• 6 Grudnia 2018

Mikołajki

  Święty Mikołaj w zasadzie odwiedza dzieci…. Ale i dorośli oczekują przybycia tej pięknej postaci. Mieszkańcy nasi, doświadczeni wieloletnią już tradycją, z niecierpliwością wyglądają odwiedzin Pana z długą, białą brodą. W tym roku zostali zaskoczeni, ponieważ Mikołaj, niosąc wszystkim uśmiech i słowa wsparcia oraz słodki upominek zawitał do nich już 5 grudnia.
  Nie mogło zabraknąć szczerych wyznań, snucia miłych wspomnień, ale też wierszy i piosenek dedykowanych tak miłemu gościowi.
  Spotkanie z Mikołajem zawsze wywołuje uśmiech na twarzach naszych Domowników i przypomina cudowny smak dzieciństwa.
  Wędrówka Mikołaja zapowiada też zbliżające się wielkimi krokami Boże Narodzenie - piękny, radosny czas - jedyny chyba tak ciepły w roku, mimo, iż przypada w zimie.

Zobacz galerię zdjęć

Aleksandra Sarnowska
 • 28 Listopada 2018

Zabawa Andrzejkowa

  W środę, 28 listopada, odbyła się u nas zabawa andrzejkowa. Bawiliśmy się przy muzyce na żywo, którą serwowała nam nasza Pani terapeutka. Tradycyjnie były też andrzejkowe wróżby, w których nasi Mieszkańcy - jak zawsze - z wielkim zaangażowaniem i niezmienną ciekawością: „co też ten Andrzej każdemu z nich przyniesie” wzięli udział . . . Nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku i napojów. Do ostatniej chwili parkiet wypełniony był tancerzami, zatem sądzić należy, że zabawa była udana. Teraz nastał piękny czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana, więc na następnej zabawie spotkamy się już w karnawale.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 19 Listopada 2018

Wycieczka do Poznania

  W poniedziałek - 19 listopada, liczna grupa naszych Mieszkańców wzięła udział w wycieczce do Poznania, której głównym celem był „ Jarmark Bożonarodzeniowy”.
  Dekoracje świąteczne są już właściwie wszędzie. W naszym Domu podczas spotkań na terapii zajęciowej tworzymy tradycyjnie mikołajki, bałwanki, choineczki i stroiki, ale też szukamy nowych pomysłów i inspiracji.
  W Poznaniu kolorowe lampki, udekorowane choinki, zapach sosny, jodły, a także pierników, pomarańczy i goździków sprawił, że przenieśliśmy się w bajeczny klimat zbliżających się świąt, na które - jak każdego roku - z niecierpliwością czekamy.
  Korzystając z okazji odwiedziliśmy również Stary Rynek, podziwiając jego architekturę, która swoimi kolorami i kształtami przyciąga uwagę i pomimo szarości jesiennego dnia, napełniła nas pozytywną energią.
  Był również czas na chwilę zadumy, bowiem wstąpiliśmy do Poznańskiej Fary i tam modliliśmy się gorąco, powierzając Najwyższemu nasz Dom i wszystkich jego Mieszkańców.
  Wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy zmęczeni nieco, ale rozbawieni, naładowani inspiracjami i energią zbliżających się Świąt.
  Magia oczekiwania na Boże Narodzenie inspiruje wszystkich. Zatem: do dzieła - twórzmy, pracujmy i przygotowujmy się tak, aby podczas najpiękniejszych Świąt roku, nasza radość była wielka.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 16 Listopada 2018

Listopad...

  Miesiąc szczególny w każdym roku, jednak tegoroczny listopad dostarczył nam ogromu przeżyć, wzruszeń, pięknych, radosnych chwil.

  Tak niedawno przygotowywaliśmy się do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a już są one wspomnieniem. Ale jakże pięknym wspomnieniem.
  W niedzielę wzięłyśmy udział w niezwykle uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która zainaugurowała to wspólne świętowanie. Przy ołtarzu zgromadzili się Kapłani z naszej parafii, z sąsiedniej parafii Św. Rocha oraz Kapelan naszego Domu. Piękna oprawa muzyczna w wykonaniu chórów „Cecylia” i „Harmonia” oraz Orkiestry Dętej działającej przy Miejsko -Gminnym Ośrodku Kultury, radosny śpiew i gorące modlitwy wielu zgromadzonych w kościele ludzi - w tym wielu delegacji z różnych środowisk - wywołały łzy wzruszenia.
  Stojąc później pod Pomnikiem Wdzięczności i śpiewając z wszystkimi „Rotę”, z dumą patrzyłam na naszych licznie zgromadzonych Mieszkańców i zastanawiałam się, jakie myśli i wspomnienia goszczą teraz w ich sercach i umysłach - szczególnie tych najstarszych osób. I z nadzieją pomyślałam, że może właśnie takie dni, kiedy wszyscy - bez względu na przynależność i przekonania - mówimy jednym głosem, modlimy się o wspólne dobro sprawią, że jak mówił nasz Święty Papież „Przyjdzie czas, kiedy Chrystus wejdzie do serc i umysłów ludzi i całych ludów”

  I właśnie tego zjednoczenia w Chrystusie, tej wspólnej, ofiarnej pracy ponad wszelkimi podziałami, pracy dla Matki nas wszystkich - Polski, życzę dziś wszystkim Polakom - sobie również.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 2 Listopada 2018

Grzybobranie

  We wtorkowy poranek - 30 października, Mieszkańcy naszego Domu wraz z opiekunami wybrali się na pierwsze w tym roku grzybobranie. Wcześniej jak wiadomo, doskwierała susza, zatem dopiero teraz zainaugurowaliśmy nasze coroczne wypady do lasu. Wśród sosen, brzóz i świerków pobliskiego lasku znaleźliśmy całkiem sporo podgrzybków i maślaków. Każdy Mieszkaniec wrócił z tej wyprawy w własnymi, obfitymi zbiorami.
  Jak na koniec października było bardzo ciepło i słonecznie. Mamy nadzieję, że pogoda nadal będzie dopisywała i nadrobimy zaległości tak opóźnionego w tym roku sezonu grzybobrań.

Zobacz galerię zdjęć

Beata Lewandowska
 • 19 Września 2018

Pożegnanie lata

  W środę 19 września nasi Mieszkańcy i ich opiekunowie udali się na imprezę żegnającą tegoroczne lato.
  Radosna zabawa miała miejsce pod wiatą rekreacyjną przy akwenie wodnym „Marcinówka’’ w Wieleniu.
  To już kolejna impreza, którą zorganizowaliśmy w tym przyjaznym miejscu.
  Uczestnicy wycieczki, korzystając z pięknej pogody aktywnie spędzili czas grając w piłkę i badmintona. Nie mogło tam też zabraknąć tańców, ani wspólnego grillowania i poczęstunku pysznym ciastem.
  To był naprawdę udany dzień, bowiem wszyscy świetnie się bawili.
  Mimo wszystko jednak - szkoda nam lata. . .

Zobacz galerię zdjęć

Aleksandra Sarnowska
 • 29 Sierpnia 2018

Wycieczka nad morze

  29 sierpnia 2018 r. – to dzień, na który czekała spora grupa Mieszkańców naszego Domu, ponieważ właśnie tego dnia o godzinie 6:00 wyruszyliśmy na wycieczkę do Sarbinowa. Pomimo wczesnej pory i lekkiego niedospania humory wszystkim dopisywały.
  Tuż po wyruszeniu Siostra Łucja zainicjowała wspólną modlitwę do Matki Bożej o szczęśliwą podróż. Mięliśmy też okazję podziwiania wschodu słońca, które unosiło się nad łąkami niczym ogromna pomarańcza i wskazywało, iż pogoda również nam dopisze. Droga minęła szybko urozmaicana wspólnym śpiewem, opowiadaniem różnych historii, wspomnieniami z innych wycieczek i pałaszowaniem przepysznych kanapek przygotowanych przez nasze Panie kucharki.
  Po dotarciu na miejsce okazało się, że niebo przykrywa gęsta warstwa chmur, a od morza wieje chłodny wiatr. Postanowiliśmy zatem odwiedzić pobliskie stragany z pamiątkami. Każdy wybrał coś ciekawego dla siebie lub przyjaciół. Tymczasem słońce zaczęło coraz odważniej przedzierać się przez chmury, więc i my wartkim krokiem, wabieni szumem fal, szybciutko ruszyliśmy na plażę. Opalanie i zabawy w piasku nie wystarczyły nam, więc moczyliśmy nogi, zbieraliśmy morskie kamyki i muszelki, a najodważniejsi spróbowali kąpieli w morskich falach.
  Po wyczerpujących atrakcjach na plaży udaliśmy się na pyszny obiadek i smakowite lody. Powoli, nasz czas plażowania się kończył. Przed odjazdem większość zdecydowała się na zakup jeszcze jednej pamiątki- kubka z własnym zdjęciem na tle morza, statków i słońca.
  W drodze do Domu również większość nuciła znane piosenki i dzieliła się wrażeniami z mijającego dnia. Na miejscu przywitała na nas Siostra Dyrektor i Siostra Przełożona, a Mieszkańcy z szerokimi uśmiechami na twarzach opowiadali o wspaniałym dniu w Sarbinowie.

