ich sercu.
Układy taneczne mniej lub bardziej znane, nowe ruchy i utwory muzyczne wywołały lekkie zamieszanie wśród zgromadzonych, jednak wszyscy bardzo szybko wczuli się w rytm i z ogromną chęcią poddali się otaczającej melodii.
Skoczne dźwięki przebojów muzycznych pozwoliły wszystkim na dobrą zabawę. Połączenie ćwiczeń ruchowych, wspólny śpiew i taniec rozruszały ręce i nogi oraz serca zgromadzonych Mieszkańców, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
post title
 • 12 Czerwca 2017

I SESJA WARSZTATÓW CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ - „NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ”

Dzięki uprzejmości Dyrektora Domu Pomocy Społecznej Pana Marka Grzegorzewskiego i Fundacji „Strefapl”, terapeutki naszego Domu mogły wziąć udział w I Sesji Warsztatów Ceramiki Artystycznej - „Nie święci garnki lepią”, które odbyły się w Pracowni Artystycznej „Pod Zieloną Kurą” - w Mórkowie koło Leszna.
Warsztaty były bardzo intensywne i ciekawe, przygotowane z wielką starannością. Doskonała organizacja, piękne, tętniące życiem otoczenie i uroki natury, doskonale wpływały na twórcze myślenie i zaangażowanie uczestników. Niewielka, bo licząca zaledwie 10 osób grupa kursantów, w skład której wchodzili pracownicy socjalni, opiekunowie oraz instruktorzy terapii zajęciowej z Poznania i okolic, doskonale się porozumiewała. Wspólne cele, zainteresowania i ukierunkowanie pracy na opiekę nad osobami starszymi oraz poszerzenie swoich umiejętności manualnych sprawiły, że w tak krótkim czasie, grupa doskonale się zintegrowała.
Artyści prowadzący warsztaty starali się przekazać kursantom jak najwięcej wiedzy - zarówno tej książkowej - teoretycznej, jak i tej praktycznej, wynikającej z własnych doświadczeń i potknięć. Podczas zajęć można było zrealizować własne projekty i pomysły, bo w pracowni znajdowały się konieczne do tego materiały - wszystko do naszej dyspozycji. Zapoznaliśmy się z różnymi technikami lepienia gliny, pracowaliśmy metodą wałeczków, wyklejaliśmy z plastra oraz miseczki wyprowadzonej z kuli.
Warsztaty wiele nas nauczyły. Pokazały czym jest glina i pozwoliły poczuć magię rzemiosła - dotąd dla nas nieznanego i niedostępnego. Uświadomiły nam również fakt, że dopóki samemu się nie spróbuje i nie da sobie szansy, to samo nic się nie wydarzy. A glina .... Glina pozwala się kształtować tak, jak nasze życie i praca. Czasem jest trudniej, kiedy się wszystko rozpada, innym razem zbyt wcześnie wysycha i trzeba dodać wody, by znów wszystko skleić w całość. Zawsze jednak jest to dzieło wykonane przez nas samych.
Nigdy nie wiadomo, co powstanie z małego kawałka gliny. Dokładnie tak samo, jak w naszej pracy. Praca z Seniorami zaczyna się od małych kroczków ... Poznajemy Mieszkańca, zbliżamy się do niego, otwieramy się na jego potrzeby, zbieramy informacje i zaczynamy pracę z nim i nad nim.
Kształtujemy jego możliwości i zaangażowanie, pozwalamy ukrytym umiejętnościom wyjść na zewnątrz, a skrytym czasem i zamkniętym w sobie ludziom otworzyć się na świat. Wszystko jednak zależy od tego, ile pracy i zaangażowania włożymy w swoje dzieło. Dokładnie tak jak z tym kawałkiem gliny z którego może powstać coś wspaniałego.
Już niedługo, bo 29 czerwca jedziemy na II sesję Warsztatów Ceramicznych. Tym razem będziemy miały okazję pracować z naszymi Mieszkańcami. Wierzymy, że i ich uda się zarazić pozytywną energią i magią, jaka płynie z pracy z tym poddającym się naszym zabiegom materiałem. Mamy ogromną nadzieję, że z czasem to doświadczenia uda się przełożyć na zajęcia w naszym Domu i z naszymi Mieszkańcami budować wspólne, małe dzieła.