Anna Zientara
 • 23 Sierpnia 2018

Przyniosły radość

  Mieszkańcy naszego Domu pod czujnym okiem Pań Terapeutek, swoje codzienne warsztaty terapii zajęciowej odbywają teraz najczęściej na dworze. Piękna pogoda, ławeczki, stoliki, parasole - wszystko to pozwala spędzać czas w taki właśnie sposób. Od pewnego czasu w wieleńskiej wspólnocie zakonnej, goszczą wraz ze swoją Mistrzynią Siostry Nowicjuszki, które pragnąc włączyć się w życie Mieszkańców, zawitały też na ich zajęcia. Przy wtórze gitar pięknie śpiewały, ale i zachęcały do wspólnego śpiewu wszystkich, którzy tylko mieli na to ochotę. Rozmowom i świetnej zabawie nie było końca, a goszczące na wszystkich twarzach radosne uśmiechy, uwieczniono na zdjęciach wykonanych podczas tych miłych spotkań.
  Stare, polskie przysłowie mówi, że „Gość w dom - Bóg w dom”, zaś „przysłowia są mądrością narodów”. Zatem radujmy się chwaląc wspólnie Pana i dziękujmy naszym gościom za przeżyte razem chwile z nadzieją, że będzie ich dużo, dużo więcej.

Zobacz galerię zdjęć

Dyrektor ZDPS RM - S. Ewa Pollus
 • 23 Lipca 2018

Lato…. Czas wakacji, odpoczynku

„Niech wakacje będą czasem takiego spotkania, w którym znajduje się najlepszą cząstkę: cząstkę, której nikt nas już nie może pozbawić”
  / z Rozmów z Janem Pawłem II/

  Lato…. Czas wakacji, odpoczynku - czas relaksu, na który czekamy wszyscy cały rok.
  Wreszcie nadeszło i nasi Mieszkańcy korzystają w pełni z jego uroków. Ożywił się park, w którym znajduje się wiele miejsc do wypoczynku: altanki, pergole, ławeczki, parasole i ta piękna zieleń. Codziennie, jak tylko warunki pogodowe pozwolą, można się tam cieszyć śpiewem ptaków, szumem liści, zapachami rozkwieconych łąk. Dla naszych podopiecznych organizujemy też różnego rodzaju wycieczki: czy to do lasu, czy nad jezioro lub rzekę. Każda taka wyprawa, to ogromna radość dla jej uczestników, bowiem gry i zabawy na łonie natury sprawiają wszystkim wielką przyjemność.
  Nasi Domownicy biorą również udział w różnego rodzaju imprezach organizowanych w mieście: Nadnoteckie Bel Canto, Targi Produktu Lokalnego czy ostatnie Dni Wielenia i atrakcje z nimi związane. Tym którzy wybrali się w sobotę czy niedzielę na miejscowy kort, sprawiło to wiele zadowolenia.
  Lato, to również czas wzmożonych wyjazdów prywatnych. Wielu Mieszkańców wyjeżdża do swoich Rodzin, które podczas własnych urlopów mogą najbliższym zapewnić opiekę i poświęcić im swój czas. Każdy taki wyjazd jest ogromnym przeżyciem. Często najbliżsi, chcąc urozmaicić wakacje swoim gościom, wyjeżdżają z nimi w różne ciekawe miejsca. Przeżycia, jakich doznają na urlopowych wyjazdach, to tematy rozmów na długie, jesienno-zimowe wieczory. Wspomnienia pięknych chwil, przeżytych w gronie rodzinnym, ciekawych, wspólnie zwiedzanych barwnych zakątków naszego kraju, to wspaniała odskocznia od szarej, jesiennej aury. Rozjaśnione pięknymi przygodami twarze naszych Mieszkańców, to też nasza radość, nasze zadowolenie.
  Lato jeszcze trwa, zatem życzymy Mieszkańcom, Pracownikom i wszystkim, którzy to czytają, pięknych, radosnych i pogodnych dni.

  Szczęść Boże
  S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus
 • 26 Czerwca 2018

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

  Dzięki pięknie rozwijającej się znajomości Stowarzyszenia Przyjaciół Świętego Zygmunta Felińskiego z Dyrekcją i Rodzicami Przedszkola w Wieleniu, 26 czerwca późnym popołudniem mogliśmy obejrzeć inscenizację zatytułowaną „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
  W postacie z bajki wcielili się Rodzice. Zobaczyliśmy więc złą królową zadającą lusterku pytanie o to, kto jest najpiękniejszy na świecie oraz siedmiu krasnoludków, u których zamieszkała Śnieżka. Podziwialiśmy urodę Królewny i razem z krasnoludkami martwiliśmy się o jej zdrowie i życie. Mieszkańcy uważnie i z wielkim zaciekawieniem śledzili losy głównej bohaterki. Jak to zwykle w bajce bywa, zakończenie okazało się szczęśliwym, a obraz Śnieżki w objęciach księcia napełnił wszystkie serca szczęściem.
  Gromkie brawa i radosne śmiechy rozlegające się na widowni świadczyły o tym, że bajka bardzo się wszystkim podobała. Kończąc wspaniałe spotkanie, Siostra Barbara Borowiak – Przełożona Domu - serdecznie podziękowała za zaangażowanie i trud włożony w to przedsięwzięcie. Na ręce Dyrektor Przedszkola - Pani Bernardyny Nowakowskiej, wręczyła też upominki dla przedszkolnych dzieci.

Agnieszka Mądrawska
 • 17 Czerwca 2018

Świat zmieniają ludzie z pasją

  17 czerwca 2018 r. w naszym mieście odbyły się III Targi Produktu Lokalnego
  „Z natury najlepsze”, podczas których z rąk Pani Burmistrz Wielenia Elżbiety Rybarczyk Nagrodę Burmistrza Wielenia dla Przedsiębiorcy Roku, kategoria – „EKSTRA” odebrała Dyrekcja naszego Domu – Siostra Dyrektor Ewa Pollus i Zastępca Dyrektora Siostra Barbara Borowiak.
  Siostra Dyrektor odbierając nagrodę podziękowała Pani Burmistrz Elżbiecie Rybarczyk oraz osobom, które decydowały o przyznaniu tak szczególnego wyróżnienia dla Sióstr i osób świeckich pracujących w naszym Domu. Swoim współpracownikom wyraziła wdzięczność za współtworzone dobro, które płynie z potrzeby serca, podkreślając, że kluczem do ludzkich serc jest miłość. To ona owocuje troską, poświęceniem i pełnym oddaniem w służbie potrzebującym Mieszkańcom.
  Mieszkańcy i Pracownicy naszego Domu przeżywają radość i dumę z otrzymanej przez Dyrekcję nagrody, doceniając codzienny trud i wysiłek jaki Siostra Dyrektor i Zastępca Siostry Dyrektor podejmują, aby było tutaj własne, wspólne miejsce na ziemi. Dla Mieszkańców – Ich Dom, dla Pracowników – miejsce szlachetnej pracy.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Łukomaska - Korniewicz i Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 8 Czerwca 2018

Warsztaty w Mórkowie

  Artystyczny świat gliny kolejny raz otworzył przed nami swoje drzwi i ukazał nowe możliwości tworzenia i techniki pracy.
  Od 7 do 8 czerwca instruktorzy terapii zajęciowej brali udział w Warsztatach Ceramiki Artystycznej pt. "Glina kołem się toczy", które odbyły się w Mórkowie, koło Leszna. Dzięki uprzejmości lokalnych twórców, w Pracowni Pod Zieloną Kurą znowu mogliśmy spotkać się z grupą utalentowanych terapeutów, którzy podnosili zakres swoich umiejętności i znajomości w pracy z gliną. Prowadzący pokazali nam, że to, co może wydawać się trudne, tak naprawdę - biorąc pod uwagę własne zaangażowanie i odwagę - okazuje się możliwe do wykonania. Najtrudniejsze bowiem w pracy z gliną jest wyciszenie "głosu krytyka", który jest w nas wszystkich. Każde zaś dzieło, które wychodzi spod ręki twórcy jest jedyne w swoim rodzaju i na swój sposób idealne.
  Warsztaty uważamy za bardzo udane. Wszystko, co dobre jednak szybko się kończy… Dwa dni wspólnego działania, rozmów i wymiany doświadczeń naładowały nas pozytywną energią i zapałem do nowej, lepszej pracy z naszymi Mieszkańcami . Uważamy, że współpraca z terapeutami z innych Domów Pomocy Społecznej jest bardzo ważnym i cennym doświadczeniem, które pozwoli nam jeszcze bardziej zaangażować się i wzmocni w nas przekonanie o tym, nasza praca jest tak zwyczajnie - dobra.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 20 Maja 2018

Festiwal Piosenki Seniorów - Szamotuły

„Wolność jest trudna.
  Trzeba się jej uczyć.
  Trzeba się uczyć być prawdziwie wolnym”

- Jan Paweł II-

  Tradycyjnie już, Mieszkańcy naszego Domu otrzymali zaproszenie od Przyjaciół z pobliskich Szamotuł do wzięcia udziału w Festiwalu Piosenki Seniorów. Tegoroczny - XVI już Festiwal - uroczyście upamiętniając setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. - odbywał się pod hasłem „ Z niewoli ku wolności”
  Jak przez lata, naszych rodaków do walki o lepsze jutro prowadziły słowa „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”, tak i uczestników festiwalu do wspólnej zabawy i rywalizacji, poprowadził chóralny śpiew tej pieśni, pod przewodnictwem Matki Prowincjalnj Grażyny Orłowskiej.
  Podczas tegorocznego spotkania usłyszeliśmy utwory wykonane przez 11 zespołów oraz piosenki wykonywane przez ochotników poza konkursem. Swoje talenty wokalne zaprezentowały również grupy dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych, Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz Koła „Caritas” działającego przy Zespole Szkół. Spotkanie umilił występ dziewcząt ze Szkoły Baletowej z Poznania, a później wspólna zabawa taneczna pod przewodnictwem wspaniałej piosenkarki Danuty Mizgalskiej.
  Festiwal napełnił nasze serca wiarą i nadzieją, a wspólna zabawa po raz kolejny udowodniła nam, że to nie wiek jest ważny, że nie liczy się ile kartek z kalendarza przeminęło już w naszym życiu, ale ważne jest optymistyczne podejście do wszystkiego, co staje na naszej drodze. Spotkanie naładowało wszystkich zebranych energią i nadzieją, że za rok znów się będziemy się radować na XVII już Festiwalu Piosenki Seniorów.
  Do zobaczenia zatem za rok !

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 18 Maja 2018

Przyjdź Duchu Święty Boże...

„My, ludzie XXI wieku - wieku elektronów,
  lotów kosmicznych, globalizacji, internetu,
  telefonów komórkowych,
  Ewy i Adama
  bardzo Ciebie potrzebujemy…
  Przyjdź Duchu Święty Boże…”


  W pięćdziesiąt dni od Zmartwychwstania Pańskiego obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - nazywaną Pięćdziesiątnicą.
  W tym roku jest to szczególne święto, bowiem przeżywamy właśnie Rok Ducha Świętego.
  Często zapominamy o tym , jak wielorakie dary Duch Święty nam ofiarowuje: Mądrość, Rozum, Radę, Męstwo, Umiejętność, Pobożność, Bojaźń Bożą i Światło, tak potrzebne podczas podejmowania wszelkich decyzji.
  Jezus zapowiedział smucącym się apostołom, że nie pozostawi ich samymi, że ześle Ducha Świętego Pocieszyciela, a my nauczmy się korzystać z tej wielkiej łaski i doceniać dar Chrystusa.
  Wszystkim Mieszkańcom, Pracownikom i naszym drogim Gościom, z serca całego życzę radosnego przeżycia niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

S. Ewa Pollus
 • 11 Maja 2018

Szkolenie z RODO

  25 maja wchodzi w życie RODO - nowe, ujednolicone dla wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej prawo, zawierające przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.
  RODO dotyczy firm, które gromadzą i wykorzystują dane osób fizycznych.
  W związku z powyższym również nasz Zespół Domów jest zobowiązany do jego przestrzegania, ale przedtem - do przyswojenia sobie jego reguł.
  11 maja wzięliśmy zatem udział w szkoleniu poświęconym wdrożeniu RODO, zorganizowanym w Poznaniu, przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa.

Dyrektor ZDPS RM
S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus
 • 2 Maja 2018

Kolejny kwiecień mija

  Kolejny kwiecień mija, ostatnia jego niedziela już za nami . . .
  Niedziela - dzień, który Pan naznaczył dniem odpoczynku - czas na pewne refleksje, może wspomnienia radosne, często też smutne, czasem łzy spływają po naszych policzkach . . .
  Tak niedawno obchodziliśmy radosne święta Zmartwychwstania Chrystusa, a podczas nich kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II - myśli nasze biegły do umiłowanego Papieża Polaka.
  Następne kartki w kalendarzu, to już maj - miesiąc poświęcony Maryi, Królowej Polski, której święto tuż, tuż.
  3 maja - data ważna dla każdego Polaka, ponieważ właśnie w tym dniu, roku 1791 uchwalono konstytucję, którą podpisał Król Stanisław August Poniatowski, a jej twórcy określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”
  3 maja 1966 roku na Jasnej Górze, Episkopat Polski dokonał aktu oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi, za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.
  Najświętszą Panienkę tak bardzo umiłował Jan Paweł II. Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w maju 2015 roku powiedział: „Pragnę w dniu dzisiejszym, przybywając na Jasną Górę jako pierwszy papież-pielgrzym, odnowić całe to dziedzictwo zawierzenia, oddania i nadziei….”
  Totus Tuus, to Jego zawołanie - Cały Twój Maryjo. Wszystko powierzał Matce Bożej, wsłuchiwał się w Jej przesłania, czerpał z Jej Miłości . . .
  A my ? Czy pamiętamy nauki Jana Pawła II, czy staramy się żyć zgodnie z nimi choć w części ? Tyle słów do nas skierował, tyle rad, tyle wspaniałych przykładów - również w swojej twórczości - nam przekazywał.
  Pozwolę sobie przytoczyć fragment jednego z wielu utworów Karola Wojtyły, który szczególnie zagościł w moim sercu:

„Miłość mi wszystko wyjaśniła,
  Miłość wszystko rozwiązała -
  dlatego uwielbiam tę Miłość,
  gdziekolwiek by przebywała.
  A że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
  w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
  ale wiele jest z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
  i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.
  Więc w tej ciszy ukryty ja - liść,
  oswobodzony od wiatru,
  już się nie troskam o żaden z upadających dni,
  gdy wiem, że wszystkie upadną.”


(Fragment 5 części I „Wybrzeża pełne ciszy” utworu „Pieśń o Bogu ukrytym”)
Tej wspaniałej Miłości życzę wszystkim, nie tylko w Święto Królowej Polski, nie tylko na nadchodzący piękny maj, ale na każdy dzień życia.

Szczęść Boże
Dyrektor ZDPS. RM S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus
 • 24 Kwietnia 2018

101 urodziny Pani Zofii

  „Jakże dziś pięknie świeci słońce…
  taniec, zabawa, śmiechu wiele,
  mnóstwo pachnących kwiatów wszędzie
  a wokół … sami przyjaciele”.


  24 kwietnia był dniem szczególnym w naszym Domu. Tego dnia w wiosennym nastroju, atmosferze radości, wspomnień nasza Mieszkanka Pani Zofia Pachołek obchodziła 101 Urodziny, … dlatego wypadło odśpiewać 200 lat!!
  Z tej okazji na oddziale odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Pani Zofii. Dostojną Jubilatkę odwiedziła Siostra Dyrektor Ewa Pollus, która z bukietem przepięknych róż życzyła, w imieniu swoim jak i Zastępcy Dyrektora Siostry Barbary Borowiak, zdrowia i Błogosławieństwa Bożego na dalsze lata. Swoją obecnością, z kwiatami i mnóstwem serdecznych życzeń, zaszczycili szanowną Jubilatkę także członkowi Jej najbliższej rodziny: dzieci, wnuki i prawnuki.
  Podczas wspólnego świętowania przy przepysznym torcie Pani Zofia wyraziła swoją ogromną wdzięczność zarówno Siostrom zakonnym jak i personelowi świeckiemu opiekującym się na co dzień za wspaniałą opiekę i posługę przez te wszystkie lata Jej pobytu w naszym Domu.
  Każdy z nas chciałby dożyć tak wspaniałego wieku jak Pani Zofia. Jeszcze raz życzymy naszej Jubilatce zdrowia, wszelkiej pomyślności i Błogosławieństwa Bożego na dalsze lata.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Łukomska-Korniewicz
 • 22 Marca 2018

Jajo jest symbolem nadziei

  Jajo - symbol nadziei, nowego życia, początku czegoś nowego, a przede wszystkim symbolem Świąt Wielkiej Nocy.
  22 marca 2018 r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu odbył się Gminny Konkurs Plastyczny na najpiękniejsze jajo Wielkanocne. Celem konkursu było upowszechnienie tradycji Świąt Wielkanocnych, a przy tym poznanie różnorodnych technik plastycznych w zdobieniu jaj. Ważnym aspektem imprezy jest też wymiana doświadczeń między placówkami biorącymi udział w konkursie.
  Mieszkańcy gminy Wieleń zgłosili 270 wykonanych przez siebie prac. Uczestnikami konkursu były osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież oraz dorośli. Z tego względu konkurs podzielony został na różne kategorie wiekowe.
  W skład komisji weszli : P. Alicja Adamczyk, P. Urszula Baranowicz oraz P. Marek Doczekalski. Nagrody za najlepiej wykonane prace wręczała Burmistrz Wielenia P. Elżbieta Rybarczyk.
  Nasi Mieszkańcy za zbiorową pracę zajęli II miejsce w kategorii dorośli.
  Wszystkim uczestnikom konkurs dostarczył wiele wrażeń - wykonane prace były niezwykłe i wszystkie po prostu piękne.

Zdjęcie: M-GOK Wieleń

Michał Murek
 • 5 Marca 2018

Rekolekcje Wielkopostne

  Wielki Post, to okres dla wierzących w Boga najważniejszy okres w roku. Podejmujemy postanowienia o zmianie sposobu życia - zasad jakie nim kierują. Staramy się zmienić swoje postępowanie codzienne i „od święta” - 40 dni może zmienić całe nasze życie, tylko od nas zależy czy na to pozwolimy Bogu i sobie.
  Nasza Wspólnota kolejny raz otworzyła swoje serca i umysły, dała sobie szansę na to, by czas ten przeżyć jak najlepiej i jak najgłębiej. Od 25 do 28 lutego Siostry, Mieszkańcy, pracownicy jak i parafianie z miasta wzięli udział w Rekolekcjach Wielkopostnych, które prowadził przyjaciel naszego Domu - Ojciec Grzegorz z Zakonu Misjonarzy Oblatów w Poznaniu.
  Ojciec Grzegorz podzielił się z nami tym, co ma najlepsze i najpiękniejsze w swoim życiu. Opowiadał o rzeczy wydawało by się powszechnej, a jednak dla każdego z nas wciąż tajemniczej, nieodgadnionej i wciąż tak bardzo niedocenionej i nieosiągalnej - o Miłości Bożej.
  Przypowieści Biblijne, opowieści z życia wzięte i słowa płynące prosto z serca. Pełne entuzjazmu nauki przepełnione radością, gromkimi brawami. Słowa Ojca Rekolekcjonisty umocniły każdego z nas - nawet tego najsłabszego – utwierdziły w tym, że Bóg nas kocha, i że to Jemu powinniśmy powierzyć całe nasze życie, szczęście, radość, swój ból i chorobę. On oddał za nas i dla nas Swojego Syna Jezusa Chrystusa, a my pragniemy oddać Mu to co najlepsze w naszym życiu i dzielić się wszystkim ,co mamy.
  Dla Boga nie jest ważne to czy jesteśmy piękni i młodzi, czy jesteśmy chorzy, czy mamy wady - dla Niego ważne jest to, że jesteśmy Jego dziećmi. Ojciec Grzegorz upewnił nas w przekonaniu, że Stworzyciel nas zna, zna każdego po imieniu i o nikim nie zapomina, bo kocha nas i chce dla nas tylko dobra.
  Czasem wydaje nam się, że jest inaczej, ale to Bóg wie jaki jest cel Jego działań i wie, że w dniu ostatecznym będziemy szczęśliwi u Jego boku.
  Hasło roku liturgicznego to: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Po przeżytych rekolekcjach i my możemy powiedzieć, że jesteśmy napełnieni nie tylko pięknymi Darami
  Ducha Świętego, ale również czystą Miłością, Wiarą i Nadzieją, którą pragniemy zachować na zawsze.
  Pełni nowych sił stawimy czoła nadchodzącym wydarzeniom i sytuacjom w naszym życiu i jak podczas nauk z Ojcem Grzegorzem będziemy wołać:

„ Kocham Jezusa…
  Służę Jezusowi…
  Jemu jestem wdzięczny…
  bo On mym Dobrem ,
  Radością,
  Szczęściem i Miłością”


  Dziękujemy Duchowi Świętemu za Jego dary, za wszechogarniającą Miłość Stworzyciela naszego, a Ojcu Grzegorzowi za nauki, które na długo pozostaną w naszych sercach i pamięci.