Martyna Marczak
post title
 • 24 Maja 2017

XV FESTIWAL PIOSENKI SENIORÓW

24 maja mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w jubileuszowym już - XV Festiwalu Piosenki Seniorów w Szamotułach.
Wspominając narodziny tej niezwykle ważnej dla wielu jej uczestników imprezy, należy podziękować Matce Generalnej Janinie Kierstan, z której to inicjatywy możemy się teraz cieszyć dziełem wielbiącym Boga, ukazującym piękno, ale i wyrażającym szacunek dla naszej Ojczyzny. Nie można też zapomnieć o współtwórczyni festiwalu - Siostrze Barbarze Szarkiewicz, która całe swe serce oddała corocznym przygotowaniom do tego wydarzenia i aktywnie w nim uczestniczyła.
Stare powiedzenie mówi, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli” - a kto wspólnie śpiewa ?
Zagłębiając się zatem w meandry codziennego życia, coraz częściej dochodzimy do wniosku, że mądrość ludowa, którą wielu stara się wyprzeć z codzienności, jest niezwykłym drogowskazem w dręczących nas kwestiach. Chwalmy zatem Pana na każdy sposób, akcentujmy w swoim śpiewie dobro i tak zwyczajnie spotykajmy się. Spotykajmy się, bądźmy razem i „Idźmy i głośmy” o co prosił nas Ojciec Święty Franciszek, ogłaszając rok 2017, Rokiem Ewangelizacji.
Organizatorom corocznych festiwali dziękujemy za ogromny trud i serce wkładane w przygotowanie ich. Życzymy, aby dzieło chwalące Najwyższego nie miało końca.
I śpiewajmy…. Niech nasze głosy docierają wszędzie tam, gdzie smutek, gdzie brak wiary, gdzie zniechęcenie i melodią ocierają łzy. Przede wszystkim jednak - niech chwalą Boga.

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
post title
 • 24 Kwietnia 2017

SETNE URODZINY PANI ZOFII

"Niech żyje nam, Niech żyje nam,
Niech żyje długie lata"


Słowami tej tradycyjnej piosenki rozpoczęliśmy świętowanie niezwykłej uroczystości - 100 urodzin naszej Mieszkanki - Pani Zofii Pachołek. Pani Zofia przybyła do nas w 2008 roku z Gminy Czarnków. W naszym Domu odnalazła swoje miejsce.
Do tego wielkiego święta przygotowywaliśmy się wraz z Jubilatką już od kilku dni.
Sam zaś dzień setnych urodzin rozpoczął się od Mszy świętej sprawowanej w intencji Jubilatki. Potem zaczęły płynąć zewsząd liczne życzenia i kwiaty. Pierwszymi gośćmi Pani Zofii była Siostra Dyrektor Ewa Pollus oraz Zastępca Dyrektora Siostra Barbara Borowiak, które wraz z pięknymi kwiatami złożyły jej najserdeczniejsze życzenia. Z życzeniami dla Jubilatki zawitali także: Wójt Gminy Czarnków - Bolesław Chwarścianek, Kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich w Gminie Czarnków - Mariusz Grzegorek a także Burmistrz Miasta i Gminy Wieleń - Elżbieta Rybarczyk, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wieleniu - Kamilla Harmacińska oraz przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Przemysław Granop. List Gratulacyjny przysłała Pani Zofii Pani Premier Beata Szydło.
Jubilatka przyjęła wiele życzeń - szczególnie zdrowia i kolejnych długich lat życia.. Łzy wzruszenia płynęły po twarzy naszej Czcigodnej Mieszkanki, która nie spodziewała się aż tak wielkiej uroczystości i tylu serdecznych życzeń.
Nadszedł też czas na skosztowanie ogromnego tortu urodzinowego i długich rozmów, podczas których Pani Zosia wspominała przeszłość i opowiadała zabawne historie ze swojego życia.
Tę wspaniałą okazję postanowili uczcić także członkowie rodziny Pani Zofii. Bardzo licznie zaszczycili swoją obecnością nasz Dom: dzieci Jubilatki, wnuki, a nawet prawnuki. I znów kwiaty, życzenia 200 lat i moc wzruszeń. Przecież to takie niecodzienne święto ...
Na przełomie ostatnich 10 lat był to już kolejny - 13 jubileusz setnych urodzin w naszym Domu. Jubileusz pełen życzeń, kwiatów, łez wzruszenia i nadziei na kolejne długie lata.

Pani Zofii raz jeszcze życzymy, aby była długo z nami i cieszyła się zdrowiem, a Pan Bóg niech darzy ją wszelkim łaskami i błogosławieństwem w każdym dniu.

Napisali o tym wydarzeniu:

Urząd Miasta Wieleń
Powiatowy Portal Informacyjny

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon-Szmyt  Magdalena Łukomska-Korniewicz
post title
 • 07 Kwietnia 2017

Konkurs Plastyczny na Wielkanocną Kurę

  Wielkanoc tuż, tuż. Na sklepowych wystawach są już pisanki i wielkanocne zajączki.
W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury pojawiło się spore stadko różnorodnych kur. Stało się to za sprawą Gminnego Konkursu Plastycznego na „Wielkanocną Kurę”. Kury, koguty i kurczaki różnych rozmiarów i kolorów - wykonane najróżniejszymi technikami walczyć będą o miano tej „wyjątkowej kury”. Kurki wykonane w naszym Domu, w ramach terapii zajęciowej również stanęły do walki o ten świąteczny tytuł. Może to właśnie one zostaną tegorocznymi laureatkami...