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 14 Lutego 2018

Nawróć swoje serce…

  Włączmy nasze ludzkie miłości w tę jedną, jedyną miłość - Bożą. Inaczej z naszych ludzkich miłości zostanie tylko popiół…

Dyrektor ZDPS.RM
S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus
 • 11 Lutego 2018

Światowy Dzień Chorego

  11 lutego - w dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, w Kościele powszechnym 26 już raz, obchodzono Światowy Dzień Chorego. Papież Franciszek w ogłoszonym z tej okazji orędziu, zwraca uwagę na Maryję, która jest symbolem pełnej czułości i wytrwałości opieki nad cierpiącymi. Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Chorego są słowa, które Jezus kieruje z krzyża do swojej Matki Maryi i do stojącego obok Niej Jana: „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19, 26-27).    
  W niedzielne przedpołudnie - z tej właśnie okazji - w kaplicy naszego Domu odbyła się uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej Ojciec Hieronim z Ojcem Grzegorzem, który wygłosił homilię. Udział w Mszy wzięli parafianie wieleńscy oraz licznie zgromadzeni Mieszkańcy naszego Domu. Zaangażowali się oni w oprawę Mszy Św. czytając Słowo Boże, Modlitwę Wiernych, a także przynosząc do Stołu Bożego dary w postaci światła, owoców, kwiatów oraz chleba i wina. Podczas Mszy Św. Ojcowie udzielili wszystkim uczestnikom eucharystii Sakramentu Namaszczenia Chorych.    
  Tę niecodzienną Ofiarę Ołtarza zakończyło uroczyste błogosławieństwo udzielone zgromadzonym.
  Wszystkim tym, którzy nie mogli przybyć do kaplicy, Ojcowie błogosławili w ich pokojach.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Łukomska Korniewicz
 • 8 Lutego 2018

Tłusty Czwartek

  Jak tradycja stara każe
w domu, sklepie, biurze, barze.
Wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy.
W Tłusty Czwartek przez dzień cały
-słodkim królem pączek mały!

Dyrekcja Zespołu Domów
 • 31 Stycznia 2018

Bal Przebierańców

  Karnawał, to czas tradycyjnie przepełniony muzyką i zabawą, a ważnym jego elementem są bale przebierańców. Mimo corocznej tradycji jest to wydarzenie niezwykłe i często wyczekiwane z niecierpliwością - jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, młodzież… Osoby starsze jednak nie są tu wyjątkiem - też lubią i potrafią się bawić, a także przebierać. Wiadomo, że tego typu wydarzenia integrują ich uczestników. Wspólne zabawy, gry - to chwile, które na długo zostaną w pamięci ich uczestników.
  Bal Przebierańców, który odbył się 31 stycznia 2018 r. w głównej świetlicy naszego Domu, to odskocznia od codzienności, tak dla naszych Mieszkańców, jak i zaproszonych z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Chopina w Wieleniu gości.
  Przystrojona balonami, kolorowymi światłami oraz serpentynami świetlica, była idealnym miejscem do zabawy. Można tam było spotkać min. anioła, strażaka, pracownika budowy, klauna, kota, pielęgniarkę i wiele jeszcze innych postaci, w jakie wcielili się i goście i nasi Mieszkańcy. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich, a już o rozpoznaniu ich nie było mowy !
  Piękna muzyka oraz miła atmosfera to zasługa Pana Damiana Wachowiaka, który kolejny raz uświetniał nasz bal.
  Na parkiecie ciągle wirował roztańczony tłum, a stracone podczas pląsów kalorie, można było uzupełniać serwowanym podczas przerw pysznym ciastem, cukierkami oraz innymi słodkościami. Tradycją balu są też nagrody za pomysłowość i trud włożony w przebrania. Rodzaj nagrody każdy mógł wybrać sam, co sprawiło wszystkim ogromną radość.
  Późnym wieczorem zadowoleni i uśmiechnięci Mieszkańcy rozeszli się do swoich domów, gdzie mogli odpocząć po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu.

Zobacz galerię zdjęć

Michał Murek
 • 24 Stycznia 2018

Dzień Babci i Dziadka

  Babcia i Dziadek - to słowa, które każdemu kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim co dobre. Kochają, wspierają, na każdy smutek mają słodkie i pyszne rozwiązanie, znajdą radę na każde zmartwienie.
  24 stycznia z okazji tego pięknego święta zawitali do naszego Domu z programem artystycznym, uczniowie szkoły Podstawowej nr 2 w Wieleniu oraz ostatniej klasy Gimnazjum
  Młodzież bardzo przeżywała występ, ale pod czujnym okiem opiekunów recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli i składali życzenia. W wyjątkowej atmosferze młodzi artyści wspaniale odegrali swoje role. Mieszkańcy gromkimi brawami podziękowali im za występ. Niejedna łezka zakręciła się w oczach naszych Mieszkańców. Po części artystycznej młodzież wręczyła naszym Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. Dziękując z kolei za przeżycia, jakich nam dostarczyli - wręczyliśmy dzieciom słodkie podziękowania.
  Była to naprawdę wyjątkowa uroczystość - uśmiech, radość i dumy na twarzach widzów. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków wyrażały rangę takich spotkań i wspólnie spędzonych chwil. Mamy nadzieję, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci tak dzieci, jak babć i dziadków!
  Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Iwony Stochaj i Księdza Grzegorza Grabowskiego. Dziękujemy za Waszą życzliwość, serdeczność i pamięć o Mieszkańcach naszego Domu.

Zobacz galerię zdjęć

Iwona Zagozdon - Szmyt
 • 22 Stycznia 2018

Zabawa karnawałowa - Dzieci Kwiaty

  Karnawał to czas bali przebierańców, tańców, zabaw … Mieszkańcy naszego Domu otrzymali zaproszenie od zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej, na bal karnawałowy. Bal, zatytułowany Dzieci Kwiaty.
  W czwartkowe popołudnie, zatem, powędrowali na zabawę ubrani w stroje z lat sześćdziesiątych. Byli tam również goście z innych Domów: Gębic, Nowej Wsi i Trzcianki.
  Pięknie udekorowana sala przeniosła wszystkich w klimat lat tych właśnie 60-tych lat. Na parkiecie wirowały pary w strojach charakterystycznych dla Dzieci Kwiatów. Tańce, to wspaniała okazja do utraty kalorii, zatem w przerwach między nimi, każdy częstował się pysznym plackiem i owocami.
  Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo, bardzo zadowoleni. Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci, a już teraz czekamy z ogromną niecierpliwością na bal karnawałowy w naszym Domu.

Agnieszka Nadlewska
 • 18 Stycznia 2018

Wspólne kolędowanie

  „…A nadzieja znów wstąpi w nas,
  Nieobecnych pojawią się cienie.
  Uwierzyli kolejny raz,
  W jeszcze jedno Boże Narodzenie…”

  Radosny czas Bożego Narodzenia dobiegł wprawdzie końca, jednak w nas wciąż jeszcze pozostały echa, tak niedawno śpiewanych kolęd. . .
  Jeszcze dekoracje świąteczne, lśniące choinki, stajenki betlejemskie, ale już nadszedł zwyczajny, szary dzień.
  W niedzielę jednak, za sprawą członków chóru „Harmonia” z Parafii Św. Rocha z Księdzem Wikariuszem Grzegorzem na czele, raz jeszcze mieliśmy okazję do wspólnego śpiewania tych najpiękniejszych na świecie polskich kolęd.
  Jesteśmy bardzo wdzięczni za wzruszające chwile i za te łezki w oku, które na pewno ktoś przyglądający się z boku - mógł zauważyć …
  Tak chór, jak i zgromadzeni w kaplicy, zjednoczyli się w modlitwie i wspólnym śpiewie.
  Zacytowane na początku słowa kolędy, przywołały wspomnienie osób bliskich sercu, których nie ma wśród nas od dawna, a może dla kogoś było to pierwsze Boże Narodzenie „z pustym miejscem przy stole…”

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 4 Stycznia 2018

Hej Kolęda, Kolęda!

  Nie da się ukryć, że Święta Bożego Narodzenia już za nami, lecz kolęda nadal w duszy gra. Nadszedł styczeń - czas radosnego kolędowania.   W czwartek - 4 stycznia spotkaliśmy się z Mieszkańcami, aby jeszcze w radosnej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia śpiewać nasze piękne kolędy. Spotkaniu towarzyszyła ciepła i serdeczna atmosfera. Wspólnie spędzone chwile wniosły w nasze życie radość i miłości. Były to również chwile tęsknoty i zadumy. . .   Wszyscy zgodnie twierdzimy, że czas wypełniony kolędą , to piękny czas.

Katarzyna Kubiak
 • 3 Grudnia 2018

Co z tą choinką?