Zobacz nasze prace wielkanocne

Katarzyna Kubiak
post title
 • 23 Lutego 2017

Bal Karnawałowy

  23 lutego w naszym Domu odbyły się tradycyjne, karnawałowe "Ostatki". Dzień ten był oczekiwany przez naszych Mieszkańców z wielką niecierpliwością. Świetlica główna - przystrojona serpentynami, balonami i maskami - zmieniła się w salę balową. Sam jej odświętny wygląd zachęcał do zabawy.
Bal prowadził wodzirej - Pan Damian Wachowiak, który już pierwszymi taktami skocznej muzyki zagrzewał do tańca, a Mieszkańcy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i świetnie się bawili. Karnawał nie mógł się zakończyć bez korowodu przebierańców Uczestnicy wcielili się zatem w postacie z bajek i baśni, jak i również w zwierzęta z różnego rodzaju opowiadań. Wszystkie postacie zostały nagrodzone, co sprawiło im jak zwykle, wiele radości. Dzień naszej zabawy to jednocześnie „Tłusty Czwartek”, zatem nie mogło zabraknąć przepysznych pączków przygotowanych przez nasze Panie kucharki oraz Pana piekarza.
Wszystko zostało utrwalone na wielu fotografiach.
Taka już jest kolej rzeczy, że i nasze małe Rio de Janeiro musiało się zakończyć. Z radosnymi uśmiechami i nowymi pomysłami czekamy na następny bal maskowy.
Teraz jednak nastał czas zadumy, refleksji i oczekiwania na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Iwińska
post title
 • 16 Lutego 2017

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

"Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy, Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy"

16 lutego gościliśmy w naszym Domu uczniów Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Wieleniu wraz z opiekunami. Młodzież zaprosiła nas do uczestnictwa w programie artystycznym, który został przez nich przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W programie znalazły się piosenki, które wszyscy bardzo dobrze znamy: „Dumka na dwa serca”, „Dni, których nie znamy”, „Jej portret” i wiele innych. W wykonaniu młodych wokalistów brzmiały one jak balsam dla naszych uszu i przypomniały lata młodości...
Młodzież z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem występowała na naszej scenie, co sprawiło, że dzień ten rozpoczął się dla nas bardzo radośnie. Klimat, jaki się wytworzył zachęcał do codziennego obdarowywania wszystkich uśmiechem.
Na zakończenie tak miłego spotkania gimnazjaliści rozdali wszystkim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki, które sprawiły wiele, wiele radości oraz zaśpiewali gromkie "sto lat".
Mimo, iż występ dobiegł końca nikt nie miał ochoty wracać do domu. Obecny w naszej świetlicy opiekun młodzieży - Ksiądz Grzegorz, zachęcił zatem wszystkich zgromadzonych - akompaniując jednocześnie na gitarze - do wspólnego śpiewania znanych piosenek.
Siostra Dyrektor dziękując za wspaniały występ obdarowała wszystkich słodkimi upominkami.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon-Szmyt
post title
 • 06 Stycznia 2017

Wędrowali Trzej Królowie ...

„Wędrowali trzej Królowie
poprzez ziemi szmat,
a na serca z gwiazdy blaskiem
żar im wielki spadł…”


6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego.

  Trzej królowie - Mędrcy ze Wschodu - jako nasi posłańcy prowadzeni do Betlejem przez Gwiazdę, niosą Nowonarodzonemu Chrystusowi dary płynące prosto z serca. Dary symbolizujące Boskość i uwielbienie Bożej Dzieciny.
  Każdy z nas codziennie kroczy drogą do Betlejem - drogą do zbawienia, na której wzmacnia nas głęboka wiara i miłość do Jezusa i Jego dzieła. Tego dnia symbolicznie wspierają nas w tej ciężkiej, ale pełnej nadziei wędrówce Królowie, ogłaszający Dobrą Nowinę słowem i śpiewem radosnych kolęd, a także potwierdzający właściwy kierunek na wybranej przez nas ścieżce.
  Tradycyjnie już i naszych Mieszkańców odwiedzili królowie, wędrując kolejno na każdy oddział Domu. Nie brakowało emocji: radości płynącej prosto z serca, ale też łez wzruszenia ukazujących się na wielu policzkach.
  Podkreśliliśmy szczególną, jedyną w roku aurę minionych Świąt Bożego Narodzenia z nadzieję, że rozjaśniliśmy i tak już mocno święcącą na naszej drodze Gwiazdę Betlejemską. Pełni wiary i nadziei podążajmy za tym blaskiem przez cały rozpoczynający się właśnie rok ...

Zobacz galerię zdjęć

S. Łucja Sikora