 Świąteczny klimat udzielił się już naszym Mieszkańcom, ponieważ 3 grudnia odwiedzili w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, kiermasz bożonarodzeniowy „ Idą Święta”
 Ozdoby z szyszek, wyroby z drewna, kartki świąteczne - piękne przedmioty, idealne prezenty pod choinkę. . . Wszystko to można było kupić, aby sprawić przyjemność swoim bliskim.
 Młodzi aktorzy przedstawili przygotowaną przez swoich wychowawców sztukę pt. „ Co z tą choinką?” Z ogromnym zachwytem podziwialiśmy talent uczniów, ich wielkie zaangażowanie, ale również przepiękną dekorację i wspaniałe stroje, które z ogromnym na pewno trudem przygotowali rodzice występujących w sztuce uczniów.
 Wzruszające przedstawienie nagrodzono wielkimi brawami. Mali artyści urzekli nas swoimi umiejętnościami, a ich śpiew na długo pozostanie w naszej pamięci. W radosnym nastroju rozśpiewani i pełni wrażeń wróciliśmy do naszego Domu.

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Mądrawska
 • 25 Listopada 2018

Mistrzostwa Polski Psich zaprzęgów

 W niedzielę 25 listopada już kolejny raz uczestniczyliśmy w Mistrzostwach Polski Psich Zaprzęgów w Koźlu koło Szamotuł. Organizatorem imprezy był Polski Związek Psich Zaprzęgów oraz Klub Sportowy Woolf Team z Szamotuł. Ogromne emocje udzielają się nie tylko zawodnikom, ale i publiczności. Nasi Mieszkańcy mieli w tym dniu bezpośredni kontakt z rasami psów północnych: Syberian Husky, Alaskan Malamute, Samoyed, a także z psami grenlandzkimi oraz bardzo szybkimi mieszańcami psów wyścigowych. Rywalizacja przebiegała w wielu kategoriach, począwszy od biegacza z psem poprzez kategorię pies i hulajnoga, pies i rower oraz zaprzęgi liczące 4, 6 i 8 psów. W zaprzęgach zawodnicy ścigali się na wózkach kołowych.
 Pogoda nas nie rozpieszczała, jednak pięknych przeżyć i wspaniałych wrażeń, jakie dostarczyły nam pieski nie można porównać z niczym. Dziś to już tylko wspomnienia, ale na długo pozostaną w naszej pamięci.

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Nadlewska
 • 18 Listopada 2018

Podnoszenie kwalifikacji pracowników

 W ramach doskonalenia umiejętności zawodowych personelu pielęgniarskiego, a tym samym możliwości zapewniania Mieszkańcom coraz lepszej opieki, od 15 czerwca do 18 listopada br. odbył się w naszym zespole domów kurs kwalifikacyjny pielęgniarstwa geriatrycznego. Kurs - bazując na programach i systemie szkolenia akredytowanym przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie -przeprowadzili specjaliści z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Pile.
 Celem kształcenia było zdobycie przez pielęgniarkę ogólnej wiedzy z zakresu geriatrii i pielęgniarstwa geriatrycznego oraz uzyskanie przez nią umiejętności postępowania i pielęgnowania chorych z typowymi schorzeniami wieku podeszłego.
 W zajęciach teoretycznych i praktycznych udział wzięło dwadzieścia pielęgniarek zatrudnionych w naszym zespole domów.
 Dowodem ukończenia kursu są certyfikaty, które każda z słuchaczek otrzymała po zakończonym szkoleniu.
 Cieszymy się bardzo z tego faktu, gratulujemy wszystkim pielęgniarkom i życzymy, aby pogłębiona na kursie wiedza przyczyniła się do coraz lepszego sprawowania opieki nad naszymi Mieszkańcami i do ułatwienia samym zainteresowanym, ich trudnej, pełnej poświęceń codziennej pracy.

S. Ewa Pollus
 • 7 Listopada 2018

Myśląc Ojczyzna...

„Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.”

 Karol Wojtyła

 11 listopada - każdego roku data ta przypomina nam o ogromie cierpień i krwi przelanej przez naszych przodków, aby po 123 latach, Polska, która w wyniku zaborów przestała istnieć - wróciła na mapę Europy.
 Trudna była to droga i wielokrotnie podczas długich lat niewoli podejmowane próby odzyskania niepodległości - w tym również powstania - nie zdołały nam jej przywrócić. Dopiero ogromny, światowy konflikt, niezwykły heroizm i wielka miłość do Ojczyzny wielu oddanych sprawie Polaków - w tym również Św. Zygmunta Felińskiego - sprawiły, że już od 100 lat możemy się tą wolnością cieszyć .
 Szanujmy to, doceńmy to, pielęgnujmy to . . .
 I czuwajmy każdego dnia, powtarzając kolejny raz za Janem Pawłem II, który podczas swojej pielgrzymki do Polski, powiedział w Częstochowie:
„Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny, za to wielkie wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. (…) Nie pragnijmy takiej Polski, która by nic nie kosztowała (…)”

 W tym niezwykle ważnym i uroczystym dniu składam zatem wszystkim najserdeczniejsze życzenia radosnego świętowania i wielkiej miłości do naszej ukochanej Ojczyzny.

 Szczęść Boże
 S. Ewa Pollus

S. Ewa Pollus
 • 30 Października 2018

Przed nami szczególne święto

Świętą i Zbawienną jest rzeczą
 modlić się za zmarłych...


 (Księga Machabejska)

 Kończy się kolejny październik i tuż przed nami jedno ze szczególnych w roku świąt - dzień Wszystkich Świętych.
 Groby Sióstr i Mieszkańców, którzy spoczęli na naszym przydomowym cmentarzu oraz teren wokół nich, zostały już posprzątane. Wkrótce będą też pięknie przybrane, a 1 listopada zapalimy świeczki . . .
 Nasze gorące modlitwy i wspomnienia będą krążyć teraz wokół tych, których nie ma już wśród nas - uronimy może łzę żalu, tęsknoty . . . .
 Powtórzmy jednak za zmarłą w tym roku naszą poetką - Joanną Kulmową:

„Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
 ale dla nich są wysokie, jasne światy.
 Zapal świeczkę. Westchnij. Pacierz zmów.
 Odejdź pełen jasności skrzydlatej”

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 3 Października 2018

Zawody sportowe

 27 września w naszym Domu miały miejsce XIV zawody sportowe. Nasi Mieszkańcy doskonale wiedzą jak niezwykle ważny dla naszego zdrowia jest ruch i aktywność fizyczna.
  Niektórzy z nich przygotowywali się już od dłuższego czasu korzystając z domowej siłowni pod chmurką.
  Wśród licznych konkurencji, które miały miejsce znalazły się min: rzut woreczkiem do celu, bieg z jajkiem, odbijanie piłeczki, przenoszenie przedmiotów, rzut w kręgle, wyścig wózków oraz slalom z piłką. Ten ostatni okazał się nie lada wyzwaniem. Szanowne jury w skład którego wchodzili członkowie Rady Samorządu bacznie obserwowali zmagania swoich kolegów i koleżanek.
  Za tak wielką wolę walki zawodnicy zostali nagrodzeni nagrodami i słodkimi upominkami. Na zakończenie zawodów wszyscy przybyli na to spotkanie zostali poczęstowani domowym ciastem przygotowanym przez naszego domowego piekarza.
  I choć nie wszyscy zdobyli najwyższe podium, to i tak zasłużyli na wielkie brawa za ciężką pracę i niesamowite umiejętności sportowe.   

Zobacz galerię zdjęć

Aneta Leniar
 • 16 Września 2018

Wizyta delegacji z Niemiec

  Miasto i Gmina Wieleń gościła w dniach od 14 do 16 września delegację z niemieckiej Gminy Kirkel oraz powiatu Hamburg. W sobotę, Pani Burmistrz Elżbieta Rybarczyk wraz z wyżej wspomnianą delegacją, odwiedziła nasz Zespół Domów. Goście powitali nas pięknymi kwiatami, a później zaprosiłyśmy ich na wspólny obiad. Po posiłku rozpoczęło się zwiedzanie. Z Siostrą Przełożoną poprowadziłyśmy wszystkich alejkami naszego parku, później zawitaliśmy również do ambulatorium, odwiedziliśmy Zygmuntówkę i teren wokół naszych pawilonów.
  Mam nadzieję, że wizyta ta na skutek wymiany doświadczeń, wzajemnie nas ubogaciła.   

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 8 Września 2018

Lubasz - pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej

  „Wrażliwość na osoby stare jest istotą cywilizacji.
  Cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli potrafi szanować, rozsądek, mądrość osób starych”

  (Papież Franciszek)

  8 września 2018 r. Siostry i Mieszkańcy wraz z opiekunami, wybrali się na odpust w Lubaszu.
  Odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubaszu to ważne wydarzenie, które trwa kilka dni. Do Królowej Rodzin przybywają wtedy księża i pielgrzymi w wielu dekanatów.
  Wszyscy uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji parafian Dekanatu Wieleńskiego oraz chorych, cierpiących i w wieku podeszłym, podczas której przyjęli również Sakrament Chorych.
  Piękne kazanie poświęcone starości, cierpieniu i chorobie, wygłosił Ksiądz, który sam musi korzystać z wózka inwalidzkiego.
  Po Mszy Świętej wszyscy zebrali się przed Sanktuarium w celu uwiecznienia tego wydarzenia na pamiątkowej fotografii.
  W drodze powrotnej nasi pielgrzymi radośnie śpiewali, dziękując Matce Bożej Królowej Rodzin za piękne chwile i wzruszające przeżycia w Jej Sanktuarium.   

Wioletta Nowak
 • 24 Sierpnia 2018

Wyjście pod wiatę do Marcinówki

  Ciepłe, piątkowe przedpołudnie i już radosne nastroje wśród Mieszkańców, którzy wraz ze swoimi opiekunami, zdecydowali się na wyprawę nad „Marcinówkę”.
  Szybko pokonaliśmy kilkusetmetrową trasę i korzystając z pięknej pogody rozpoczęliśmy różnego rodzaju zabawy i gry. Tradycyjnie też na stołach pod wiatą, znalazły się pyszne lody i ciasteczka oraz napoje, które po wysiłku bardzo wszystkim smakowały. Podczas posiłku wszyscy zdążyli nieco odpocząć i troszkę jeszcze zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Domu.
  Pozostały miłe wspomnienia i niecierpliwe oczekiwanie na następny taki piknik.   

Zobacz galerię zdjęć

Agnieszka Nadlewska
 • 5 Sierpnia 2018

X Piknik Rodzinny

„Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się
i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.”
Jan Paweł II

  Jakże szybko upływa czas…. Tak niedawno przeżywaliśmy nasz pierwszy rodzinny piknik, a już wczoraj obchodziliśmy mały jubileusz. Od kilku dni, podczas których przygotowywaliśmy się do wydarzenia, które miało przynieść naszym Mieszkańcom radość właśnie i nadzieję, prosiliśmy Matkę Najświętszą o opiekę nad nami i dobrą pogodę.
  W niedzielny poranek 5 sierpnia, od rana zaczęli się pojawiać pierwsi, wyczekiwani przez naszych Mieszkańców goście.
  Tradycyjnie już rozpoczęliśmy to radosne, rodzinne spotkanie o godz. 10,30 uroczystą Mszą Św. którą w intencji Mieszkańców, Pracowników, ich Rodzin i wszystkich przybyłych gości odprawił Ksiądz Kapelan Andrzej Wojciechowski.
  Piknik rozpoczęła S. Dyrektor Ewa Pollus, która w serdecznych słowach powitała Matkę Generalną Janinę Kierstan, Matkę Prowincjalną Reginę Pobiedzińską, Siostrę Grażynę Koźlik - Przełożoną z Szamotuł, Burmistrza Wielenia - Panią Elżbietę Rybarczyk, Sekretarza UMiG W Wieleniu - Panią Krystynę Heppner, Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury - Panią Alicję Adamczyk, członków Klubu Seniora „W kwiecie wieku” z Panią Prezes Ireną Mrotek, Orkiestrę Dętą działającą przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu z jej Kapelmistrzem Panem Tomaszem Wyrzykowskim oraz Prezesem - Panem Łukaszem Piochaczem, Prezesa Koła Pszczelarzy w Wieleniu Pana Ireneusza Piątka i wszystkich miłych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
  Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchania koncertu w wykonaniu wyżej wspomnianej orkiestry, a po nim S. Dyrektor zaprosiła wszystkich na obiad.
  Po posiłku rozpoczęła się zabawa taneczna, w przerwie której wystąpili rodzice naszych milusińskich z wieleńskiego przedszkola oraz członkowie Klubu Seniora. Przedstawili nam bajkę pt. „Czerwony Kapturek”, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
  Mieszkańcy Domu cały rok wykonują w ramach terapii zajęciowej różnego rodzaju piękne przedmioty. Można je było podziwiać na Kiermaszu zorganizowanym w holu pawilonu Józefówka.
  Tak Mieszkańcy, jak i ich goście wspaniale się bawili przy dźwiękach zespołu muzycznego „Układ” - parkiet nie pustoszał nawet na chwilę. Wszyscy zmęczeni nieco, ale bardzo szczęśliwi, cieszyli się obecnością najbliższych - spacerowali po parku, częstowali się kawą i pysznymi ciastami.
  Można też było zjeść orzeźwiające lody czy cukrową watę, a chętni mogli poddać się kolorowym rysunkom na ciele.
  I jak każdego roku, to wyczekiwane przez wszystkich wydarzenie było ogromnym przeżyciem, wielką radością i niejednokrotnie wzruszeniem.
  Po podwieczorku Siostra Dyrektor zakończyła spotkanie dziękując wszystkim za wszystko, a szczególnie Dobremu Bogu i Matce Najświętszej za wysłuchanie modlitw, za dobrą pogodę, za piękne, wspólnie przeżyte chwile.
  Z wdzięcznym sercem zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a po nim piękną pieśń pt. „Zapada zmrok”
  Nasi Mieszkańcy rozeszli się do swoich pokoi, a tam z pewnością jeszcze długo trwały rozmowy o radosnych chwilach tej pięknej niedzieli.
  Zatem do zobaczenia znów za rok - taką mamy ogromną nadzieję.   

Zobacz galerię zdjęć

S. Barbara Borowiak
 • 4 Lipca 2018

Piknik w Potrzebowicach

  Okres wakacji to ważny dla wszystkich czas. I dla tych, którzy niecierpliwie siedząc w ławkach marzyli o rozrywkach i zamiast głosu nauczyciela szumiały im jeziora, góry i las. Również jednak w nieco starszych, z każdym promieniem słońca budziły się wspomnienia letnich wojaży, spływów kajakowych, wypraw wszelakiego rodzaju. . . .
  50 osobowa grupa naszych Mieszkańców hucznie przywitała te najgorętsze i najpiękniejsze miesiące lata. Wczesnym rankiem pieszo pokonali trasę Wieleń - Potrzebowice, podziwiając w drodze piękno natury, słuchając odgłosu lasu i śpiewu ptaków. Dzielnie maszerowali - jedni z kijkami, inni tak zwyczajnie - spacerkiem. Miłego towarzystwa dotrzymywał im bocian, pięknie prezentując swoją urodę. Nie wszystkim zdrowie pozwoliło na wędrówkę, więc przyjechali na biesiadę samochodami.
  Gry i zabawy nie miały końca. Chusta animacyjna, badminton, piłka i wiele innych zabaw ruchowych zaktywizowało wszystkich zebranych. Koce, krzesła i piękna trwa zapraszała zmęczonych nieco i chętnych do odpoczynku, jak i opalania się.
  Towarzysząca zabawie muzyka nie była w stanie zagłuszyć radosnych okrzyków i śmiechów. Wkrótce, zebranych pod potrzebowicką wiatą otoczył piękny i smakowity zapach pieczonych na ognisku pysznych kiełbasek i chlebka.
  Spotkanie zwieńczyła zabawa taneczna, w której podobnie, jak w grach ruchowych wszyscy zebrani bardzo chętnie uczestniczyli. Mamy nadzieję, że już niedługo znów uda nam się spotkać i razem cieszyć wspólnymi chwilami. Z nadzieją spoglądamy w niebo prosząc o piękną pogodę, aby móc zbierać kolejne wspomnienia, o których będziemy snuć opowieści w długie, zimowe wieczory. Kolejny raz życie pokazało, że dobra zabawa, to nie tylko przywilej młodości. Każda chwila warta jest dobrego, radosnego przeżycia więc spieszmy się wspólnie nimi cieszyć, bo przecież dojrzały wiek, to też piękny czas w naszym życiu.
  Do zobaczenia. Może już wkrótce?! Tylko, co tym razem? Morze, jezioro, las ? A może zupełnie inna niespodzianka? Czekamy z niecierpliwością i pewni możemy być jednego: gdy będziemy razem, to wszystko się uda i będzie pięknie!
  Witajcie wakacje!.   

Zobacz galerię zdjęć

Martyna Marczak
 • 24 Czerwca 2018

1050 lat ...

  Tyle czasu upłynęło od dnia, kiedy to 2 lata po Chrzcie Polski, powstało pierwsze na ziemiach polskich - Biskupstwo Poznańskie, które obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Od 2 grudnia 2017 r. do 25 listopada roku bieżącego, trwa z tej okazji Rok Jubileuszowy. W dniach od 22 - 24 czerwca w Poznaniu odbyły się centralne obchody tak wspaniałego Jubileuszu. W piątkowe popołudnie wyruszyłyśmy zatem do Poznania, aby wziąć udział w jednym z punktów tej niezwykłej uroczystości - koncercie światowej sławy kwartetu wokalnego Il Diwo, który miał miejsce w plenerze, przy Archikatedrze Poznańskiej, u brzegu Warty. Wśród wielkiej rzeszy Poznaniaków był też Legat Papieski, kard. Dominik Duka - prymas Czech i arcybiskup Pragi, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów polskich z Prymasem Polski Arcybiskupem Wojciechem Polakiem na czele.
  Występ wielkich tenorów poprzedził koncert z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej związanych z Poznaniem. Zaprezentowali oni utwory przywołujące odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zwycięskie powstanie wielkopolskie. Do wspólnego śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych zaproszono także publiczność. Śpiewaliśmy zatem wraz z chórem i orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu, wspomagając się specjalnie przygotowanymi na tę okazję śpiewnikami zawierającymi teksty wszystkich tych utworów.
  Około godziny 20,30 wyszli na scenę: hiszpański baryton Carlos Marin, szwajcarski tenor Urs Toni Bühler, amerykański tenor David Miller oraz francuski tenor Sébastien Izambard. Od samego początku nie ustawały brawa - śpiewacy wspaniale łączyli operę i muzykę klasyczną, przedstawili znane i lubiane standardy muzyki światowej. To była wspaniała uczta i pewnie niepowtarzalna, bowiem nie wiadomo, czy będzie nam dane kiedykolwiek jeszcze uczestniczyć w tak pięknym koncercie.
  Zwieńczeniem piątkowych uroczystości był barwny pokaz sztucznych ogni, na tle rozgwieżdżonego nieba.
  Dziękujemy raz jeszcze najpierw Dobremu Bogu za szczęśliwą podróż i Siostrze Przełożonej Barbarze Borowiak za zorganizowanie wyjazdu na tak wspaniałe wydarzenie.   

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 8 Czerwca 2018

III Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia

  8 czerwca 2018 roku nasi Mieszkańcy udali się do zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Wieleniu, na III Wielkopolskie Dni Sztuki i Zdrowia.
  Spotkanie w towarzystwie podopiecznych z podobnych placówek, odbyło się w okalającym dom parku - wśród zielonych drzew i traw. Na początku ze swoim koncertem wystąpiła Natalia Nowaczyk. Młoda artystka wykonała piosenki z repertuaru Anny German i Ewy Demarczyk - między innymi utwory: „Być może”, „Tańczące Eurydyki” czy „Człowieczy los”. Pani Natalia swoim pięknym śpiewem wprowadziła wielu z nas w stan zadumy i refleksji. Następnym punktem programu był występ pięcioosobowego zespołu „Tango Fogg”. Przypomnieli nam oni stare, piękne piosenki: „Jesienne róże”, „Wiosna” czy „Nasza jest noc”.
  Pani Burmistrz Elżbieta Rybarczyk podziękowała wszystkim artystom za cudowne dźwięki, a organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek i kawę. Spotkanie w tak pięknej scenerii i wspaniałej, rodzinnej atmosferze dostarczyło nam wiele wzruszeń.
  Zadowoleni, z piosenką na ustach wróciliśmy do Domu i już z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Wielkopolskich Dni Sztuki i Zdrowia.   

Magdalena Gierłowska
 • 25 Maja 2018

Spotkanie poezji i dramatu

  Mieszkańcy naszego Domu otrzymali zaproszenie z sąsiedniego Domu Pomocy Społecznej i 24 maja wraz z opiekunem udali się na „Spotkanie poezji i dramatu”. Wśród zaproszonych gości byli też podopieczni z podobnych placówek w Trzciance, Nowej Wsi, Chojnie oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.
  Uczestnicy spotkania przygotowali m.in. teatrzyk „O Polsce”, recytowali wiersze, a także tańczyli poloneza.
  Przedstawicielką naszego Domu była Pani Justyna, która recytowała wiersz pt „Chory Krzysiu”. Pan Dyrektor, każdemu uczestnikowi spotkania wręczył upominek w postaci książki, a następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.
  Spotkanie przy stole, z relaksującą muzyką w tle, minęło w miłej, rodzinnej atmosferze.
  Mamy nadzieję, że rozpoczynające się lato bogate będzie w podobne, sprzyjające wzajemnej integracji spotkania.   

Michał Murek
 • 18 Maja 2018

Wybory do Samorządu Mieszkańców

  18 maja, w naszym Zespole Domów odbyło się coroczne zebranie sprawozdawczo - wyborcze Samorządu Mieszkańców. Siostra Dyrektor rozpoczęła zebranie, w którym wzięli udział przedstawiciele Mieszkańców wszystkich czterech typów domu, przedstawiciele Samorządu oraz pracownicy socjalni i terapeuci terapii zajęciowej.
  Pierwsza część spotkania miała charakter sprawozdawczy. Sprawozdanie z działalności Rady za rok 2017 przedstawiła dotychczasowa Przewodnicząca Samorządu - Pani Agnieszka Modrzyńska.
  Wobec faktu, że w tym roku minęła trzyletnia kadencja Rady Samorządu, Siostra Dyrektor oraz zgromadzeni podziękowali swoim przedstawicielom za pracę i reprezentowanie ogółu Mieszkańców, po czym przystąpiono do wyboru nowych członków Rady Samorządu..
  Spośród 14 kandydatów wybrano 9 Mieszkańców, którzy w głosowaniu uzyskali największą liczbę głosów. Wyłoniono Przewodniczącą Rady - Panią Teresę Tarczyńską, Zastępcę - Panią Justynę Łukaszewską oraz Sekretarza - Panią Stanisławę Troć, a także 6 członków Rady.
  Nowa Rada Samorządu została przez Mieszkańców powitana gorącymi brawami, a jej członkowie zobowiązali się do czynnego działania i godnego reprezentowania społeczności naszego Domu.   

Iwona Zagozdon-Szmyt
 • 17 Maja 2018

Akademia samodzielności

  16 maja wzięliśmy udział w spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie, którego organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu - partner projektu „Akademia Samodzielności dla osób z niepełnosprawnością w Wielkopolsce”.
  Spotkanie prowadził Pan Łukasz Koperski a wśród zaproszonych uczestników był m.in. Starosta Czarnkowsko - Trzcianecki Pan Tadeusz Teterus, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Trzciance a także przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej oraz lokalnych organizacji pozarządowych.
  Byli wśród nas również przedstawiciele Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ”, dzięki której jest realizowany wcześniej wspomniany projekt. Projekt mający na celu zwiększenie samodzielności i samoobsługi 72 osób z niepełnosprawnością, którzy przebywają w mieszkaniach wytchnieniowych, a także poprawę dostępu do usług opiekuńczych i asystenckich w społeczności lokalnej.
  Podczas spotkania przedstawiono diagnozę sytuacji osób z niepełnosprawnością w Wielkopolsce, a w dalszej jego części omówiono model usług społecznych tych osób. Celem takiego modelu jest stworzenie warunków do usamodzielnienia się danych osób poprzez organizację usług społecznych: Asystenta Osobistego Osób Niepełnosprawnych, Centrum Wspierania Opiekunów Faktycznych, wspomaganych mieszkań oraz poradnictwa specjalistycznego.
  Trzecia część zebrania miała charakter warsztatowy. Podzieleni na grupy omawialiśmy sytuację osób z niepełnosprawnością i opiekunów faktycznych w lokalnych społecznościach w chwili obecnej, przyczyny takiego stanu rzeczy oraz prognozy dotyczące jego poprawy w przyszłości.

Magdalena Łukomska -Korniewicz
 • 10 Maja 2018

„PIOTRUŚ KRÓLIK” W PILSKIM KINIE >HELIOS<

  10 maja grupa Mieszkańców naszego Domu wyjechała do Piły, aby wspólnie spędzić miło czas - zwiedzić miasto i oderwać się nieco od codzienności.
  Wraz z opiekunami wybrali się tam do kina „Helios”, w którego repertuarze był właśnie „Piotruś Królik” – najnowszy film oparty na klasycznej powieści Beatrix Potter o niesfornej ekipie zwierząt pragnących dostać się do ogródka złego gospodarza. Tytułowy bohater, to postać wyjątkowa - na jego zuchwałych przygodach wychowują się kolejne pokolenia jego rodziny. Piotruś Królik toczy wojnę z panem McGregorem o kontrolę nie tylko nad ogrodem, ale i serce sąsiadki zakochanej w zwierzętach. Komedia kończy się, pojednaniem rodziny królików z McGregorem i wspólnie już dążą do odbudowania poprawnych relacji z sąsiadką.
  Nasi Mieszkańcy opuszczali kino rozbawieni i niezwykle szczęśliwi. Kolejna atrakcja, jaka ich czekała po dość długim seansie, to posiłek w restauracji KFC. Wzmocnieni na ciele i w bardzo dobrych humorach, wyruszyliśmy w drogę powrotną, aby w Domu podzielić się miłymi wrażeniami z wycieczki, ze swoimi Współmieszkańcami.

Michał Murek
 • 27 Kwietnia 2018

Kazimierz z Królów Największy

  Rok 2018 dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu, jest rokiem niezwykle ważnym. W bieżącym roku mija 110 lat od powstania szkoły oraz 10 lat od nadania jej imienia Kazimierza Wielkiego - ostatniego monarchy z dynastii Piastów na tronie polskim.
  Z okazji Dnia Patrona, uczniowie klas trzecich przygotowali występ zatytułowany „Kazimierz z Królów Największy”. Wśród zaproszonych gości wraz z Lekarzem Domu S. Urszulą byli nasi Mieszkańcy i ich opiekunowie, przedstawiciele wieleńskich firm, a także mieszkańcy naszego miasta - w tym rodzice, dziadkowie, bliscy i znajomi młodych artystów.
  Dekoracja wykonana przez nauczycieli i stroje, które wyszły spod rąk rodziców uczniów, przeniosły nas w czasy Wielkiego Króla.
  Występ zakończono piosenką Piotra Rubika „Największy z królów - Kazimierz Wielki”.
  Piękne przedstawienie nagrodzone zostało wielkimi brawami.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Łukomska Korniewicz
 • 23 Marca 2018

Turniej poezji mówionej i śpiewanej "Łagodne Klimaty"

„Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy,
  Nie rodzi się w Tobie poezja”.

Tadeusz Różewicz

  23 marca w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury „Strzelnica” odbył się XXI Turniej Poezji Mówionej i śpiewanej „Łagodne Klimaty”.
  Mieszkańcy naszego Domu z wielkim zainteresowaniem obserwowali zmagania młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzi wykonawcy przedstawiali utwory Różewicza, Szymborskiej, Herberta i wielu innych wybitnych poetów. Poziom artystyczny młodych wykonawców był bardzo wysoki. Dla jury było to niemałe wyzwanie… Z trzydziestu ośmiu występujących osób wybrać najlepszego kandydata. Młodzież swoją recytacją i pięknym śpiewem wprowadziła nas w zadumę i refleksję. Nasze zmysły ukoiła gra na skrzypcach, gitarze...
  Po zakończeniu występów konkursowych zagrał dla nas gość specjalny - zespół „Biała Ćma” z Zielnej Góry.
  To artystyczne wydarzenie, długo w naszej pamięci pozostanie, dlatego
  dziękujemy z całego serca organizatorom, za możliwość uczestnictwa w nim.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Gierłowska
 • 17 Marca 2018

Idźcie i głoście

  Każdego roku wszystkie placówki prowadzone przez nasze Zgromadzenie dają świadectwo realizacji misji dzielenia się Wiarą. Misji, którą powierzył nam Założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek RM, Święty Zygmunt Feliński.
  W tym roku związany z powyższą kwestią konkurs zatytułowany był „Idźcie i głoście”
  Nasz Zespół Domów Pomocy Społecznej zaprezentował jako swoje świadectwo, reportaż z IX Pikniku Rodzinnego. Myślą przewodnią tego pikniku było hasło: „Weźcie z tego miejsca Bożą radość: Idźcie i głoście”
  Wyłoniona przez organizatorów komisja konkursowa w osobach Siostry Danieli Zemla i Siostry Teresy Maciejewskiej, pod przewodnictwem Matki Generalnej Janiny Kierstan, ogłosiła wyniki na tradycyjnym, corocznym spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Spotkaniu, w którym wraz z Matkami Prowincjalnymi, Przełożonymi i wieloma Siostrami Zgromadzenia, udział wziął Biskup Romuald Kamiński - Ordynariusz Warszawsko-Praski.
  Z ogromną radością pragniemy podzielić się wiadomością, że nasz reportaż spotkał się z wielkim uznaniem. Otrzymaliśmy podziękowanie i pochwałę za zorganizowanie imprezy, która jest dla Mieszkańców oraz i ich rodzin radosnym, dostarczającym wielu wzruszających chwil przeżyciem. Sama umiejętność przedstawienia działalności na rzecz ludzi powierzonych naszej opiece, w oczach jury była trudnym, ale dobrze wykonanym zadaniem.
  Uwaga komisji konkursowej skupiła się też na wkładzie organizacyjnym Dyrekcji i Personelu Domu, który przy „dużej i zróżnicowanej liczbie uczestników” był niewątpliwie wyzwaniem na wielką skalę.

Zobacz galerię zdjęć

S. Barbara Borowiak
 • 23 Lutego 2018

Noworoczne spotkanie z lokalnymi liderami

  Tak niedawno rozpoczęliśmy nowy rok. Rok szczególny dla naszej społeczności, bowiem minie wkrótce 910 lat od założenia Grodu i 670 lat Miasta - Wieleń.
  Władze miasta z Panią Burmistrz na czele przygotowują z tej okazji różnego rodzaju uroczystości i spotkania, które uświetnią te piękne rocznice.
  Dyrektor ZDPS. RM Siostra Ewa Pollus wraz z Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego, Siostrą Barbarą Borowiak, otrzymały zaproszenie na noworoczne spotkanie z lokalnymi liderami, współpracującymi z Samorządem Gminy Wieleń oraz przedstawicielami Starostwa Powiatowego. Odbyło się ono 23 lutego w Hali sportowo-widowiskowej w Wieleniu.
  Spotkanie rozpoczęło się noworocznym wystąpieniem Pani Elżbiety Rybarczyk, a po nim wręczono nagrody Burmistrza Wielenia w dziedzinie społeczno -gospodarczej, kultury fizycznej i turystyki oraz kultury.
  Siostra Ewa Pollus otrzymała z rąk Pani Burmistrz list gratulacyjny i podziękowania za współpracę oraz działalność na rzecz naszej małej społeczności.
  Spotkanie zakończył Koncert Noworoczny.

S. Barbara Borowiak
 • 13 Lutego 2018

Ostatki

  13 lutego Mieszkańcy Wojciechówki kolejny raz uczestniczyli w zabawie karnawałowej zwanej tradycyjnie „ostatkami”. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i wszyscy się znakomicie bawili.
  Świętowanie rozpoczęto wspólną kawą i ciastkiem, a później każdy, kto tylko mógł, ruszył do tańca.
  Było też pole do popisu dla tych, którzy pragnęli przedstawić swoje umiejętności wokalne czy taneczne. Bawili się wszyscy aż do kolacji, którą po skocznych pląsach, ze smakiem zjedli.
  Jesteśmy wdzięczni Siostrze Łucji za zorganizowanie nam tak miłego popołudnia i z całego serca jej za to dziękujemy.
  Pożegnaliśmy tym samym karnawałowe szaleństwa, a teraz zaczynamy czas zadumy i refleksji…

  Mieszkańcy i Pracownicy Wojciechówki

Paulina Mania
 • 8 Lutego 2018

Słodkie biesiadowanie w „tłusty czwartek”

  Czwartek 8 lutego, to w tym roku tradycyjny „tłusty czwartek” W godzinach przedpołudniowych Siostra Dyrektor zaprosiła Mieszkańców Domu na wspólne - z tej właśnie okazji - biesiadowanie w głównej świetlicy Domu. Mieszkańcy nie zawiedli i licznie przybyli na spotkanie. Miła i serdeczna atmosfera towarzyszyła „pączkowej uczcie” Przy wspólnej kawie i różnych innych ciasteczkach, czas niezwykle szybko upływał i jak zwykle rozmowom i przekomarzaniom się wzajemnym nie było końca.
  Wszystko umilała skoczna muzyka - min. w rytmach disco polo, która poderwała biesiadników do tańca, a także zachęciła do śpiewania znanych utworów.
  Czwartkowe spotkanie zakończyło okres zabaw karnawałowych w naszym Domu. Nastał czas przygotowań do Wielkiego Postu - do zadumy, refleksji i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa.

Katarzyna Kubiak
 • 26 Stycznia 2018

73. rocznica wyzwolenia miasta Wieleń

  „Ludzie ludziom zgotowali ten los”

  W południe - 26 stycznia 2018 roku, mieszkańcy Wielenia usłyszeli wycie syreny. Oznajmiała ona rozpoczęcie lokalnych obchodów uroczystości, zorganizowanych w przeddzień 73 rocznicy wyzwolenia miasta Wielenia. Uczestniczyły w nich liczne delegacje z różnych placówek naszego miasta, w tym również delegacja z naszego Domu.
  Obchody rozpoczął Zastępca Burmistrza Wielenia, Pan Jan Graczyk, który powitał zebranych słowami: "Dziękujemy wszystkim, którzy pamiętają ważną datę 27 stycznia 1945 roku, szczególnie delegacjom, które tak licznie przybyły na spotkanie z okazji 73 rocznicy wyzwolenia Wielenia".
  Podniosła uroczystość - zgodnie z lokalną tradycją - odbyła się przed Tablicą Pamięci, przed którą zostały złożone wiązanki kwiatów. Oddano tym hołd wszystkim bohaterom wojennym, zachowując pamięć o wielu, ofiarach faszyzmu i stalinizmu - także tych bezimiennych.
  Data wyzwolenia naszego miasta, to też data wyzwolenia obozu śmierci w Oświęcimiu - oby ten najstraszniejszy rozdział w historii ludzkości już nigdy, nigdzie się nie powtórzył.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Łukomska Korniewicz
 • 23 Stycznia 2018

Zatrzymać młodość …

  W minionym – 2017, roku udało się zebrać Stowarzyszeniu „Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego” pieniądze na pierwszy etap budowy ”Siłowni pod chmurką”. Już od początku stycznia, Seniorzy ZDPS.RM pod opieką trenera Michała, testują urządzenia zamontowane na siłowni. Patrząc na radość Seniorów w trakcie tych ćwiczeń, nabieramy odwagi, aby w tym roku po raz kolejny prosić o przekazanie 1 % podatku na rzecz naszego Stowarzyszenia. Faktem jest, że najlepszym sposobem na zachowanie sprawności w każdej sferze życia są ćwiczenia. Apelujemy zatem o przyłączenie się do nas i wsparcie naszego przedsięwzięcia, w celu szczęśliwego dokończenia budowy siłowni. Tylko dzięki waszej pomocy będziemy mogli „zatrzymać młodość Seniorów”.

  Bóg zapłać.
  Dyrektor ZDPS.RM
  S. Ewa Pollus

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus
 • 22 Stycznia 2018

Spotkanie integracyjne w "Strzelnicy"

  W Dębogórze ma miejsce zimowisko osób umysłowo niepełnosprawnych z Warszawy - członków Stowarzyszenia „ DOBRA WOLA ”. Stowarzyszenie to jest organizacją pozarządową, utworzoną na rzecz osób upośledzonych umysłowo lub fizycznie, które organizuje wypoczynek dla dzieci niepełnosprawnych zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.
  22 stycznia Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu gościł w swoich progach uczestników wspomnianego wyżej zimowiska.
  W spotkaniu w wieleńskiej „Strzelnicy” udział wzięli również Mieszkańcy Zespołu Domów Pomocy Społecznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu oraz wolontariusze z Zespołu Szkół w Wieleniu.
  Na początek, dzieci z Gminnego Przedszkola w Wieleniu przy ul. Sosnowej, pod bacznym okiem wychowawczyni - Pani Lucyny Sobków - przedstawiły jasełka. Następnie rozpoczęła się integracyjna zabawa taneczna, podczas której można było się posilić przyniesionymi przez Mieszkańców naszego Domu, pysznymi rogalikami „prosto z pieca”.
  Rozstaliśmy się w sympatycznej atmosferze i z nadzieją, że to spotkanie było pierwszym z wielu, które jeszcze przed nami.
  Szczególne podziękowania składamy Pani Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury - Alicji Adamczyk. Już niejednokrotnie przekonaliśmy się, że Pani Alicja jest wspaniałą organizatorką imprez na terenie naszej gminy i każde spotkanie przygotowane pod jej kierownictwem, kończy się sukcesem.

Zobacz galerię zdjęć

Magdalena Łukomska-Korniewicz
 • 16 Stycznia 2018

Człowiek żyje, aby służyć

  Dzisiaj w naszym Domu został otwarty jeden z czterech etapów „siłowni pod chmurką”. Seniorzy Zespołu Domów Pomocy Społecznej serdecznie dziękują Stowarzyszeniu „Przyjaciół Św. Zygmunta Felińskiego” za urządzenia, które zostały zakupione dzięki hojności ofiarodawców.
  Mili Państwo, bez Was, a także bez Waszej szczodrości z pewnością byłoby to niemożliwe. Wszystkim wspaniałym ofiarodawcom bardzo dziękuję w imieniu swoim, a także w imieniu Seniorów.

  Bóg zapłać.
  Dyrektor ZDPS.RM
  S. Ewa Pollus

Zobacz galerię zdjęć

S. Ewa Pollus